Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 8. 11. 2018

  O suchu na Českém rozhlasu Radiožurnál

  Hostem hlavních zpráv Českého rozhlasu Radiožurnál byl Dr. Pavel Zahradníček z CzechGlobe, který odpovídal na otázky související se suchem v průběhu letošního roku, kdy jsme prakticky celé jaro a léto slýchali o nedostatku vody v důsledku podprůměrného výskytu srážek. S příchodem podzimu se situace příliš nezměnila.

  Jak se změnila situace od konce srpna, kdy portál InterSucho upozorňoval, že sucho zasáhlo 92% území ČR? Může letošní sucho překonat doposud historický rok 2015? Jaká je situace, pokud jde o povrchové a podpovrchové vody? Odpovědi Pavla Zahradníčka si poslechněte zde, cca od 12:20 hod.

 • 8. 11. 2018

  Zvýšení hladiny Nových Mlýnů na ČT24

  Rozhovor ke zhlédnutí zde (stopáž od 5:40)
  Bioklimatolog profesor Zdeněk Žalud ve Studiu ČT24 hovoří o situaci týkající se zvýšení hladiny Nových Mlýnů a možných závlahách.

   

 • 8. 11. 2018

  Poster na ESRI konferenci

  Na dvoudenní ESRI konferenci, která se konala 7-8. 11. 2018 v Praze, byl vystaven poster představující portál intersucho.cz. Účastníci si mohli prohlédnout poster pod názvem "Sucho v České republice očima portálu Intersucho.cz".

  Plakát k nahlédnutí zde.

 • 5. 11. 2018

  Zemědělské sucho jako hrozba

  Na setkání zástupců Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů dne 5. 11. 2018 vystoupil profesor Zdeněk Žalud s přednáškou o Zemědělském suchu - nejvýznamnější hrozbě budoucnosti.
  Prezentace ke zhlédnutí zde.

 • 23. 10. 2018

  Česko zažívá druhý vrchol letošního sucha

  Článek k přečtení zde.
  Jako druhý vrchol letošního sucha označuje vědecký tým projektu InterSucho nynější situaci na konci teplého podzimu. Výrazný deficit srážek v minulých týdnech a nadprůměrně vysoké teploty způsobily na 83 procentech území sucho ve vrstvě půdy do jednoho metru, 92 procent území má sníženou zásobu vody. Extrémní sucho, tedy nejvyšší stupeň sucha, je na 48 procentech území, uvedl v tiskové zprávě za tým vědců bioklimatolog Miroslav Trnka.

 • 22. 10. 2018

  Školení zpravodajů v Mostě

  Prezentace zde.

  Dne 18. 10. 2018 přednesl prof. Zdeněk Žalud v Mostě pro Okresní agrární komoru přednášku o portálu Intersucho se zaměřením na získání zpravodajů v regionu západních Čech. Přednášky a široké diskuze (témata: produkty intersucha.cz, odškodnění a dopady sucha 2018) se zúčastnilo cca 40 aktivních zemědělců.
  Odkaz na vyplnění expertního hlášení zde.

 • 19. 10. 2018

  Dopady babího léta

  Článek k přečtení zde.
  Klimatolog Pavel Zahradníček poskytl odborný pohled k babímu létu. Článek přináší informace o tom, co je babí léto a jaké jsou jeho dopady.

 • 17. 10. 2018

  Setkání v rámci projektu DriDanube

  Ve dnech 10. - 12. 10. 2018 proběhlo v Bukurešti 4. setkání partnerů projektu DriDanube.
  V rámci setkání proběhla mimo jiné prezentace týmu CzechGlobe, kde byly ostatním partnerům představeny výstupy za poslední období a otevřena diskuze o možném pokračování spolupráce.
  Jako zástupci CzechGlobe vystoupili na setkání Monika Bláhová, Jiří Jakubínský a Kristina Trávníčková.

  Projekt DriDanube je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA)

 • 24. 9. 2018

  Hyde Park Civilizace na ČT24

  V sobotu 22.9. 2018 ve 20:00 hod v pořadu Hyde Park Civilizace na CT24 byly využity v diskuzi s klimatologem Philippem Ciaisem mapy Intersucha. Problematiku sucha komentoval i prof. Michal V. Marek.

  Záznam pořadu zde.

 • 22. 9. 2018

  Rozhovor pro Denik.cz

  Klimatolog Pavel Zahradníček v rozhovoru pro Denik.cz mluví o letošním suchém létě a možných řešeních, jak snížit dopady sucha v české krajině.

  Rozhovor k přečtení zde.