Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 6. 2. 2020

    Deště v Česku téměř zažehnaly sucho v půdě, sníh bude chybět

    Deště v posledních dnech sice téměř zažehnaly v Česku sucho v půdě v hloubce do jednoho metru. Zemědělce ale znepokojuje chybějící sníh. Leží prakticky jen na horách ve vyšších polohách, což znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, už se nebude voda v půdě doplňovat. Zima sice ještě neskončila a stále může sníh napadnout, předpovědní modely už však velkou šanci sněhovým srážkám nedávají, řekl ČTK Miroslav Trnka z projektu InterSucho.
    Článek na ČTK k přečtení ZDE.
    Zpráva byla převzata i dalšími médii:
    aktualne.cz,
    denik.cz,
    blesk.cz.

  • 6. 2. 2020

    Seminář spolupracovníků portálu intersucho.cz

    Dne 3. 2. 2020 proběhl ve Větrném Jeníkově seminář spolupracovníků portálu Intersucho s názvem "Omezování dopadů a předpověď zemědělského a lesnického sucha v České republice". Setkání bylo zaměřeno na aktuální stav sucha v České republice, historický vývoj sucha s důrazem na jeho výskyt v posledních 5 letech a také možnosti jeho předpovědi. Představena byla také současná podoba portálu Intersucho a plánované novinky.

    Semináře se zúčastnilo 180 hostů z řad reportérů a uživatelů portálu Intersucho, zástupci Ministerstva zemědělství ČR, Agrární komory, Zemědělského svazu ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR, četných médií a dalších organizací.

    Součástí semináře byl také křest knihy Zemědělské sucho v České republice – vývoj, dopady a adaptace. Kniha byla vydána ve spolupráci s Agrární komorou ČR a je zaměřena na problematiku sucha a možných adaptací v praxi. Jednotlivé kapitoly knihy přehledně popisují jak historii a příčiny zemědělského sucha tak samotný portál Intersucho jako nástroj pro jeho monitoring a předpověď. Závěrečné kapitoly knihy jsou věnovány adaptacím v oblastech agrotechniky, plodin, závlah a dalších.
    Fotografie ZDE a také ZDE.

  • 6. 2. 2020

    Mediální ohlas na setkání uživatelů intersucho.cz ve Větrném Jeníkově

    Na semináři konaném dne 3. 2. 2020 ve Větrném Jeníkově pro uživatele portálu intersucho.cz, které bylo na téma "Omezování dopadů a předpověď zemědělského a lesnického sucha v České republice", byli i zástupci tisku.
    Na ČTK byla vydána zpráva týkající se přednášky prof. Zdeňka Žaludu, k přečtení ZDE. Zpráva dále byla převzala i portálem novinky.czagris.cz, radio.cz.

    Tvůrci portálu intersucho brzy spustí nový web, který bude varovat před rizikem škůdců a chorob. Portál bude spuštěn v polovině roku 2020. Podrobnosti byly uveřejněny na portále zemedelec.cz, asz.cz, agris.cz.

  • 5. 2. 2020

    O letošní zimě mluví Pavel Zahradníček na ČRo

    Letošní zima dosud v Česku přinesla jednu z nejmenších sněhových nadílek za poslední dobu. Zatímco loni provozovatelé lyžařských areálů hlásili dobré podmínky, letos se bez technického sněhu neobejdou a počasí komplikuje třeba i přípravu běžkařské Jizerské padesátky o tomto víkendu. Jak výjimečná letošní zima je? Jde o trend, nebo o výjimku? A co bude málo sněhu znamenat pro boj se suchem v Česku?
    Hovoří klimatolog Pavel Zahradníček pro Český rozhlas, rozhovor k poslechnutí ZDE.

  • 5. 2. 2020

    Nejtepleší leden od roku 1981

    Bioklimatolog Miroslav Trnka hovoří pro Studio ČT24 o velmi teplém začátku roku 2020 a také o programu COPERNICUS.
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 18:30).

  • 5. 2. 2020

    Intersucho: Sucho postihlo v posledních letech i sousedy Česka

    Sucho v posledních letech trápí nejen Česko, ale i další státy střední Evropy. Loňský rok jeho dopad tvrdě pocítili Němci, Poláci, částečně i Rakušané a Slováci. Jak jsou na tom okolní státy, sledují vědci z portálu InterSucho. Vysoké kompenzace loni vyplácel zemědělcům za ztráty nejen český stát, ale v rekordní výši i Němci. Primárním hybatelem problémů je podle jednoho z členů týmu InterSucha Petra Hlavinky klimatická změna.

    Článek je k přečtení ZDE.

  • 31. 1. 2020

    Mapa sněhu: letos je ho extrémně málo. Klimatické modely ukazují, že bude čím dál vzácnější

    Lyžařská sezona v Krkonoších se v příštích dvaceti letech zkrátí o pětinu. A jak ukazují prognózy, v pesimističtějších předpovědích se mohou s bílými zimami pomalu rozloučit například obyvatelé rozsáhlých níže položených oblastí jižních, středních, západních a severozápadních Čech. Co dále lze vyčíst z modelů klimatologů do roku 2040?
    O zimním období hovoří dr. Pavel Zahradníček pro irozhlas.cz, článek k přečtení ZDE.

  • 31. 1. 2020

    Teplá zima zmátla přírodu

    Mírné zimy bez sněhových závějí začínají být v Česku v posledních letech tradicí. Jak se s tou letošní vyrovnává příroda, rozebíráme v následující analýze.
    Pro denikn.cz hovoří Pavel Zahradníček, článek k přečtení ZDE.

  • 26. 1. 2020

    Hostem Otázek Václava Moravce byl Pavel Zahradníček

    Kolega Dr. Pavel Zahradníček z Czechglobe a prof. Beldřich Moldan, bývalý ministr životního prostředí, hovořili dne 26. 1. 2020 v Otázkách Václava Moravce na ČT24 o dopadech a zejména možných řešeních klimatické změny.
    Pořad ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 23:45).

  • 22. 1. 2020

    GIS setkání krajů a měst 2020

    Dne 21–22. 1. 2020 se v Jihlavě uskutečnilo setkání zástupců GIS z krajů a měst. Na tomto workshopu byla představena data z portálu intersucho.cz a další produkty týmu Czechglobe. Monika Bláhová vystoupila s přednáškou "Sucho a GIS". Cílem přednášky bylo navázání možné spolupráce v oblasti monitoringu sucha a jeho dopadů.