Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 28. 7. 2018

  Rozhovor pro Aktuálně.cz

  Článek k přečtení

  Od roku 2012 se Česko potýká se silným suchem pravidelně a každý rok. "Jde o špatný trend a je jedno, jestli zasáhne jižní Moravu, nebo jakoukoliv část republiky," říká klimatolog Pavel Zahradníček.

 • 19. 7. 2018

  Školení zpravodajů

  Dne 19. 7. 2018 se ve společnosti AGRO – Měřín, a.s. uskutečnilo školení pro nové zpravodaje portálu Intersucho.cz, kde prof. Zdeněk Žalud a Ing. Lenka Bartošová, Ph.D. detailně vysvětlili jak vyplňovat dotazníky (pravidelná expertní týdenní hlášení) pro posuzování a dopady sucha.

  Odkaz na vyplnění expertního hlášení zde.

 • 18. 7. 2018

  Rozhovor Idnes.cz

  Na otázky spojené se současným, ale i očekávaným suchem odpovídal Mgr. Pavel Zahradníček, Ph.D. Rozhovor najdete zde.

 • 10. 7. 2018

  Rozhovor Brněnský deník (Rovnost)

  Rozhovor o vodě a zemědělství zaměřený na Jihomoravský kraj s prof. Zdeňkem Žaludem najdete zde.

 • 27. 6. 2018

  Workshop - Boj proti změnám klimatu v peri-urbánních oblastech

  Prezentace ke stažení

  Dne 27. 6. se na Krajském úřadě v Brně uskutečnil workshop pořádaný JMK ve spolupráci s platformou PURPLE. V rámci workshopu vystoupili odborníci z Mendlovy univerzity, Povodí Moravy, odboru regionálního rozvoje JMK a také z partnerských regionů sítě PURPLE. Za tým Intersucha s přednáškou na workshopu vystoupil doc. Petr Hlavinka.

 • 20. 6. 2018

  Komentář k roli portálu intersucho.cz v rámci definování území pro poskytování dotací na zmírnění škod způsobených suchem na zemědělských plodinách v roce 2017

  Z důvodů množících se dotazů na roli metod a týmu z portálu www.intersucho.cz v rámci poskytování dotací na zmírnění škod způsobených suchem v roce 2017 jsme se jako tvůrci tohoto portálu rozhodli připravit tento vysvětlující komentář.

  Celé znění komentáře ke stažení zde

   

 • 20. 6. 2018

  Zemědělský výbor PČR

  Dne 20. 6. 2018 vystoupil za skupinu Intersucho před Zemědělským výborem Parlamentu ČR vedeného ing. Faltýnkem v mezirezortní pracovní skupině Voda - Sucho prof. Zdeněk Žalud. Prezentace obsahující čtyři body, do kterých jsou pracovníci CzechGlobe a Mendelu zapojeni najdete zde. Do diskuze se zapojila většina členů zemědělského výboru s konstatováním, že sucho je apolitické téma a jeden z nejvážnějších problémů naší krajiny.

 • 19. 6. 2018

  "Naše pole" - Nabočany 18. - 19. 6. 2018

  Na celostátní výstavě polních pokusů, odrůd zemědělských plodin, výstavy zemědělské techniky, ochrany a výživy rostlin „Naše pole“ v Nabočanech v okrese Chrudim vystoupili s představením portálu Intersucho pro širokou zemědělskou veřejnost Mgr. Monika Bláhová a prof. Zdeněk Žalud. Prezentace ke stažení je zde.

 • 15. 6. 2018

  Setkání s ministrem zemědělství

  Na Mendelovu univerzitu v Brně zavítal s cílem detailně se seznámit se systémem Intersucho ministr zemědělství ing. Jiří Milek. V průběhu hodinové diskuze se jeho tvůrci nechal informovat o monitoringu zemědělského sucha, portálu www.klimatickazmena.cz a Generelu Vodního hospodářství krajiny ČR. Přislíbil podporu našich webů formou jeho propagace v odborných i politických kruzích.

 • 6. 6. 2018

  Rozhovor pro Mladou frontu

  Článek k přečtení a ke stažení

  „Otázka zadržení vody bude do budoucna zásadní. A je jasné, že velké širé rodné lány ji nezadrží,“
  upozorňuje bioklimatolog Zdeněk Žalud v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

  Rozhovor online zde