Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 18. 3. 2022

  Vystoupení na semináři pro MZe

  Dne 17.3.2022 vystoupil prof. Michal V. Marek, prof. Miroslav Trnka a prof. Zdeněk Žalud na semináři pro Ministerstvo zemědělství ČR.
  Vědci představili Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR a to v prioritních oblastech (zemědělství, lesní hospodářství či vodní režim v krajině, vodní hospodářství a dostupnost vody).

   

 • 17. 3. 2022

  Velké sucho teď nikde není

  Podle vědce Miroslava Trnky z Akademie věd přibývá oblastí s menší vlhkostí půdy, na dlouhodobý odhad pro tuto sezonu je ale příliš brzy. Nebýt přehrad, polovina obyvatel by neměla co pít, říká Miroslav Trnka z Ústavu Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

  Jak jsme na tom letos v Česku se suchem? Jaké jsou prognózy pro tuto sezonu? Jak vypadá prognóza na další roky? Nejen na tyto otázky odpovídá Miroslav Trnka v rozhovoru pro MF Dnes. 
  Článek k přečtení ZDE.

 • 14. 3. 2022

  Obavy zemědělců ze sucha

  Zemědělci vstupují do sezóny s obavami. Profesor Zdeněk Žalud komentuje aktuální stav půdního profilu.
  Reportáž ke zhlédnutí na webu cesketelevize.cz ZDE (stopáž od 20:00).

 • 13. 3. 2022

  Přednášky pro praxi

  Členové týmu Intersucho vystoupili na přednáškách pro veřejnost.

  Profesor Zdeněk Žalud vystoupil například dne 26.1.2022 v Praze na konferenci "Změňme klima" pořádanou Ekoškolou Tereza, 4.2.2022 na semináři "Hnojení plodin s MJM - efektivní cesta k vysokým výnosům"
  firmy MJM agro a.s. v Litovli,
  10.2.2022 webinář "Významné aspekty rostlinolékařské péče" České společnosti rostlinolékařské pobočky Opava,
  24.2. 2022 webinář "Ruzyňský den výživy rostlin a agrotechniky" pořádaný VÚRV Praha,
  10.3. 2022 seminář "Informace o kampani a novinky v pěstování cukrovky" pořádané Moravskoslezskými cukrovary, a.s.

  Pavel Zahradníček, Ph.D.  vystoupil dne 8.9. 2021 konference CRISCON - vyžádaná přednáška na téma "současná a budoucí změna klimatu" pro úředníky krizového řízení státu a samosprávy, cca 100 lidí;
  21.9. prezentace na stejné téma pro vybrané novináře - 15 lidí
  7.10 - prezentace pro lidi ze soukromého finančního sektoru - 60 lidí
  10.12. - podobné, jako předchozí - cca 60 lidí.

  Mgr. Monika Bláhová
  vystoupila dne 5. 2. ve Velence s prezentací pro Školkařský svaz, cca 60 účastníků.

 • 1. 3. 2022

  Miroslav Trnka na Tiskové konferenci OSN

  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka vystoupil s přednáškou na  na Tiskové konferenci OSN a České učené společnosti k uveřejnění WG2 IPCC. Jednalo se o příspěvek k vydání 6. zprávy 2. pracovní skupiny IPCC.
  Prezentace ke zhlédnutí na youtube.com ZDE (stopáž 46:10 min).
  Více k přečtení o samotném dni 28.2.2022 IPCC k přečtení ZDE.

 • 11. 2. 2022

  Po slibném prosinci sníh na Moravě mizí. Zemědělcům to může přinést problémy

  V prosinci zasypal sníh velkou část Moravy včetně Brna. Chladná zima ale dlouho nevydržela. To se podepisuje i na stavu zásob vody ve sněhu a také na suchu. V některých částech republiky bioklimatologové pozorují až extrémní nedostatky vláhy v hlubších vrstvách půdy. Poslechněte si více o tématu s Pavlem Zahradníčkem z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky.
  Rozhovor na brno.rozhlas.cz k poslechnutí ZDE.

 • 7. 2. 2022

  Zemědělci krajinu ničit nechtějí, často ale nemají na výběr

  České zemědělství potřebuje změnu k udržitelnosti. Bioklimatolog Miroslav Trnka tvrdí, že každý vlhký rok je příležitostí, kdy se připravit na období sucha. Ta kvůli oteplování budou častější. Produkce se podle něj promění, jen když to bude rentabilní. Šetrné ke krajině mohou být i velké podniky. Chce to jen lepší motivaci.

  Rozhovor pro iDnes je k přečtení ZDE.

 • 2. 2. 2022

  Miroslav Trnka hostem Apetýtu na Českém rozhlase

  Hostem rozhlasového pořadu Apetýt byl bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe. Co pro něj znamená Ocenění za komunikaci změny klimatu za rok 2021? Jak vnímá letošní průběh zimy? Dá se už teď říct, co nás díky klimatické změně čeká v příští dekádě?

  Rozhovor k poslechnutí na brno.rozhlas.cz ZDE.

 • 26. 1. 2022

  Zvýšení dostupné vodní kapacity jako faktor pro zvýšení odolnosti vůči suchu

  Členové týmu Intersucho publikovali v časopisu Agricultural Water Management článek s názvem Increasing available water capacity as a factor for increasing drought resilience or potential conflict over water resources under present and future climate conditions.

  Jaké jsou závěry vědců uvedené v prestižním vědeckém časopisu si můžete přečíst ZDE.

 • 14. 1. 2022

  Vědci z Brna předpovídají sucho pro celý svět. Jejich data sledují miliony lidí

  Ústav výzkumu globální změny Akademie věd poskytoval předpovědi intenzity sucha a půdní vláhy pro Česko. Platforma Windy.com jim nabídla spolupráci v květnu 2020, kdy ve střední Evropě kolísalo možná největší sucho za posledních 2100 let. Od poloviny prosince 2021 se na portálu objevují jejich předpovědi pro celý svět.
  Celý článek o vzniku spolupráce mezi Intersucho a Windy je k přečtení na aktualne.cz ZDE.