Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 14. 8. 2019

    Mapy Intersucha v hlavní Předpovědi počasí ČT24

    V pořadu Události za okamžik a počasí na ČT24 byly včera prezentovány stavy půdního sucha pro povrchovou a hlubší vrstvu. Mapy Intersucha nyní ukazují markantní rozdíl, kdy povrchová vrstva je v obvyklém či vyšším stavu, zatímco hlubší vrstva je v záporné odchylce.
    Počasí ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 1:17).

     

  • 13. 8. 2019

    Pavel Zahradníček hostem hlavních zpráv ČRo Radiožurnál

    Po řadě horkých týdnů přišlo v Česku ochlazení. Deště a s nimi zřejmě i konec nejintenzivnějšího suchého období. Také mimořádně dlouhého, protože fakticky navázalo na extrémní sucha z loňského léta a podzimu, která výrazně nepřerušily ani následující měsíce. Tento vývoj dlouhodobě mapuje odborný tým Intersucho, na němž se podílejí Ústav výzkumu globální změny AV ČR, Mendelova univerzita a Státní pozemkový úřad. Právě zveřejněnou novou prognózu projektu InterSucho komentoval Pavel Zahradníček.

    Rozhovor je k poslechnutí ZDE (stopáž od 0:38).

  • 7. 8. 2019

    Rozhovor Miroslava Trnky pro Týdeník Rozhlas

    Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka komentuje současný stav sucha. Jaké jsou hlavní důvody sucha, jak je sucho vnímáno obyvateli a politiky?
    Nejen na toto bylo odpovězeno, celý rozhovor k přečtení ZDE.

  • 6. 8. 2019

    Zemědělské sucho z Česka po deštích zatím pomalu ustupuje

    Zemědělské sucho v České republice v posledních dnech díky dešťům mírně ustupuje. Dva nejhorší stupně, tedy výjimečné a extrémní sucho, jsou na 13 procentech území, část republiky netrpí suchem vůbec. Deště ale stačily nasytit jen povrchové vrstvy do 40 centimetrů, dále v hloubce do jednoho metru převládá sucho na většině území republiky, vyplývá z údajů, které dnes vědci zveřejnili na portálu InterSucho.
    Článek na ČTK k přečtení ZDE.
    Zpráva byla převzata i dalšími médii:
    ihned.cz,
    lidovky.cz.

  • 31. 7. 2019

    Kalkulačka tropických dnů. Spočítejte si, kolikrát jste už zažili třicetistupňová horka

    Meteorologové hlásí stále více tropických dnů, tedy těch, kdy maximální teplota dosáhne alespoň 30 stupňů Celsia. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka se jich v průměru vyskytuje kolem deseti ročně, ale brzy to může být i dvacet a ve městech až čtyřicet. Kolik takových horkých dnů jste zažili vy, vám pomůže zjistit kalkulačka, kterou připravil server iROZHLAS.cz.

    „V průměru se vyskytuje okolo osmi až deseti tropických dnů za rok, ale v budoucnu se budeme dostávat nad hranici 20 dnů v průměru. Ve velkých městech, kde je efekt zesílen ještě tepelným ostrovem, dokonce nad hranici 30 až 40 dnů za rok,“ předpovídá klimatolog Pavel Zahradníček z CzechGlobe.

    Článek k přečtení ZDE.

  • 30. 7. 2019

    Vlna veder v severní Evropě - Pavel Zahradníček pro Studio ČT24

    Vlna veder se přesunula ze západní Evropy do Skandinávie a ohrozit by mohla i Grónský ledovec. Podle klimatologů by horký vzduch ze Sahary mohl zasáhnout i Grónsko a urychlit tak tání ledovce.

    Jak mimořádné jsou tropické dny za polárním kruhem? Jak vypadá běžné léto na severu Evropy a v Grónsku? Také na tyto otázky odpovídal klimatolog Pavel Zahradníček z CzechGlobe v rozhovoru pro Studio ČT24.

    Rozhovor je ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 19:48).

  • 29. 7. 2019

    Jak se změní klima v Evropě? - Interview Plus ČRo

    Klimatické změny a oteplování v posledních desetiletích nemají za poslední dva tisíce let obdoby. Ukazují to výsledky hned tří různých nedávno vydaných klimatologických studií.

    „Když se srovnávaly přírodní vlivy s nárůstem teplot, tak prakticky nic nesedí. Solární cyklus, vulkanické vlivy, nic. Jediné, co sedí, jsou skleníkové plyny a množství oxidu uhličitého,“ říká v Interview Plus klimatolog Pavel Zahradníček z projektu Intersucho.

    Rozhovor je ke stažení ZDE.

  • 26. 7. 2019

    Detailní monitoring dopadů sucha na lesy

    Na portálu Intersucho od tohoto týdne naleznete novou mapu Dopadů na lesy. Mapa zobrazuje detailní hodnocení dopadů sucha, tak jak jej vidí respondenti z oblasti lesnictví, ve svých pravidelných hlášeních. Do hodnocení dopadů sucha na lesní porosty, se je možné jednoduše zapojit pomocí našeho online dotazníku.

  • 24. 7. 2019

    Tropické teploty posledních dnů prohlubují problém se suchem

    Jak se Česká republika vypořádává se suchem a co dělá Národní koalice pro boj se suchem komentoval bioklimatolog prof. Miroslav Trnka v pořadu Zaostřeno na Rozhlasu plus. 
    Celý pořad k poslechnutí ZDE (stopáž od 2:00)

  • 23. 7. 2019

    Rozhovor pro časopis Forbes NEXT

    Letní číslo Forbes NEXT, s titulem H20. Jak nedostatek vody promění Česko, přineslo rozsáhlý rozhovor s bioklimatologem prof. Zdeňkem Žaludem.
    Mimo jiné byla otevřena témata, jak sucho ovlivňuje českou krajinu, a naopak jak naše krajina ovlivňuje sucho, zda lze krajinu na sucho adaptovat, či co může pro ušetření vody udělat každý z nás.
    Část rozhovoru k přečtení ZDE.