Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 20. 6. 2017

  Aktuální situace - postupující sucho v JM kraji

   Záznam pořadu

  Sucho se v posledních třech týdnech prohloubilo a rozšířilo, některé vesnice na jižní Moravě vydávají opatření proti plýtvání vodou. O aktuálních podmínkách v Jihomoravském kraji a o dopadech na právě pěstované plodiny hovořil profesor Zdeněk Žalud.

 • 20. 6. 2017

  Týden vody v Českém rozhlase

   Záznam rozhovoru

  Končí vodní blahobyt? Přestává být voda celosvětově samozřejmostí? Bude skutečně zdrojem konfliktů a je voda nad zlato? Tyto otázky si klade projekt Českého rozhlasu Týden vody. Hostem speciálu byl také kolega Doc. Petr Hlavinka.

 • 19. 6. 2017

  Český rozhlas upozorňuje na konec vodního blahobytu v Česku

   Od 19. do 25. června 2017 všechny stanice Českého rozhlasu vysílají v rámci tematického Týdne vody pořady a příspěvky o problematice vysychání Česka. Posluchači uslyší například informace o tom, jaké škody už nyní sucho působí některým zemědělcům, lesníkům i domácnostem. 

  „Je dobře, že Český rozhlas otevírá toto téma a přinese nové a často i překvapivé pohledy na zdánlivě obyčejnou pitnou vodu. Většina z nás ji považuje za samozřejmou a tak k ní i přistupujeme. Nedostatek pitné vody se však řadí mezi celosvětová rizika,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

  Na webu iROZHLAS.cz naleznete v sekci věnované Týdnu vody informace o chystaných akcích, mapy monitorující akutální situaci na webu intersucho.cz a další články a komentáře. 

 • 8. 6. 2017

  Populárně naučný časopis Akademie Věd s hlavním tématem "sucho"

  Časopis ke stažení

  Právě vychází nové číslo populárně – naučného časopisu Akademie věd ČR „Áčko“. Jeho ústředním tématem je sucho. Co k tématu říkají Michal V. Marek, Zdeněk Žalud a Miroslav Trnka si přečtěte na str. 14 – 23.

 • 3. 6. 2017

  Odstoupení USA od Pařížských dohod

   Záznam rozhovoru

  Rozhodnutí prezidenta Trumpa bylo politické. Je osamělý ve svém postoji, říká profesor Miroslav Trnka – host vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál - o odstoupení USA od Pařížských dohod. Poslechněte si celý rozhovor o klimatické dohodě, oxidu uhličitém, o vodě a také o potravinách.

 • 18. 5. 2017

  Cena a produkce potravin závisí na klimatické změně?

  Záznam rozhovoru

   O cenách potravin a zemědělské produkci, potravinové bezpečnosti či o posunu zemědělských oblastí v souvislosti s probíhající klimatickou změnou hovořil v Rádiu-Z profesor Miroslav Trnka.

 • 17. 5. 2017

  O suchu v pořadu "Co vy na to?"

   Záznam rozhovoru

  O suchu s profesorem Miroslavem Trnkou v pořadu "Co vy na to?" O suchu a dostatku či nedostatku vodu v krajině, o možnostech adaptací s využitím přehrad či nádrží i o tom, co aktuálně potřebujeme v krajině vytvářet.

 • 22. 4. 2017

  Den Země - Společné prohlášení o klimatické změně

  U příležitosti Dne Země z popudu Královské meteorologické společnosti a po jednání s Americkou meteorologickou společností, Evropskou meteorologickou společností a Mezinárodním fórem národních meteorologických společností bylo vydáno Společné prohlášení o klimatické změně, ke kterému se připojila i Česká meteorologická společnost. Toto prohlášení (originální znění, český překlad) podporujeme.

 • 24. 3. 2017

  Jak na sucho? Jaká je situace nyní a jaké jsou dopady v současné době

   Záznam reportáže

  Ve speciálním vysílání ČT24 o suchu a jeho dopadech na zemědělskou produkci hovořila řada odborníků a zástupců praxe. Ministr životního prostředí Richard Brabec hovořil o možných adaptacích a projektech, které mají pomáhat v době výskytu suchých epizod. Ve vysílání dále vystoupili zástupci zemědělské praxe a komentovali průběh sucha v posledních letech. K situaci podal vyjádření také zástupce projektu Intersucho profesor Zdeněk Žalud.

 • 22. 3. 2017

  Mezinárodní Den vody připadá na 22. březen

   Záznam rozhovoru

  Od roku 1993 je 22. březen „Světovým dnem vody“. Připomíná nám také to, že voda není samozřejmost a je nutné s ní šetřit! S nedostatkem vody a její spotřebou souvisí obavy ze sucha. Právě problematika sucha, jak s ním efektivně bojovat a předcházet mu byla tématem dnešního rozhovoru prof. Miroslava Trnky pro Studio 6 ČT 24.