Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 19. 6. 2019

    Hostem Fokusu Václava Moravce na ČT24 byl Miroslav Trnka

    Jak se bude měnit klima v České republice, jak hospodaříme s vodou, jak je to se závlahovými systémy a jaké jsou dopady sucha? Nejen o tomto mluvil bioklimatolog prof. Miroslav Trnka v pořadu Fokus Václava Moravce dne 18. 6. 2019 na téma Farmáři.

    Pořad ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 1:14) 

  • 18. 6. 2019

    Do Česka se po deštivém květnu vrací sucho, není na třetině území

    Do české krajiny se po deštivém květnu vrací sucho. Červen totiž přináší tropické teploty a jen lokální bouřky. Podle věděckého portálu InterSucho, který sleduje zemědělské sucho, panovalo sucho v neděli na více než třetině území, počínající sucho bylo na 27 procentech území. Bez projevů sucha je 36 procent České republiky, vyplývá z dnes zveřejněných dat. Stejný tým provozuje i portál, který předpovídá výnosy plodin a je zřejmé, že sucho letos sníží výnosy ozimé pšenice, ozimého ječmene a řepky velmi významně.

    Celý článek, který vychází z informací a map dostupných na webu intersucho.cz a vynosyplodin.cz, k přečtení na webu ČTK - ZDE.
    Článek byl převzat i do dalšího média lidovky.cz.

  • 18. 6. 2019

    Pokud s tím něco neuděláme, budou sušší oblasti Země ještě víc suché. Vody bude dost tak akorát v Grónsku, varuje klimatolog

    Extrémní výkyvy počasí teď zažíváme pěkně na vlastní kůži. A lepší to nebude, protože změna klimatu, velké sucho nebo naopak přívalové srážky nás ještě pěkně potrápí.

    Je pouští ohroženo i Česko? Podle bioklimatologa Ústavu výzkumu globálních změn AV ČR a koordinátora týmu Intersucho Miroslava Trnky nám v ČR pouště naštěstí nehrozí.

    „Podle aktuálních prognóz je to (zatím) nemožné. Předvídatelný vývoj klimatu pořád nevede k takové disproporci srážek a teplot, který by vedl k totálnímu vysušení krajiny. Co ale možné je, a už se s tím i na Moravě setkáváme, že na kterých půdách vysychá půdní profil na několik týdnů nebo měsíců. Naše půdy tak začínají mít podobný režim, jako dřív býval ve Středomoří, což je u nás dosud nezvyklý jev“, říká Miroslav Trnka v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

    Audiozáznam rozhovoru včetně článku k přečtení je k dispozici ZDE.

  • 14. 6. 2019

    Půdní sucho je v současnosti na 35 procentech území

    Půdní sucho je nyní na 35 procentech území, nástupem horkého června se zhoršil stav půdní vláhy, kterou zlepšily květnové srážky. V následujících deseti dnech by se plocha se sníženou vláhou mohla rozšířit až na 80 procent území republiky. ČTK to řekl člen projektu InterSucho Pavel Zahradníček. Květnové srážky pomohly podzemním vodám od jižních Čech po Orlické hory. Stav na severovýchodě republiky a v Jizerských horách je nadprůměrný, celkově je ale stav podzemních vod podprůměrný.
    Celý článek na ČTK k přečtení ZDE.
    Článek byl převzat i dalšími médii:
    ihned.cz,
    denik.cz.

  • 14. 6. 2019

    Jak se horko podepisuje na českých polích?

    Horký červen opět zhoršil problém s nedostatkem vody v půdě, sucho se rozšířilo na 35 % našeho území. Hostem Polední publicistiky s Věrou Štechrovou na Radiožurnálu byl doc. Petr Hlavinka, člen týmu Intersucho.
    Rozhovor k poslechnutí ZDE (stopáž od 16:00).

  • 31. 5. 2019

    Česko má nová a dosud nejpřesnější data o dopadu klimatické změny

    Česká republika získala díky rozsáhlé studii Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - Czech Globe nové a dosud nejpřesnější informace, jak budou na jejím území vypadat dopady klimatické změny, především pro první polovinu tohoto století. Díky ní je možné připravovat efektivní adaptační strategie především v zemědělství, lesnictví a nakládání s vodou. Podle tvůrců obsahuje studie scénáře, které se stanou stoprocentně i s nižší pravděpodobností, uvedl dnes v tiskové zprávě koordinátor klimatické části projektu Petr Štěpánek. Vědci zpřesnili, jak poroste průměrná teplota, jak se bude měnit množství a časové rozložení srážek.
    Celý článek na ČTK k přečtení ZDE.

  • 31. 5. 2019

    Prší, ale pořád málo

    Sucho je jako chronická nemoc, třeba astma. I když se zrovna dnes neprojevuje, vyléčit úplně už ani nejde a je jen otázka času, kdy se znovu naplno ukáže, říkají odborníci.
    Celý článek na novinky.cz k přečtení ZDE.

  • 30. 5. 2019

    Deštivý a studený květen sedlákům pomohl, stav porostů se zlepšil

    Deštivý a studený květen zemědělcům výrazně pomohl a kondice porostů se výrazně zlepšila. Potvrzují to jak satelitní snímky, tak ohlasy zemědělců, kteří jsou respondenty portálu InterSucho. Sucho vymizelo v květnu v povrchové vrstvě do 40 centimetrů zcela a v hloubce do jednoho metru ve velké části republiky, řekl dnes ČTK bioklimatolog a koordinátor projektu InterSucho Miroslav Trnka. V dalších dvou až třech týdnech se definitivně rozhodne, jak bude vypadat letošní úroda na polích. Dneškem by mělo deštivé počasí končit.
    Celý článek k přečtení na ČTK ZDE.
    Zpráva byla převzata i dalšími médii:
    ct24.cz,
    lidovky.cz.

  • 30. 5. 2019

    Tisková zpráva projektu SustES – stanovení hranice jisté změny klimatu v České republice

    Projekt SustES má za cíl vyvinout principiálně nový koncept určení národní adaptační strategie pro zajištění udržitelnosti ekosystémových služeb a zvláště pak potravinové bezpečnosti (tj. zajištění dostatečného množství potravin odpovídající kvality) v podmínkách probíhajících klimatických i socioekonomických změn. Všechny aktivity projektu směřují k definování použitelných adaptačních strategií uvažující jak globální tak i lokální faktory, které zemědělství a krajinu ČR budou v budoucnu ovlivňovat.

    Tisková zpráva k dispozici ZDE

  • 27. 5. 2019

    Přednášky pro praxi

    V průběhu jara jsme problematiku sucha a adaptace na změnu klimatu přednášeli na řadě akcí pro tisíce zájemců z řad zemědělců, ovocnářů, vinohradníků a odborné i laické veřejnosti. Přednášky se uskutečnily -  13.2. v Poděbradech, 14.2. v Lounech, 21.2. v Nekoři, 22.2. ve Vsetíně, 6.3. v Tetčicích, 13.3. ve Vrchlabí, 28.3. v Modre na Slovensku, 4.4. v Šardicích, 12.4. v Hradci Králové, 15.5. v Mladé Boleslavi, 16.5. ve Slavkově, 17.5. v Malém Boru, 22.5. v Hodoníně

    Přednáška z Hodonína ke zhlédnutí ZDE.