Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 3. 7. 2019

    Komentář Pavla Zahradníčka: Vlna veder je ukázkou, jak Česko postihne změna klimatu

    Pojďme lidem vysvětlovat změnu klimatu formou příkladu. Neříkejme, že se otepluje o 1 až 2 °C za 100 let. Ale ukazujme změnu právě na příkladu vlny veder. Poté budou lidé z měst problém více chápat. Lidé z praxe, jako zemědělci či lesníci, už nápovědu nepotřebují − vidí sami, co se děje. Pozorují změny na polích a v lesích, sčítají škody a hledají možnosti adaptace. Pojďme tedy ukazovat tyto změny v přírodě i ostatním občanům, politikům a úředníkům namísto předvádění grafů se změnou o 1,5 °C. Poté možná budeme mít místo betonových náměstí krásné zelené plochy, kde se nám bude klimatická změna lépe přežívat.

    To uvádí na závěr svého komentáře k aktuální vlně veder, která postihla velkou část Evropy a na mnoha místech padaly historické rekordy.
    Komentář je k přečtení ZDE.

  • 2. 7. 2019

    Sucho trápí celou republiku

    Ve srovnání s dlouhodobým průměrem byl ke včerejšku nějaký stupeň sucha asi na 90 % území České republiky. Asi na 40 % území je extrémní sucho. Dopady sucha se dle zpravodajů portálu Intersucho projevují také na zemědělské produkci. Podrobný komentář k aktuálnímu stavu sucha naleznete v reportáži České televize odvysílané v rámci pravidelného večerního zpravodajství.

    Odkaz na zhlédnutí reportáže ZDE

  • 1. 7. 2019

    Čechy trápí silné sucho, tento týden se rozšíří i na Moravu. Bouřky nepomohou

     Málo srážek a tropické teploty mohou za to, že v převážné většině Čech je výrazné až extrémní sucho v půdě do jednoho metru. Naopak Morava s výjimkou Ostravska a Opavska je na tom lépe díky dešťům v týdnu od 16. do 22. června. Předpověď však hlásí v tomto týdnu suché a slunečné počasí, ač bez tropických teplot, a sucho se postupně rozšíří i na Moravu.
    Celý článek na ČT24 k přečtení ZDE.

  • 22. 6. 2019

    Přednáška pro komunální politiky Olomoucka

    Vegetační období v Česku se kvůli postupnému růstu průměrné roční teploty v příštích 30 letech podle vědců prodlouží až o měsíc. Dřívější nástup jara výrazně zvýší riziko letního sucha i poškození úrody zemědělských plodin jarními mrazíky. Na konferenci Klimatická změna a jak na ni můžeme reagovat z pohledu komunálního politika vystoupil profesor Zdeněk Žalud.

     

    Celý článek k přečtení ZDE

  • 19. 6. 2019

    Hostem Fokusu Václava Moravce na ČT24 byl Miroslav Trnka

    Jak se bude měnit klima v České republice, jak hospodaříme s vodou, jak je to se závlahovými systémy a jaké jsou dopady sucha? Nejen o tomto mluvil bioklimatolog prof. Miroslav Trnka v pořadu Fokus Václava Moravce dne 18. 6. 2019 na téma Farmáři.

    Pořad ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 1:14) 

  • 18. 6. 2019

    Do Česka se po deštivém květnu vrací sucho, není na třetině území

    Do české krajiny se po deštivém květnu vrací sucho. Červen totiž přináší tropické teploty a jen lokální bouřky. Podle věděckého portálu InterSucho, který sleduje zemědělské sucho, panovalo sucho v neděli na více než třetině území, počínající sucho bylo na 27 procentech území. Bez projevů sucha je 36 procent České republiky, vyplývá z dnes zveřejněných dat. Stejný tým provozuje i portál, který předpovídá výnosy plodin a je zřejmé, že sucho letos sníží výnosy ozimé pšenice, ozimého ječmene a řepky velmi významně.

    Celý článek, který vychází z informací a map dostupných na webu intersucho.cz a vynosyplodin.cz, k přečtení na webu ČTK - ZDE.
    Článek byl převzat i do dalšího média lidovky.cz.

  • 18. 6. 2019

    Pokud s tím něco neuděláme, budou sušší oblasti Země ještě víc suché. Vody bude dost tak akorát v Grónsku, varuje klimatolog

    Extrémní výkyvy počasí teď zažíváme pěkně na vlastní kůži. A lepší to nebude, protože změna klimatu, velké sucho nebo naopak přívalové srážky nás ještě pěkně potrápí.

    Je pouští ohroženo i Česko? Podle bioklimatologa Ústavu výzkumu globálních změn AV ČR a koordinátora týmu Intersucho Miroslava Trnky nám v ČR pouště naštěstí nehrozí.

    „Podle aktuálních prognóz je to (zatím) nemožné. Předvídatelný vývoj klimatu pořád nevede k takové disproporci srážek a teplot, který by vedl k totálnímu vysušení krajiny. Co ale možné je, a už se s tím i na Moravě setkáváme, že na kterých půdách vysychá půdní profil na několik týdnů nebo měsíců. Naše půdy tak začínají mít podobný režim, jako dřív býval ve Středomoří, což je u nás dosud nezvyklý jev“, říká Miroslav Trnka v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

    Audiozáznam rozhovoru včetně článku k přečtení je k dispozici ZDE.

  • 14. 6. 2019

    Půdní sucho je v současnosti na 35 procentech území

    Půdní sucho je nyní na 35 procentech území, nástupem horkého června se zhoršil stav půdní vláhy, kterou zlepšily květnové srážky. V následujících deseti dnech by se plocha se sníženou vláhou mohla rozšířit až na 80 procent území republiky. ČTK to řekl člen projektu InterSucho Pavel Zahradníček. Květnové srážky pomohly podzemním vodám od jižních Čech po Orlické hory. Stav na severovýchodě republiky a v Jizerských horách je nadprůměrný, celkově je ale stav podzemních vod podprůměrný.
    Celý článek na ČTK k přečtení ZDE.
    Článek byl převzat i dalšími médii:
    ihned.cz,
    denik.cz.

  • 14. 6. 2019

    Jak se horko podepisuje na českých polích?

    Horký červen opět zhoršil problém s nedostatkem vody v půdě, sucho se rozšířilo na 35 % našeho území. Hostem Polední publicistiky s Věrou Štechrovou na Radiožurnálu byl doc. Petr Hlavinka, člen týmu Intersucho.
    Rozhovor k poslechnutí ZDE (stopáž od 16:00).

  • 31. 5. 2019

    Česko má nová a dosud nejpřesnější data o dopadu klimatické změny

    Česká republika získala díky rozsáhlé studii Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - Czech Globe nové a dosud nejpřesnější informace, jak budou na jejím území vypadat dopady klimatické změny, především pro první polovinu tohoto století. Díky ní je možné připravovat efektivní adaptační strategie především v zemědělství, lesnictví a nakládání s vodou. Podle tvůrců obsahuje studie scénáře, které se stanou stoprocentně i s nižší pravděpodobností, uvedl dnes v tiskové zprávě koordinátor klimatické části projektu Petr Štěpánek. Vědci zpřesnili, jak poroste průměrná teplota, jak se bude měnit množství a časové rozložení srážek.
    Celý článek na ČTK k přečtení ZDE.