Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 31. 5. 2019

    Česko má nová a dosud nejpřesnější data o dopadu klimatické změny

    Česká republika získala díky rozsáhlé studii Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - Czech Globe nové a dosud nejpřesnější informace, jak budou na jejím území vypadat dopady klimatické změny, především pro první polovinu tohoto století. Díky ní je možné připravovat efektivní adaptační strategie především v zemědělství, lesnictví a nakládání s vodou. Podle tvůrců obsahuje studie scénáře, které se stanou stoprocentně i s nižší pravděpodobností, uvedl dnes v tiskové zprávě koordinátor klimatické části projektu Petr Štěpánek. Vědci zpřesnili, jak poroste průměrná teplota, jak se bude měnit množství a časové rozložení srážek.
    Celý článek na ČTK k přečtení ZDE.

  • 31. 5. 2019

    Prší, ale pořád málo

    Sucho je jako chronická nemoc, třeba astma. I když se zrovna dnes neprojevuje, vyléčit úplně už ani nejde a je jen otázka času, kdy se znovu naplno ukáže, říkají odborníci.
    Celý článek na novinky.cz k přečtení ZDE.

  • 30. 5. 2019

    Deštivý a studený květen sedlákům pomohl, stav porostů se zlepšil

    Deštivý a studený květen zemědělcům výrazně pomohl a kondice porostů se výrazně zlepšila. Potvrzují to jak satelitní snímky, tak ohlasy zemědělců, kteří jsou respondenty portálu InterSucho. Sucho vymizelo v květnu v povrchové vrstvě do 40 centimetrů zcela a v hloubce do jednoho metru ve velké části republiky, řekl dnes ČTK bioklimatolog a koordinátor projektu InterSucho Miroslav Trnka. V dalších dvou až třech týdnech se definitivně rozhodne, jak bude vypadat letošní úroda na polích. Dneškem by mělo deštivé počasí končit.
    Celý článek k přečtení na ČTK ZDE.
    Zpráva byla převzata i dalšími médii:
    ct24.cz,
    lidovky.cz.

  • 30. 5. 2019

    Tisková zpráva projektu SustES – stanovení hranice jisté změny klimatu v České republice

    Projekt SustES má za cíl vyvinout principiálně nový koncept určení národní adaptační strategie pro zajištění udržitelnosti ekosystémových služeb a zvláště pak potravinové bezpečnosti (tj. zajištění dostatečného množství potravin odpovídající kvality) v podmínkách probíhajících klimatických i socioekonomických změn. Všechny aktivity projektu směřují k definování použitelných adaptačních strategií uvažující jak globální tak i lokální faktory, které zemědělství a krajinu ČR budou v budoucnu ovlivňovat.

    Tisková zpráva k dispozici ZDE

  • 27. 5. 2019

    Přednášky pro praxi

    V průběhu jara jsme problematiku sucha a adaptace na změnu klimatu přednášeli na řadě akcí pro tisíce zájemců z řad zemědělců, ovocnářů, vinohradníků a odborné i laické veřejnosti. Přednášky se uskutečnily -  13.2. v Poděbradech, 14.2. v Lounech, 21.2. v Nekoři, 22.2. ve Vsetíně, 6.3. v Tetčicích, 13.3. ve Vrchlabí, 28.3. v Modre na Slovensku, 4.4. v Šardicích, 12.4. v Hradci Králové, 15.5. v Mladé Boleslavi, 16.5. ve Slavkově, 17.5. v Malém Boru, 22.5. v Hodoníně

    Přednáška z Hodonína ke zhlédnutí ZDE.

  • 27. 5. 2019

    Představení portálu Intersucho v rámci školení Integrované produkce révy vinné

    V rámci série seminářů pro pěstitele révy vinné, pořádaných Svazem vinařů ČR, ve spolupráci s ÚKZÚZ, MZE a Ekovín, vystoupila Mgr. Monika Bláhová s představením portálu Intersucho. V rámci seminářů byl také účastníkům detailně popsán systém monitoringu sucha za pomoci reportérů z oblasti ovocnářství a vinařství. Školení proběhlo v termínech 22. 2. v Mikulově , 5. 3. v Dolních Dunajovicích, 19. 3. ve Znojmě, 2. 4. ve Svatobořích-Mistříně, 16. 4. v Čejkovicích a 30. 4. ve Velkých Bílovicích.
    Přednáška ze školení je k dispozici ke stažení ZDE.

  • 24. 5. 2019

    Přednáška pro praxi

    Dne 23.5.2019 představil Petr Hlavinka portály intersucho.cz, intersucho.sk a vynosy-plodin.cz manažerům společností HEINEKEN a SOUFFLET AGRO s důrazem na problematiku jarního ječmene. V rámci jednání se všechny strany dohodly na pokračující spolupráci v oblasti výměny informací o monitoringu aktuálních agrometeorologických podmínek, mapování dopadů sucha a trendech vývoje v pěstování ječmene jarního.

  • 24. 5. 2019

    Klíčem k úspěšnému zemědělství je starost o půdu

    Dne 22. 5. 2019 věnovaly Hospodářské noviny Speciální přílohu Udržitelnému zemědělství. V příloze měl komentář prof. Zdeněk Žalud, který sděluje, že klíčem k úspěšnému zemědělství je starost o půdu.
    Článek k přečtení ZDE (1. str dole), na 2. str. jsou další komentáře k současné situaci.

  • 24. 5. 2019

    Květnové deště zmírnily sucho, škody na polích ale spravily jen částečně

    Květnové srážky, které byly na mnoha místech republiky intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci z března a dubna, škody na polích už ale mnohde napravit nemohly. Sucho zmizelo v téměř celé republice především v povrchové vrstvě půdy do 40 centimetrů, v hlubší vrstvě je situace na mnoha místech republiky stále špatná.
    Článek na ČT24 vycházející z informací, které byly uvedeny na portálu intersucho.cz, k přečtení ZDE.

  • 23. 5. 2019

    Sucho vydatný déšť snížil, Česku by ale prospěly dlouhé a pomalé srážky, říká Trnka pro Český rozhlas

    Na řadě míst Česka stouply kvůli dešťům hladiny řek, zejména ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Přestože vydatné srážky trápí tamní obyvatele, zmenšuje se tím nedostatek vody v krajině. Dopady sucha se tak nyní oproti dubnu trochu zmírnily, popsal pro Radiožurnál prof. Miroslav Trnka, koordinátor projektu InterSucho. Podle něj ale ještě nemáme zdaleka vyhráno. Česku by pomohl spíš pomalý a dlouhodobý déšť.
    Současný stav komentuje profesor Miroslav Trnka v Dopoledním Radiožurnálu.
    Rozhovor k poslechnutí v Dopoledním Radiožurnálu ZDE (stopáž od 10:10:44).
    Rozhovor k přečtení ZDE.