Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 3. 5. 2019

    Vliv deště na sucho

    Slunečné počasí na jihu a východě Moravy střídá opět sychravo - konec pracovního týdne a víkend přináší ochlazení a s ním i očekávané srážky. Jak dokážou změnit situaci ohledně sucha, o tom už s klimatologem Pavlem Zahradníčkem.
    Reportáž v pořadu Události v regionech je ke zhlédnutí ZDE.

     

  • 30. 4. 2019

    „Chybí nám nejméně měsíc vody,“ shrnuje současný stav profesor Miroslav Trnka z projektu Intersucho

    Už na konci dubna se Česká republika potýká se suchem, které je pro toto období alarmující. Alespoň nízký stupeň sucha je prakticky na celém našem území. „Oproti běžnému roku nám chybí nejméně měsíc vody. Kumuluje se nám vodní deficit, takže vedle takzvaného zemědělského máme i sucho hydrologické, což znamená, že ho pociťují i lidé ve studních,“ říká profesor Miroslav Trnka z projektu Intersucho, který už přes pět let provozuje monitorovací systém pro zemědělství a lesnictví.

    Článek a rozhovor k dispozici ZDE.

  • 29. 4. 2019

    Jak na boj se suchem? Pomůže technika i rozmanitost plodin

    Odrůdová a plodinová rozmanitost, nákup vhodné techniky, moderní postupy při zpracování půdy nebo budování soustav vodních nádrží může podle expertů pomoci v boji se suchem. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Státního pozemkového úřadu, v jehož sídle se ve středu sešli zástupci devíti institucí zabývajících se suchem a nedostatkem vody.
    V ohrožených místech je podle zástupců institucí, mezi které patří například Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR, Český hydrometeorologický ústav nebo Mendelova univerzita v Brně, nutné soustředit se na lepší využívání vodních zdrojů. Experti také apelují na zvýšení úrovně právní ochrany vodních zdrojů.
    "Samozřejmě jsou zcela zásadní i opatření v krajině, jako je podpora realizací pozemkových úprav či obnova a budování efektivních závlah. Je třeba je však zavádět systémově po posouzení důsledků opatření na celé povodí a s ohledem na měnící se klimatické podmínky," uvedl profesor Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.
    Článek je ke stažení ZDE.

     

  • 29. 4. 2019

    Sucho trápí Česko už pátým rokem. Lépe hospodařit s vodou budeme muset všichni

    Tři desítky zástupců devíti institucí zabývajících se problematikou sucha a nedostatkem vody se sešly dne  24. 4. 2019 v sídle Státního pozemkového úřadu, aby společně zhodnotily dosavadní vývoj včetně možných dopadů klimatických změn a navrhly opatření pro zmírnění zejména zemědělského sucha očekávaného v letošním roce. Suché epizody posledních let ale nelze primárně přičítat jen zemědělské činnosti, jsou důsledkem měnícího se klimatu a jeho přirozené variability. Proto je třeba, aby se do lepšího hospodaření s vodou zapojil každý z nás.
    Komentáře prof. Zdeňka Žaluda a prof. Miroslava Trnky vč. závěrů ze setkání jsou k přečtení ZDE.

  • 26. 4. 2019

    Prof. Miroslav Trnka hostem v Interview na ČT24

    V Česku je víc sucho než experti pro tuto dobu odhadovali. Alespoň nízký stupeň sucha je na 99 % území České republiky a pokud se něco nezmění zemědělcům uschne většina toho, co teď na jaře zaseli. 
    Přijde Česko o úrodu? Už zemědělci udělali něco, aby voda v krajině zůstávala, a také lesníci?
    V pořadu interview ČT24 o stále větším suchu hovořil prof. Miroslav Trnka.
    Pořad ke zhlédnutí ZDE.

  • 26. 4. 2019

    Jak předejít nejhoršímu. Evropské státy řeší extrémní sucho

    Zástupci akademické sféry, státní správy a obchodu diskutovali o aktuální hrozbě čím dál většího sucha. Setkání se konalo v Praze v rámci mezinárodního projektu DriDanube, na kterém se podílí 10 evropských států a spolufinancuje ho Evropská unie.

    Dunajskou oblast, která zahrnuje také Českou republiku, často postihuje sucho a nedostatek vody. To má velký dopad na hospodářství a život obyvatelstva. Nedávná sucha v tomto regionu ukázala, že tyto extrémní výkyvy nabývají na pravidelnosti. Přesto se této hrozbě stále nedostává dostatečné pozornosti. Sdílení informací o výskytu a dopadech sucha mezi jednotlivými státy v povodí Dunaje je hlavním cílem projektu DriDanube, jehož součástí jsou i odborné semináře v účastnických státech. Výsledky těchto diskusí představí závěrečná konference ve Vídni, která se bude konat ve dnech 7. až 8. května 2019. Česko v tomto výzkumu zastupují i vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

    Článek je k přečtení ZDE.

  • 25. 4. 2019

    Sucho letos přišlo o měsíc dříve, spásu může přinést víkendový déšť

    Mezi zemědělci vládne nervozita. I když situace s vlhkostí půdy nebyla dobrá už od začátku dubna, v minulém týdnu se mapy projektu Intersucho nad Českou republikou zbarvily do ruda. Sucho zasáhlo 99 procent území. Pomoci by mohla studená fronta, která by se bude směřovat přes Českou republiku k východu.
    Celý článek na idnes.cz, kde jsou převzaty informace i z portálu intersucho.cz, k přečtení ZDE.

  • 25. 4. 2019

    Sucho? Extrémnější než loni. Voda v půdě může dojít už v květnu, varují experti

    Jihomoravští zemědělci vyhlíží déšť. Už nyní panuje na několika místech kraje extrémní sucho.
    Podle Miroslava Trnky z portálu Intersucho je na tom jižní Morava daleko hůř než loni touto dobou. „Zima byla teplá, voda nevydržela do března nebo dubna, kdy se má ideálně nasytit půda,“ uvedl odborník.
    Článek k přečtení ZDE.
    Mapa intenzity sucha v okresech Jihomoravského kraje ke zhlédnutí ZDE.

  • 25. 4. 2019

    Sucho na východní Moravě nepolevuje. Bude až 28 stupňů. Déšť a ochlazení přijde až o víkendu

    Zlínský kraj v dalších dnech podle bioklimatologů zasáhnou extrémní teploty. Na některých místech vystoupá rtuť teploměru v pátek až na 28 stupňů Celsia. Sucho se tak bude prohlubovat, už teď je horší než vloni, pokračuje Pavel Zahradníček z Ústavu globální změny Akademie věd.

    „Vlhkost nám bude čím dál více klesat a sucho se nám bude rozšiřovat na čím dál větší území. Máme sucho v kategorii výrazné sucho až extrémní sucho na většině území České republiky, což nebývá v dubnu příliš časté a není to určitě dobrá vyhlídka do dalších týdnů,“ uvedl Zahradníček.
    Článek k přečtení ZDE.

  • 25. 4. 2019

    Letošní sucho se podobá roku 2012, říká klimatolog Zahradníček. Výnosy plodin tehdy byly nejnižší za 50 let

    Extrémní sucho, požáry a nedostatek vody ve studních zasáhly Česko oproti loňsku o několik týdnů dříve. Rok 2018 byl přitom velmi suchý. Nejhorší situace je podle vědeckého portálu Intersucho na střední a jižní Moravě, také v části Moravskoslezského kraje, v Polabí a Poohří. Sucho ale vadí i na jiných místech České republiky. O současné situaci mluvil v pořadu Radiožurnálu klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
    Článek k přečtení ZDE.