Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 8. 6. 2016

  Projekt Intersucho v Dobrém ránu ČT

  Záznam pořadu

   V Dobrém ránu České televize se právě na Medarda hovořilo mimojiné také o aktuálním suchu. Lenka Bartošová představila samotné webové stránky www.intersucho.cz a hovořilo o možných adaptacích, dopadech změny klimatu a také o výhledu do budoucna. V pořadu zazněly 3 rozhovory a pro jejich shlédnutí si z obsahu vyberte "Beseda: sucho v ČR".

 • 3. 6. 2016

  Inženýrský den "VODA, POVODNĚ, SUCHO"

  Záznam akce

  Akce s názvem "VODA, POVODNĚ, SUCHO", to byl podtitul Inženýrského dne, který se konal na Brněnských Veletrzích a Výstavách na konci dubna. Této jednodenní konference se zúčastnil také profesor Miroslav Trnka a mluvil o stavu vodních zdrojů v ČR a změně klimatu.

  Vy se můžete na kanálu Youtube podívat na všechny přednášky, které na této konferenci zazněly. Ta, od Miroslava Trnky, je hned první.

 • 22. 5. 2016

  Otázky Václava Moravce - Jsme opět na suchu?

  Záznam pořadu 

  V nedělních Otázkách Václava Moravce (OVM) byla opět debatována problematika sucha a situace probíhající klimatické změny (jako host vystoupil klimatolog Jan Pretel). Aktuální stav sucha byl popsán díky mapám webu www.intersucho.cz. Mapy popisující aktuální Intenzitu sucha byly v pořadu použity od cca 47. minuty.

 • 19. 5. 2016

  Sucho jako hrozba budoucnosti? Pořad 90´na ČT24

  Záznam pořadu

   Pořad 90´ byl věnovaný problematice sucha a aktuálně projednávanému návrhu ministra zemědělství Mariana Jurečky na opatření proti suchu. Nejen on, ale například i prezident Agrární komory byli hosty pořadu. V živém vstupu promluvil také profesor Miroslav Trnka. Celý pořad můžete sledovat v archivu České televize. Živý vstup profesora Miroslava Trnky sledujte od 15. minuty a 54. vteřiny. 

 • 18. 5. 2016

  O dotacích na sucho ve Studiu 6 ČT24

  Záznam rozhovoru

  V rozhovoru pro Studiu 6 na programu ČT24 hovořil profesor Zdeněk Žalud na téma dotací na sucho, o kterých bude dnes jednat vláda. V rozhovoru také zaznělo více o problematice sucha a možnostech a omezeních zemědělců při adaptování se na sucho.  Rozhovor sledujte od 19. minuty.

 • 6. 5. 2016

  O suchu, cenách potravin a migraci za vodou v DVTV

  Záznam rozhovoru

  V rozhovoru pro DVTV hovořil profesor Miroslav Trnka. Rozhovor o suchých periodách nejen v České republice, ale i v zahraničí. Také o migraci za vodou a o měnících se cenách potravin. 

 • 4. 4. 2016

  Zhodnocení aktuální situace v České televizi

  Záznam rozhovoru 

  V pořadu České televize Události v regionech se můžete podívat na rozhovor s Lenkou Bartošovou, která hovořila o aktuální situace stavu sucha zejména v Jihomorvaském a Zlínském kraji. Rozhovor sledujte od 4. minuty a 40. vteřiny.

 • 1. 2. 2016

  Tisková zpráva ze setkání zemědělců s ministrem Jurečkou

   Zemědělci řešili s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou stav půdy a sucho na jižní Moravě. Setkání pořádal Zemědělský svaz Brno-venkov a Znojmo a hlavním tématem byl velmi tíživý problém, nejen pro zemědělce, a to sucho. Setkání se účastnil také profesor Zdeněk Žalud s prezentací o Integrovaném systému sledování sucha - www.intersucho.cz. Vyjádření ministra a závěry ze setkání si přečtěte v přiloženém pdf souboru.

 • 30. 12. 2015

  Zhodnocení letošního sucha v pořadu Radiofórum

   V Českém rozhlase Plus v odpoledním půlhodinovém pořadu Radiofórum vystoupil profesor Zdeněk Žalud a hovořil o letošním suchu, možných adaptacích a pravděpodobných výhledech do budoucna. Součástí rozhovoru byly také dotazy a připomínky z řad posluchačů. 

 • 29. 12. 2015

  Ohlédnutí za suchým rokem 2015 ve Studiu 6 ČT 24

   V ranním celostátním vysílání Studia 6 hovořila Lenka Bartošová na téma letošního sucha. V rozhovoru hovořila nejen o aktuální situaci, ale také o možných adaptacích a způsobech sžívání se se suchem. Rozhovor můžete sledovat v archivu ČT 24 od 19. minuty a 40. vteřiny.