Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 18. 3. 2019

    Česko sužuje sucho, slabší sklizeň nemusí zachránit ani normální počasí

    Zásoba půdní vláhy je letos na střední a jižní Moravě a také v severozápadních Čechách výrazně nižší než loni. V některých místech těchto oblastí už panuje podle bioklimatologů nejvyšší stupeň zemědělského sucha, které se označuje jako extrémní. I v případě normálního průběhu jarního a letního počasí se dá očekávat slabší sklizeň, uvedl jeden z tvůrců projektu InterSucho Miroslav Trnka pro irozhlas.cz dne 4.3.2019.
    Článek k přečtení ZDE.

  • 13. 3. 2019

    Pozorování sezónních změn u rostlin

    Monitorování fenologických fází rostlin je důležité pro meteorology, klimatology i biology. Získaná data se využívají v zemědělství, lesnictví nebo při předpovědi pylových alergenů v ovzduší. Do monitorování se nyní může zapojit také veřejnost.

    Jak krajina reaguje na měnící se klima? Jakými metodami se sledují fenologické fáze? Co je k tomu potřeba? Jak se stát pozorovatelem? Co je fenologické předjaří?
    Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v rozhovoru s Lenkou Bartošovou, která byla hostem Studia 6 ČT24

  • 8. 3. 2019

    Staňte se na chvíli vědcem

    „Spolupracujte s Akademií věd a sledujte vývojové fáze rostlin a stromů. Každý má tu možnost. Kdo se k nám přidá, dozví se, na jakých zákonech funguje příroda a jak vlastně rostou klíčové rostlinné druhy naší krajiny“, vyzvala Lenka Bartošová z CzechGlobe všechny, kdo rádi pozorují přírodu v pořadu Větrník Českého rozhlasu.

    S pomocí fenologie, která zkoumá periodicky se opakující jevy v živé přírodě a jejich závislosti na podmínkách vnějšího prostředí lze vytvořit kalendář přírody, který rozděluje kalendářní rok na fenologické fáze.

    A jak vnímá z pohledu fenologie Lenka Bartošová toto aktuální období? Už je tu jaro, nebo ještě ne? Jak to vlastně poznáme? Co je hlavním ukazatelem jara? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v rozhovoru.

  • 25. 2. 2019

    Předjarní období sucha

    Na třetině území ČR jsou podzemní vody před začátkem jara ve stavu silného nebo mimořádného sucha. Letošní nadbytek sněhu problémy sucha neřeší.

    Jak se naše krajina může vyrovnat s dalším, tentokrát předjarním obdobím sucha? O tom v rozhovoru pro ČRo Radiožurnál hovoří Pavel Zahradníček z CzechGlobe.

    Rozhovor je k poslechnutí ZDE (stopáž od 15:25 min).

  • 12. 2. 2019

    Boj proti suchu - rozhovor pro STUDIO ČT24

    V uplynulých pěti letech podpořilo MŽP na šest tisíc projektů na zachycení vody v krajině. Šlo především o úpravy toků, obnovy mokřadů výstavbu rybníků. Také to zmínil na jednání Národní koalice pro boj se suchem ministr Richard Brabec.

    Jednání koalice se zúčastnil také prof. Miroslav Trnka z CzechGlobe, který poskytl rozhovor Studiu ČT24. Za nejvýznamnější navržená opatření považuje zjednodušení stavebního řízení při budování menších retenčních nádrží, strategii dalšího řešení vodovodní sítě – upřednostňování povrchových vod před podzemními a změnu velikosti honů, kdy by na nejohroženějších pozemcích byla omezena plocha pro pěstování jedné kultury.
    Na jaká opatření by měl být z vědeckého pohledu kladen největší důraz?

    Rozhovor je ke zhlédnutí ZDE (stopáž 18:45 – 25:50 min).

  • 11. 2. 2019

    Přednášky pro praxi

    Mezi 15.1.-7.2.2019 se pracovníci intersucha zúčastnili řady přednášek pro praxi, konkrétně v Hluboké nad Vltavou (15.1 a 7.2.) , Plzni (16.1.), Hradci Králové (17.1.), Zruč-Senci (24.1.), Solenicích na Orlíku (24.1.), Kolíně (31.1.), v Skalském dvoře (6.2.), Choťovicích (7.2.), kde posluchače z oblasti zemědělství seznámili jak se samotným portálem, tak možností se do něj zapojit. Prezentovány byly i portály www.vynosy-plodin.cz a www.klimatickazmena.cz.

  • 8. 2. 2019

    Mokrá zima sucho nepřebila

    Ani zima bohatá na sníh nedoplní v půdě potřebnou vodu, upozorňují klimatologové. „Sněžení pomůže ke zmírnění sucha v povrchových vrstvách do hloubky čtyřiceti centimetrů. Voda chybí v ještě hlubších vrstvách, a to od čtyřiceti centimetrů do jednoho metru. Tato odchylka od normálu se bohužel projevuje v posledních padesáti letech,“ sdělil Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

    Článek k přečtení ZDE.

  • 5. 2. 2019

    Pracovníci Intesucha komentují průběh zimy

    Ani zima bohatá na sníh nedoplní v půdě potřebnou vodu, upozorňují klimatologové. 

    Pavel Zahradníček a prof. Miroslav Trnka komentují současnou situaci.
    Článek k přečtení ZDE.

  • 4. 2. 2019

    Přednáška na akci Prolomit sucho

    Dne 2.2.2019 se v brněnském ImpactHubu uskutečnil vzdělávací festival o krajině pod záštitou Pirátské strany.
    Jako úvodní přednášející vystoupil prof. Zdeněk Žalud s přednáškou týkající se Změny klimatu a české krajiny – dopadů a adaptace.
    Celá přednáška ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 8:15)
     

  • 29. 1. 2019

    Klima se měnilo vždycky, vědce ale zaráží, jak jsou ty změny překotné. Klimatolog nám řekl, co čekat

    Počasí je stále více proměnlivé. Nepříliš dobrou zprávou je, že se bude prý i nadále stávat méně čitelným. Co všechno nás v dohledné budoucnosti v souvislosti s děním na obloze čeká a nač bychom měli být připraveni? Mgr. Pavel Zahradníček, Ph.D., který se odborně zabývá možným průběhem klimatických změn, odtajnil některé scénáře blízké doby.
    Rozhovor k přečtení ZDE.