Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 8. 6. 2020

  Nedej se: Kam dokulhá Česko

  Klimatickou změnu zažíváme na vlastní kůži už i nás. Ze sucha a klimatických změn má obavy 86 % Čechů. Prof. Miroslav Trnka hovořil o současné epizodě sucha a emisích (stopáž od 1:00, 12:04).
  Celý pořad na ČT ke zhlédnutí ZDE.

 • 7. 6. 2020

  Fakta: V Česku chybí až rok deště. Tady jsou důvody, proč se voda ztrácí

  Jak vypadá současná situace ohledně sucha? Co jsou jeho hlavní příčiny? Podívejte se na fakta o suchu v České republice. K dispozici jsou informace od prof. Zdeňka Žaluda a také z webu Intersucha.
  Shrnutí na seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.

 • 3. 6. 2020

  Pavel Zahradníček ve Víkendu na TV Nova

  V reportáži o suchu, nedostatku vody, aktuálním deficitu hovořil dr. Pavel Zahradníček.
  Celá reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 20:20).

 • 30. 5. 2020

  Kniha Zemědělské sucho v České republice dostupná v elektronické podobě

  Nová kniha Zemědělské sucho v České republice - vývoj, dopady a adaptace, která vznikla ve spolupráci s Agrární komorou České republiky je nyní uveřejněna také v elektronické podobě.

  Plný text publikace můžete najít na TOMTO ODKAZU

 • 29. 5. 2020

  Debata o řešení dlouhotrvajícího sucha

  Prof. Zdeněk Žalud přednesl úvodní slovo pro panelovou diskuzi k debatě týkající se řešení dlouhodobého sucha. Videokonferenci pro Masarykovu demokratickou akademii je možno zhlédnout ZDE.

 • 27. 5. 2020

  Déšť přišel pět minut po dvanácté, některé plodiny jsou trvale poškozené

  Od poloviny května se výrazně ochladilo. Teploty klesly o více než deset stupňů, přišel déšť. Podle vědců máme za sebou nejhorší půlrok zemědělského sucha. „Samozřejmě kdyby od půlky května srážky nepřišly, oblasti s vyšší intenzitou sucha by se procentuálně zvětšovaly se všemi negativními dopady,“ popisuje v rozhovoru bioklimatolog a člen týmu InterSucho Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity v Brně a vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.
  Rozhovor pro idnes.cz k přečtení ZDE.

 • 27. 5. 2020

  Agroklimatické podmínky let 2019 a 2020 v kontextu trendů minulých let i předpokládaného vývoje klimatu

  Základní vnímání agroklimatických podmínek bylo doposud přes dlouhodobé hodnocení především průměrných ročních hodnot teplot a úhrnů srážek. V poslední době je evidentní, že se do popředí mediálního a především praktického zájmu dostávají i další atributy hodnocení, jako jsou četnost výskytu a absolutní hodnoty hydrometeorologických extrémů, především vysoké teploty a vyšší variabilita srážek spojené s jejich extrémními hodnotami, jako jsou přívaly a sucho.
  Celý příspěvek je k přečtení v časopisu Úroda (6/2020), příp. více na uroda.cz ZDE.

 • 26. 5. 2020

  Náš tweet převzat médii

  "S napětím jsme čekali, zda se voda z víkendových dešťů dostane hlouběji, ale vyschlá půda a žíznivá vegetace toho moc nepropustily,"
  Celý tweet k zobrazení ZDE.

  Z tweetu vyšla reportáž od ČTK, článek k přečtení ZDE.
  Bylo sdíleno i dalšími médii:
  CT24
  aktualne.cz,
  tyden.cz,
  asz.cz.

 • 25. 5. 2020

  Prvně v historii čelíme suchu, při němž se musíme bát povodní

  „Nynější suchá epizoda je první v historii měření, jejíž intenzita není způsobená primárně nedostatkem srážek, ale v zásadě mírný, byť vytrvalý deficit srážek je nebývale zesílen nadprůměrnými teplotami a s tím souvisejícím delším vegetačním obdobím a nižší relativní vlhkostí vzduchu,“ říká profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe.
  Rozhovor pro seznamzpravy.cz k prečtení ZDE.

 • 21. 5. 2020

  Sucho útočí. Hrozí větší lesní požáry

  Suchá sezóna ovlivní i úrodu zemědělců. Právě ti jihomoravští hlásí nejvyšší škody v republice. „Ve většině okresů jižní Moravy nám zemědělci reportují odhadované škody ve výši 30 až 40 procent. Sucho se projevuje jak u ozimů, hlavně pšenice a řepky, tak především u vzejití jařin, ječmene a kukuřice. Místy hlásí škody také u ovocných stromů a výjimečně u mladých vinic,“ sděluje Pavel Zahradníček.
  Celý článek pro Mladou frontu DNES k přečteni ZDE, případně na webu idnes.cz ZDE.