Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 11. 5. 2020

  Přehrady nás zachraňují, ale Orlík už nikdo nevybuduje, říká odborník na sucho

  Profesor Zdeněk Žalud je jedním z představitelů projektu Intersucho. V rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětluje, jak by se měl změnit systém zemědělských dotací, aby Česko nevyschlo.
  Rozhovor k přečtení na seznamzpravy.cz ZDE.

 • 11. 5. 2020

  Zemědělské sucho se rozšířilo na 98 procent území. Deště mnoha regionům nepomohou

  „Ode dneška nás ovlivní výrazná studená fronta, která přinese více srážek a také zásadní ochlazení. V následujících deseti dnech modely předpokládají úhrny nejčastěji od 15 do 30 milimetrů, lokálně i okolo 50 milimetrů. Očekávané deště budou mít pozitivní efekt na půdní sucho, ale prakticky jen do vrstvy 40 cm, kde se převážně v Čechách dosytí půdní profil na obvyklé hodnoty. Naopak na Moravě bude přetrvávat snížená dostupnost půdní vláhy a místy i výrazně. V hlubších vrstvách se stav prakticky nezmění a bude v nich převládat výrazné až extrémní sucho,“ uvedl Pavel Zahradníček.
  Celý článek k přečtení na ČTK ZDE.
  Zpráva byla převzata i dalšími médii:
  lidovky.cz,
  24zpravy.com,
  idnes.cz.
   

 • 9. 5. 2020

  Debata na téma Vyprahlé Česko

  Prof. Miroslav Trnka, Tomáš Etzler a Daniel Pitek debatují o katastrofickém suchu a jeho dopadech.
  Celá debata ke zhlédnutí na Meltingpotu ZDE.
   

 • 7. 5. 2020

  Stream přednášky "Sucho - hrozba naší krajiny"

  Co je vlastně sucho? Jak vzniká? A co může proti suchu udělat každý z nás? V přednášce odpovídá profesor Zdeněk Žalud z Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.

  Záznam přednášky ke zhlédnutí ZDE.

 • 6. 5. 2020

  Rozhovor s Lenkou Bartošovou

  „Relativní nasycení půdy se pohybuje na maximálních hodnotách 20 až 30 procent, což pro rostlinu znamená již nyní v dubnu vystavení stresu suchem. I z hlediska dopadů sucha se například v okresu Břeclav dostáváme k až extrémnímu poškození plodin suchem, a pokud nedojde k obdobné situaci jako v roce 2019 (studený a deštivý květen), můžeme očekávat výrazné ztráty na výnosech,“ přibližuje Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR situaci na jižní Moravě.

  Celý rozhovor pro časopis Euro k přečtení ZDE.

 • 5. 5. 2020

  Zdeněk Žalud ve vysílání Českého rozhlasu

  Profesor Zdeněk Žalud hovoří o aktuální úrodě u plodin. Jak probíhá jejich vzcházení a kolik je potřeba vody, aby rostlina vzešla? Co musí udělat agrární sektor, aby se dalo sucho eliminovat?
  Rozhovor zaměřený na téma sucho v pořadu Vysíláme vesele i vážně na Českém rozhlasu k poslechnutí ZDE (čas 15:27:30 hod).

 • 4. 5. 2020

  Sucho v Česku

  Večerní program na ČT24 dne 3. 5. 2020 se věnoval tématu Sucho v Česku. 
  V pořadu jsou prezentovány i výsledky našeho týmu (stopáž 28:36 graf, 40:05 intenzita sucha, 43:40 prognóza dosažení půdní vlhkosti v červnu, 45:10 vodní bilance za 5 let, 1:03:50 odhadované dopady sucha na výnos plodin.
  Pořad ke zhlédnutní ZDE.

 • 29. 4. 2020

  Základem obrany proti suchu je starost o půdu. Klíč od krize má agrární sektor, říká bioklimatolog Zdeněk Žalud

  V Česku je aktuálně podle vědeckého výzkumu a sledování největší sucho za posledních pět stovek let. Odborníci navíc hovoří o tom, že může být ještě hůř. „Platíme daň za neuvěřitelný rozvoj, který přírodu, půdu, lesy i klima těžce poznamenal,“ říká profesor Zdeněk Žalud, z brněnské Mendelovy univerzity.

  Celý článek pro e15.cz k přečtení ZDE.

 • 29. 4. 2020

  Expert: V budoucnosti nás může čekat víc než 20 let dlouhé megasucho

  Množství vody, které nyní proudí v řekách, odpovídá létu. Podobná situace nemá v měsíci dubnu obdoby. Sucho je horší než v předchozích letech, a to proto, že se akumuluje. Deficit srážek dlouhodobě narůstá. „Když k tomu připočítáte, o kolik stoupl výpar, pak na našem území chybí celkem 800 litrů vody na metr čtvereční,“ líčí v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
  Celý rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.

 • 29. 4. 2020

  Reportáž v Události v regionech

  Dr. Pavel Zahradníček komentuje situaci na jižní Moravě v pořadu Události v regionech na ČT24.
  Reportáž o suchu ke zhlédnutí ZDE (začíná v 0:39, Pavel Zahradnáček mluví od 1:22)