Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 29. 12. 2015

  Ohlédnutí za suchým rokem 2015 ve Studiu 6 ČT 24

   V ranním celostátním vysílání Studia 6 hovořila Lenka Bartošová na téma letošního sucha. V rozhovoru hovořila nejen o aktuální situaci, ale také o možných adaptacích a způsobech sžívání se se suchem. Rozhovor můžete sledovat v archivu ČT 24 od 19. minuty a 40. vteřiny.

 • 11. 10. 2015

  Letošní sucho a zvažované možnosti kompenzací, jako téma reportáže v TV Nova

  V hlavních zprávách TV Nova proběhla reportáž dokumentující stále trvající sucho a zároveň popisující zvažované možné kompenzace zemědělcům. V reportáži se objevily mapy Intenzity sucha a vyjádření profesora Zdeňka Žaluda k letošním nízkým výnosům a kvalitě plodin. Reportáž sledujte od 5. minuty a 22. vteřiny.

 • 7. 10. 2015

  Odborná debata na téma "Dopady sucha v České republice" s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou

  Ve středu 7. října 2015 proběhla na půdě Mendelovy univerzity v Brně odborná debata týkající se problematiky sucha a dopadů sucha v ČR za účasti předsedy vlády Mgr. Bohuslava Sobotky. Hlavními body programu byly dvě odborné přednášky na téma "Generel vodního hospodářství krajiny ČR" vedená prof. Miroslavem Trnkou a "Monitoring, dopady a předpověď sucha v ČR" přednesená prof. Zdeňkem Žaludem. Záznam z této akce a stručná vyjádření profesorů Zdeňka Žaluda a Miroslava Trnky shrnuje reportáž České televize.

 • 2. 10. 2015

  "Hrozí Česku ještě větší sucho?" Rozhovor s profesorem Miroslavem Trnkou v ranním vysílání České televize

  V ranním vysílání České televize komentoval aktuální průběh sucha prof. Miroslav Trnka. Hovořil nejen o současném trvajícím suchu, ale zamýšlel se i nad suchem v následujícím roce, řeč byla také o možných adaptacích na sucho. Rozhovor vycházel z právě vydané knihy "Sucho v Českých zemích: minulost, současnost, budoucnost", kterou prof. Trnka představil. Rozhovor sledujte od 78. minuty a 50. vteřiny.

 • 30. 9. 2015

  Komentář senátory Jana Hajdy k chystané koncepci boje se suchem

  Ministr zemědělství Marian Jurečka chystá pro vládu koncepci boje se suchem. Odborný mluvčí ČSSD pro zemědělství, senátor Jan Hajda, vydal oficiální stanovisko k článku "Jurečka chystá pro vládu koncepci boje se suchem" z deníku Právo ze dne 22. 7. 2015. V odkazu najdete jak stanovisko pana senátora tak možnost stáhnout si zmíněný článek z deníku Právo.

 • 6. 9. 2015

  Otázky Václava Moravce, Fond těžko pojistitelných rizik, ISSS

  V pořadu České televize "Otázky Václava Moravce" vystoupil Ministr zemědělství Marian Jurečka a hovořil o Fondu těžko pojistitelných rizik. Jeho prohlášení se opírala o výstupy Integrovaného Systému Sledování Sucha (ISSS) a v pořadu se také objevily mapy ISSS. Součástí Otázek byla také reportáž z okresu Litoměřice z podniku (ASTUR Straškov a.s.), který byl letos postižen suchem a zároveň je zapojen do našeho společného monitoringu a pravidelně s námi, pomocí dotazníku, sdílí své hodnocení dopadů sucha. Reportáž z podniku ASTUR Straškov a.s. sledujte od 41. minuty a 41. vteřiny, na kterou dále navazuje debata s Marianem Jurečkou (od 46. minuty a 35. vteřiny).

 • 3. 9. 2015

  Ohlédnutí za letošním suchým létem, rozhovor na serveru iDnes.cz

  Na serveru iDnes.cz vyšel rozhovor s prof. Zdeňkem Žaludem, který se ohlíží a zhodnocuje letošní výzhamné sucho. V rozhovoru se opírá o výsledky prezentované na stránkách intersucho.cz a zároveň upozorňuje, jak důležitá bude nadcházející zima, která nám může a nebo taky nemusí zajistit dostatek vláhy na další sezónu 2015/2016.

 • 7. 8. 2015

  Výzkum sucha na pokusné stanici na Vysočině, reportáž v České televizi

  Jakým způsobem se zkoumá sucho, konkrétně na Vysočině v Bystřici nad Pernštejnem, se podívejte v reportáži, která vznikla v aktuální horké a suché vlně na pokusné stanici Domanínek. Sledujte od 9. minuty a 34. vteřiny.

 • 4. 8. 2015

  Aktuální stav sucha na jižní Moravě, živý vstup ve vysílání ČT24

  V celorepublikovém ranním vysílání ČT24 vystoupil prof. Miroslav Trnka a hovořil na téma výrazně vyšších teplot ve městech (efekt tzv. městského tepelného ostrova) a také o aktuálním stavu sucha na jižní Moravě. Živý vstup poslouchejte od 111. minuty.

 • 30. 7. 2015

  Sucho a jak mu čelit, rozhovor v pořadu Apetýt Českého rozhlasu Brno

  Poslechněte si téměř hodinový rozhovor s prof. Miroslavem Trnkou v pořadu Apetýt Českého rozhlasu Brno o problematice sucha a například taky o tom, že se suchem nemůžeme bojovat, ale že se můžeme naučit mu čelit.