Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 22. 3. 2017

  Mezinárodní Den vody připadá na 22. březen

   Záznam rozhovoru

  Od roku 1993 je 22. březen „Světovým dnem vody“. Připomíná nám také to, že voda není samozřejmost a je nutné s ní šetřit! S nedostatkem vody a její spotřebou souvisí obavy ze sucha. Právě problematika sucha, jak s ním efektivně bojovat a předcházet mu byla tématem dnešního rozhovoru prof. Miroslava Trnky pro Studio 6 ČT 24.

 • 21. 3. 2017

  Rok 2016 byl nejteplejší v dějinách měření

   Záznam rozhovoru 

  Výroční zpráva o změně klimatu uvádí, že rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii. Jaká další nej zpráva uvádí? Co vzestup globální teploty způsobilo? Jaká je situace v České republice? O tom hovořil ve Studiu ČT 24 kolega dr. Pavel Zahradníček.

 • 20. 3. 2017

  Sněhu nebylo dost a zásoby podzemní vody se tenčí

   Článek k přečtení

  Jak vydatné byly srážky během letošní zimy a byla zima něčím výjimečná? Byly srážky dostatečné pro doplnění zásoby vody v půdě? Které oblasti teď nejvíc trápí půdní sucho? Také o tom se dočtete v rozhovoru prof. Miroslava Trnky pro iDnes.

 • 25. 2. 2017

  O klimatické změně ve víkendové příloze MF Dnes

   Článek k přečtení

  Víkendová příloha MF Víkend - Dnes přinesla rozhovor s profesorem Miroslavem Trnkou, o dopadech klimatikcé změny a třeba i o tom, proč bychom se měli zajímat o tání ledu v Akrtidě a jak tento proces může ovlivnit oblast střední Evropy.

 • 1. 2. 2017

  Sucho z klimatické změny? Na Česko už začíná doléhat

   Rozhovor k přečtení

  Česká republika zažívá největší sucho za poslední půltisíciletí. Ohrožuje zemědělce i domácí produkci potravin. Nejvíc to cítí jižní Morava, které hrozí postupný přechod k polopoušti. Dá se tento trend zvrátit? Na tuto, ale i další otázky spojené s citelným oteplováním odpovídá v rozhovoru s Aktuálně.cz profesor Zdeněk Žalud.

 • 23. 1. 2017

  Rozhovor pro časopis Sovak

   Rozhovor k přečtení

  Vodohospodářský časopis přinesl rozhovor s prof. Zdeňkem Žaludem v posledním čísle měsíčníku Sovak. O aktuálních metodách monitoringu sucha a o možnostech využití dalších informačních zdrojů, ale také o svém desateru adaptací na sucho hovořil člen týmu projektu Intersucho.

 • 17. 1. 2017

  Vláda schválila národní akční plán adaptace na změnu klimatu

   Záznam rozhovoru

  Národní akční plán obsahuje 50 prioritních opatření se stovkami konkrétních úkolů. Problematice sucha a adaptacím na něj se plán také věnuje a přichází s řadou úprav, jako např. protierozní vyhláška zlepšující schopnost zemědělské půdy zasakovat vodu.

  K dané problematice se v ČT vyjadřoval prof. Miroslav Trnka (od 3:40 min.; nebo sledujte celou reportáž i s vyjádřením ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra zemědělství Mariana Jurečky).

 • 21. 11. 2016

  Teploty vyšší, stav vody nižší - takový je trend klimatu v ČR

  Záznam rozhovoru

  Rok 2015 byl teplotně nadnormální, Česko postihlo historické sucho. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2015. Na území Česka spadlo pouze 79% normálního stavu srážek a to se projevilo na velmi nízkém stavu podzemních vod.
  Byl rok 2015 abnormálním nebo budou letos statistiky vypadat podobně? Co predikují klimatické modely? Jaké dopady má a bude mít klimatická změna na české zemědělství? O tom hovořil v programu Den v 60 minutách Českého rozhlasu Plus Dr. Petr Hlavinka.

 • 21. 11. 2016

  Zimy budou jiné, říká klimatolog Zahradníček

  Článek publikovaný na portálu ekolist.cz.

  Jak se v Česku projevují klimatické změny? V posledních 25 letech je výrazný trend v oteplování, poslední dva roky, 2015 a 2014, byly co do teplot rekordní. „Na začátku 19. století bylo průměrně o 1,5 stupně méně než je teď,“ říká Pavel Zahradníček z CzechGlobe. A předpokládá se, že průměrné teploty ještě porostou.

 • 10. 11. 2016

  Konference "Jak připravit Českou republiku na změnu klimatu"

  Reportáž z konference (od 19:41 min. vysílání).
  Rozhovor s prof. Miroslavem Trnkou (organizátorem konference).
  Článek popisující průběh konference.

  V roce přijetí „Pařížské dohody", kterou dosud podepsalo 192 účastníků Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (z nichž 101 ji již ratifikovalo), zpracovávají čeští badatelé vědecké expertizy, aby se Česká republika připravila na jednu z největších současných společenských výzev. Na otázky, jež jsou apelem pro vědce i představitele veřejného a soukromého sektoru hledali odpovědi účastníci konference „Jak připravit Českou republiku na změnu klimatu", kterou 10. listopadu 2016 připravily Ústav výzkumu globální změny AV ČR (ÚVGZ) a Mendelova univerzita v Brně ve spolupráci s Agrární komorou ČR a Státním pozemkovým úřadem. Nad akcí převzali záštitu předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr zemědělství Marian Jurečka.
  Záznamy hlavních přednášek z konference pro Vás připravujeme.