Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 24. 9. 2021

  Cenu rektorky získal Miroslav Trnka

  Sedm akademiků a studentů Mendelovy univerzity v Brně obdrželo Ceny rektorky MENDELU za mimořádné výsledky své práce. Prestižní ocenění za dlouhodobé a mimořádné výsledky získal  bioklimatolog Miroslav Trnka, leader týmu Intersucho. Ceny rektorky se udělovaly teprve potřetí.
  Více informací k přečtení ZDE

 • 23. 9. 2021

  Jižní Morava jako Chorvatsko. Česku hrozí nové extrémy, horší sucha i povodně

  V budoucích desetiletích by podle expertů mohla sucha zásadně změnit tvář české krajiny. Podle Miroslava Trnky z CzechGlobe se klima jižní Moravy stále více blíží Chorvatsku. Podle predikcí, které zveřejňuje web www.klimatickazmena.cz, by na místě mohly průměrné letní teploty do roku 2090 stoupnout na 22 až 23 stupňů, tedy o tři až čtyři stupně víc, než jaký byl normál mezi lety 1981 a 2010.

  Celý článek pro aktualne.cz k přečtení ZDE.

 • 31. 8. 2021

  S takovou rychlostí oteplování se nepočítalo. Horka mají více obětí než povodně

  "Od osmdesátých let teplota vzduchu na Slovensku a v Česku výrazně roste, křivka se zlomila směrem nahoru a intenzita oteplování se zvětšuje," zdůraznil ve slovenské HNtelevízii klimatolog Pavel Zahradníček. Rozhovor  ke zhlédnutí na science.hnonline.sk ZDE

 • 26. 8. 2021

  Nebýt klimatické změny, extrémní deště by byly míň časté i slabší, píše se v nové zprávě WWE

  Extrémní deště a s tím související povodně v Evropě mohou být častější než dřív. Pravděpodobnost jejich výskytu i intenzitu zvyšuje změna klimatu podněcovaná lidmi. Nová vědecká zpráva organizace World Weather Attribution (WWE) a Evropské klimatické nadace to dokazuje na červencových deštích a ničivých záplavách v Německu, Belgii, Lucembursku a Nizozemsku.

  Bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR oceňuje rychlé vydání vědecké zprávy a očekává, že ještě může dojít ke zpřesnění některých údajů.

  Podle Miroslava Trnky z CzechGlobe ale představuje varovnou zprávu i pro Česko.

  Článek pro plus.rozhlas.cz k přečtení a poslechnutí ZDE.

 • 25. 8. 2021

  Spojitost záplav s klimatickou změnou - Miroslav Trnka pro ČT24

  Velké povodně v západní Evropě budou podle nové studie mezinárodního týmu klimatologů častější. Přispívá k tomu zejména klimatická změna, která je příčinou častějších extrémů počasí a tedy i častějších přívalových dešťů. Ty jsou hlavním důvodem rozsáhlých záplav. Rozhovor ČT24 k tomuto tématu poskytl prof. Miroslav Trnka z CzechGlobe.(stopáž videa 9:53, případně od 15:44 hod).
  Video a rozhovor ke zhlédnutí ZDE.

 • 20. 8. 2021

  Přednášky pro praxi

  I v průběhu roku 2021 členové týmu Intersucha a Klimatické změny přednášeli pro praxi a veřejnost.

  Prof. Miroslav Trnka vystoupil na Oenoforu v Lednici dne 19.8.2021.

  Prof. Zdeněk Žalud přednášel pro vinaře a vinohradníky v Čejkovicích dne 29.6. a na polním dni v Mrákově dne 30. 6.

  Monika Bláhová vystoupila např. na Školkařských dnech (dne 3.3., online) a Zelinářských dnech (dne 22.4., online).

 • 16. 8. 2021

  Velmi silné tornádo sme zažili už pred takmer tisíc rokmi

  Slovenským Hospodárskym novinám poskytl rozhovor Pavel Zahradníček – klimatolog z CzechGlobe.

  Rozhovor je k přečtení ZDE.

 • 16. 8. 2021

  Oteplení planety v Česku: Je největší sucho za posledních 2100 let

  V roce 2040 bude teplota na planetě o 1,5 stupně vyšší než v předindustriální době, varoval Mezinárodní panel pro změny klimatu při OSN. Členové týmu Intersucha prof. Miroslav Trnka a Pavel Zahradníček, Ph.D. přibližují jaký vývoj lze očekávat v České republice.
  Celý článek pro novinky.cz k přečtení ZDE.

 • 13. 8. 2021

  Projevy změn klimatu v regionech

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje projevy změn klimatu v rámci našich regionů. Jak se projevují změny klimatu v naší krajině? 
  Komentář pro ČT24 v Událostech v regionech ke zhlédnutí ZDE.

 • 12. 8. 2021

  Mapy Intersucha v Událostech regionech ČT24

  V pořadu Události v regionech se věnovali tématu Sucho na jižní Moravě, kde pokračují stavby na zadržování vody v krajině. Mapy Intenzity sucha v letních měsících od roku 2015 jsou ke zhlédnutí ve stopáži od 3 min. Klimatolog Pavel Zahradníček poté komentuje aktuální situaci.
  Pořad ke zhlédnutí na ČT24 ZDE.