Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 24. 7. 2019

  Tropické teploty posledních dnů prohlubují problém se suchem

  Jak se Česká republika vypořádává se suchem a co dělá Národní koalice pro boj se suchem komentoval bioklimatolog prof. Miroslav Trnka v pořadu Zaostřeno na Rozhlasu plus. 
  Celý pořad k poslechnutí ZDE (stopáž od 2:00)

 • 23. 7. 2019

  Rozhovor pro časopis Forbes NEXT

  Letní číslo Forbes NEXT, s titulem H20. Jak nedostatek vody promění Česko, přineslo rozsáhlý rozhovor s bioklimatologem prof. Zdeňkem Žaludem.
  Mimo jiné byla otevřena témata, jak sucho ovlivňuje českou krajinu, a naopak jak naše krajina ovlivňuje sucho, zda lze krajinu na sucho adaptovat, či co může pro ušetření vody udělat každý z nás.
  Část rozhovoru k přečtení ZDE.

 • 23. 7. 2019

  Sucho nikam neodejde. Žádná z předchozích generací tak rychlou změnu klimatu nezažila, říká bioklimatolog

  Sucho v Česku dřív znamenalo pro zemědělce velké výnosy. Dnes je to naopak. Jak se čeští zemědělci potýkají s projevy klimatické změny v podobě sucha v rozhovoru pro Lidovky.cz vysvětluje bioklimatolog Miroslav Trnka z brněnské Mendelovy univerzity.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 23. 7. 2019

  Rozhovor o suchu v pořadu Káva o čtvrté

  Dr. Martin Možný, člen týmu Intersucho, mluvil v pořadu Káva o čtvrté v Rozhlasu na téma Sucho.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE

 • 22. 7. 2019

  Sucho se v minulém týdnu v ČR rozšířilo, situace se zhorší

  Sucho se v České republice minulý týden po mírném ústupu znovu rozšířilo, dva nejhorší stupně ze šesti jsou na 30 procentech území. Tropické teploty v tomto týdnu a počasí bez srážek situaci zhorší. Podle předpovědi vědeckého portálu InterSucho by se mělo extrémní a výjimečné sucho rozšířit na 60 procent území, vyplývá z dnes aktualizovaných dat. V posledních dvou týdnech lze z map také vyčíst zhoršující se kondici vegetace na většině území, zprávy zemědělců lze označit až za pochmurné.
  Článek na ctk.cz k přečtení ZDE.
  Zpráva byla převzata i dalšími médii:
  ct24.cz,
  denik.cz,
  lidovky.cz,
  irozhlas.cz.

 • 19. 7. 2019

  Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

  Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín Víkend požádal odborníky o předpověď, jaké přírody se dožijí naše děti.

  Naše příroda a krajina budou v roce 2069 vypadat jinak, což potvrzuje třeba profesor Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Jeho tým se zabývá výzkumem dopadů změn klimatu hlavně na zemědělství.

  „Posledních asi pět let zažíváme výjimečné sucho a teplo,“ vypráví. „Předběhlo dokonce naše očekávání. Modely předpovídaly, že podobně vysokých hodnot v Česku dosáhneme až někdy v letech 2030 až 2050. Roky 2015 až 2018 můžeme považovat za ochutnávku klimatu, které u nás jednou bude běžné.“
  Článek k přečtení ZDE.
   

 • 16. 7. 2019

  Sucho a hraboši

  Současný stav přemnožených hrabošů komentuje prof. Zdeněk Žalud pro portál seznamzpravy.cz
  Článek k přečtení ZDE.

 • 16. 7. 2019

  Sucho z Česka mírně ustoupilo, ztráty na úrodě jsou velké

  Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky. Zemědělci hlásí velké ztráty a ani studený a vlhký květen úrodu příliš nezachránil. Poškozené je obilí, řepka, mák, kukuřice, ovoce i zelenina. Obilí už mnohde ani nedozrává, ale rovnou zasychá. Neroste pořádně ani tráva, vojtěška či jeteloviny, takže mnozí nebudou mít dostatek krmiva ani druhý rok po sobě. Na Moravě se také dramaticky rozšířil hraboš polní, který decimuje úrodu místy až o 80 procent, vyplývá z informací na portálu InterSucho.
  Celý článek je k přečtení na ČTK ZDE.

  Zprávu převzala další média:
  iRozhlas,
  Deník.cz,
  Mladá fronta Dnes,
  Týden.cz,
  Asociace soukromého zemědělství ČR,
  Finance.cz.

 • 15. 7. 2019

  Zahraniční reportáž o projektu DriDanube

  Projekt Dridanube, do kterého je zapojen i tým projektu Intersucho, byl představen v podrobné reportáži ve vysílání slovinské národní televize (RTV Slovenia).
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž 2:40 a 6:53 - komentář prof. Miroslava Trnky).

   

 • 15. 7. 2019

  Extrémní sucho už trápí jen asi pětinu Česka. Vodohospodáři omezují odběr vody ze studní i potoků

  I po deštích z minulého týdne zůstalo extrémní sucho na 18 procentech území Česka, byť se oblast za týden skoro trojnásobně zmenšila. Severní části země ale srážky nepomohly. Zemědělci hlásí velké ztráty, vodohospodáři omezují odběr vody i hloubení studní.
  Článek na ČT24, který vychází i z informací na portálu intersucho.cz, k přečtení ZDE.