Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 4. 1. 2019

  Sucho a jeho dopady - STUDIO 6 ČT

  Bude sucho stále častější? Kdo by se měl na případný nedostatek vláhy a sucho připravit? Jaká zima by zmírnila dopady sucha? Kolik vody chybí v krajině? Jak dlouho můžeme fungovat v „suchém režimu“? Také o tom v rozhovoru s Miroslavem Trnkou pro Studio 6 ČT24.
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE. (stopáž 5:38 – 15:55 )

 • 2. 1. 2019

  Sucho na Slovensku v roce 2018

  K analýze sucha na Slovensku za rok 2018, kterou publikoval SHMÚ, byl použit i portál intersucho.sk.
  Analýza k přečtení ZDE.

 • 20. 12. 2018

  OMEZOVÁNÍ DOPADŮ ZEMĚDĚLSKÉHO SUCHA V ČR

   19. prosince 2018 se v prostorách Brněnského výstaviště konalo otevřené pracovní setkání pod názvem „Omezování dopadů zemědělského sucha v ČR“, jež bylo setkáním spolupracovníků a uživatelů portálu InterSucho (www.intersucho.cz ) a Generelu vodního hospodářství.

  Akce se konala za podpory mezinároního projektu DriDanube. Projekt je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).


  V návaznosti na konanou konferenci byl vydán článek na ČT 24 (k přečtení ZDE), kde jsou popsány shrnující informace.

 • 20. 12. 2018

  Zemědělci bojují se suchem

  Dne 19.12. se odborníci v Brně radili, jak omezit dopady sucha na zemědělství. Diskuzní setkání se spolupracovníky portálu InterSucho iniciovali kolegové z CzechGlobe. Reportáž k tématu připravilo také brněnské studio ČT. Jak zemědělci bojují se suchem, přestože pro ně hydrologové nemají příznivá data?

  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 16:57).
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 0:00).

 • 18. 12. 2018

  Česká zima se do konce století promění, sníh nahradí déšť a holomráz, říká klimatolog

  V nadcházejících dekádách bude ubývat sněhu, udrží se jen vysoko v horách. Přestože Česko dlouhodobě sužuje sucho, klimatické modely ukazují, že v zimě bude množství srážek narůstat. "Ale zároveň se předpokládá, že zima se bude ze všech sezon nejvíce oteplovat, takže začne převládat déšť nad sněžením," říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

  Rozhovor k přečtení ZDE.

 • 10. 12. 2018

  Česko na suchu (Nedej se plus) na ČT

  Dopady klimatické změny výrazně ovlivňuje naše chování v krajině. V říjnu 2018 bylo na čtyřiceti osmi procentech našeho území zaznamenáno extrémní sucho. Co děláme pro to, abychom se na nové poměry adaptovali? V pořadu Nedej se Plus o tom hovoří také Michal V. Marek, Miroslav Trnka a Jakub Hruška z CzechGlobe.

  Pořad ke zhlédnutí ZDE.

 • 7. 12. 2018

  Přednáška pro chovatele holštýnského skotu

  Dne 6. 12. 2018 vystoupil profesor Zdeněk Žalud s přednáškou týkající se změn klimatu a jejich vlivu na zajištění krmivové základny na semináři a tradičním setkání chovatelů holštýnského skotu na Seči .

  Přednáška ke zhlédnutí zde.

 • 3. 12. 2018

  Nakolik vážně zasáhla českou a moravskou krajinu extrémní podzimní sucha?

  V rozhovoru pro ČRO Plus hovoří Pavel Zahradníček, člen týmu Intersucho, o postižení české a moravské krajiny podzimním suchem.

  Rozhovor k poslechnutí zde. (Stopáž od cca 12:20 hod)

 • 2. 12. 2018

  Monitoring sucha na Slovensku

  Slovenští kolegové pro Farmarské Revue informují o Monitoringu sucha a o intersuchu.sk.

  Reportáž ke zhlédnutí zde.

 • 29. 11. 2018

  Pořad Klima mění Česko (ČT)

   „Také v České republice najdeme regiony, kterým probíhající klimatická změna může prospět. Jsou to ty, které jsme dříve považovali za méně produkční a méně významné“, říká ve třetím díle cyklu Klima mění Česko Miroslav Trnka z CzechGlobe. Tento díl se věnuje hlavním projevům klimatické změny v ČR, adaptačním opatřením ve městech i revitalizaci krajiny.

  Díl ke zhlédnutí zde.