Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 19. 7. 2021

  Extrémy budou častější

  „Stále má smysl snažit se globální změny klimatu především zastavit nebo aspoň omezit. A samozřejmě to volá i po systémových řešeních třeba v oblasti záchranných systémů, protože pokud budeme tak, jak odhadujeme, mít extrémů čím dál víc, tak začne být často nad rámec možností jednotlivých zemí poradit si s extrémy samostatně,“ říká pro Mladou frontu Dnes bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe. 
  Článek pro idnes.cz k přečtení ZDE.
   

 • 17. 7. 2021

  Za sílu a četnost obřích povodní může člověk. Pohromy budou jen extrémnější

  Zvykejme si, že povodně podobné těm německým nás budou postihovat častěji, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS klimatolog Pavel Zahradníček. Podobné pohromy tu sice podle něj byly vždycky, s klimatickou změnou k nim však bude docházet hojněji, mohou být navíc extrémnější.
  Celý rozhovor pro cnn.iprima.cz k přečtení ZDE.

 • 13. 7. 2021

  Ve městech je nebezpečná hlavně kombinace horkého dne a horké noci

  Kvůli horku zemřelo letos v Severní Americe několik set lidí, téměř se nedalo vycházet na ulici a vlna veder vyvrcholila ničivými lesními požáry. Odborník na scénáře klimatické budoucnosti Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR mluví o tom, nakolik v budoucnu hrozí podobná vedra i Česku.
  Celý rozhovor pro respekt.cz k přečtení ZDE.

 • 12. 7. 2021

  Do roku 2050 se už s oteplováním nedá nic dělat. Když do té doby omezíme skleníkové plyny, můžeme klima ovlivnit

  Jestli přijdou další ničivá tornáda jako bylo to červnové na jihu Moravy, předpovědět nedokážeme. Co ale víme přesně, je podle Pavla Zahradníčka to, že se bude Česko oteplovat do roku 2050. Co bude poté, je na vládách a nás všech.
  Více k přečtení na webu refresher.cz ZDE.

 • 12. 7. 2021

  Informace z Intersucha v polské zprávě o suchu

  Mapové podklady a publikace členů Intersucho byly zahrnuty do zprávy o suchu v Polsku.
  Zpráva k přečtení v polštině ZDE, brzy bude dostupná i v angličtině. 

 • 8. 7. 2021

  Klimatické změny trojnásobně navýšily počty tropických dnů, říká klimatolog

  Na Moravě budou ve čtvrtek opět vládnout vysoké teploty. Meteorologové hlásí, že může znovu padnout i hranice 37 stupňů. Na západě země bude naopak o několik stupňů chladněji, rtuť teploměru tam vyšplhá na zhruba 23 stupňů. „Momentálně platí, že i v západní Evropě je chladněji než na východě,“ říká v rozhovoru klimatolog Pavel Zahradníček z Intersucha.
  Celý rozhovor pro idnes.cz k přečtení ZDE.

 • 30. 6. 2021

  Pavel Zahradníček v Událostech na ČT

  Klimatolog Pavel Zahradníček v hlavních zprávách komentuje situaci ohledně letního a extrémního počasí.
  Reportáž na ct24.cz ke zhlédnutí ZDE.

 • 28. 6. 2021

  Zdeněk Žalud v Interview Plus na CRo

  Je možné chápat tornádo s krupobitím, které minulý týden zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, jako důsledek klimatických změn? Jsme schopni podobným meteorologickým extrémům předcházet? 
  Celý rozhovor o problematice tornád s prof. Zdeňkem Žaludem je k poslechnutí ZDE (stopáž od 11:34).

 • 25. 6. 2021

  Na častější tornáda se musíme připravit

  „Spojitost jedné konkrétní události se změnou klimatu se udělat nedá. Obecně ale platí, že tím, jak se klima mění a zvyšuje se teplota atmosféry a je v ní celosvětově i více vodní páry, tak je v atmosféře zjednodušeně více disponibilní energie. Očekáváme, že frekvence extrémních jevů v budoucnosti vzroste,“ říká Miroslav Trnka v rozhovoru pro Novinky.cz. 
  Celý rozhovor k přečtení ZDE.

 • 24. 6. 2021

  Klimatické modely byly podhodnocené, dnešní stav měl u nás nastat až v roce 2040, hodnotí klimatolog

  „V 60. letech bylo v průměru 4 až 5 tropických dnů nad 30 stupňů, které jsme zažívali minulý týden. To bylo dříve typické pro celou letní sezónu. V poslední dekádě to bylo v průměru 13,5 dne, a to v celé republice včetně hor,“ upozorňuje Zahradníček.
  Jak klimatologové hodnotí současné klimatické modely a jaký bude vývoj klimatu? 
  Celé zhodnocení současné situace je dostupné na irozhlas.cz k přečtení i poslechu ZDE.