Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 2. 9. 2019

  Sucho ohrožuje českou krajinu i HDP. Ale klimatická změna je i příležitost, zdůrazňuje klimatolog Zahradníček

  Chybějící voda v půdě, nižší úroda a třeba i usychající stromy ve městech – sucho trápí Česko i letos.

  Jak účinně se zatím s následky sucha potýkáme? Na co bychom se do budoucna měli připravit? Také na tyto otázky Českého rozhlasu odpovídá Pavel Zahradníček z CzechGlobe.

  Rozhovor je k poslechnutí ZDE.

 • 2. 9. 2019

  Zemědělské sucho trápí nejvíce sever a severozápad Čech

  Zemědělské sucho se v minulém týdnu v Česku vlivem horka a mála srážek po předchozím pozvolném ústupu znovu rozšířilo. Dva nejhorší stupně ze šestistupňové škály sice zasahovaly v neděli ráno pouze tři procenta území, avšak další dva stupně, tedy mírné a výrazné sucho, už zasahovaly 23 procent území. Nejhůře je na tom Liberecký kraj, dále Ústecký a Karlovarský. Sucho je také ve velké části Jihočeského kraje, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil vědecký portál InterSucho.

  Celá zpráva je k přečtení na ČTK ZDE.

  Zprávu o aktuálním stavu sucha převzala také další média:
  Zemědělec,
  Deník.cz,
  O vodárenství.cz,
  Financni-web.cz.

 • 29. 8. 2019

  Málo srážek, vysoká spotřeba. Česko už šestým rokem trápí sucho a nedostatek vodních zásob

  Už několik let po sobě je v Česku sucho, meteorologové o něm mluví od roku 2014. Problém je hlavně pod povrchem, kde voda chybí, přestože v srpnu poměrně často pršelo a situace se o něco zlepšila.
  Odborníci rozlišují několik druhů sucha. Prvním typem je meteorologické neboli klimatické – podle počtu srážek. Dalším je zemědělské sucho v půdě, které má za následek například pomalejší růst zemědělských plodin a lesů, a roste při něm riziko požárů a přemnožují se škůdci – typicky kůrovci nebo hlodavci. Existuje také sucho hydrologické, jež souvisí s hladinami vodních toků.
  V poslední době se mluví i o takzvaném socio-ekonomickém suchu. „Má vliv na výrobu, výrobu elektřiny, průmysl a na kvalitu života lidí. To znamená, že lidi jsou jím nějakým způsobem omezeni, například při zásobování pitnou vodou,“ vysvětluje Miroslav Trnka z vědeckého portálu Intersucho.

  Článek k přečtení na irozhlas.cz ZDE.

 • 28. 8. 2019

  O suchu v České republice ve Večerních zprávách TV Seznam.cz

  Česko čeká zřejmě poslední vlna tropů. A sucho je stále na kritické hranici, ukazují data ČHMÚ a portálu InterSucho. Mírně se ale zlepšil stav povrchové vody.
  Aktuální situaci pro TV Seznam.cz komentuje Pavel Zahradníček z CzechGlobe.
  Komentář je ke zhlédnutí ZDE.

 • 27. 8. 2019

  Poslední vlna tropů je tu. Připraví nás o nastřádanou vodu a Česko opět vyschne?

  Je stále sucho? Podle laického pozorování se může zdát, že je minimálně druhá polovina léta na srážky vydatná, a tak by se i stav sucha měl zlepšovat. Částečně je to pravda. Stav povrchové vody se opravdu oproti loňskému roku mírně zlepšuje, stav podzemní vody je ale stále v kritickém stavu.
  Současný stav komentuje pro seznamzpravy.cz klimatolog Pavel Zahradníček.
  Reportáž a článek ke zhlédnutí ZDE.

 • 23. 8. 2019

  Ocenění Intersucha od Ministerstva zemědělství

  Cenu ministra zemědělství za druhý nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje získal tým projektu Intersucho (certifikovaná metodika „Využití předpovědi půdní vlhkosti a intenzity sucha pro lepší rozhodování v rostlinné výrobě“, autor: prof. M. Trnka a kol.). Cenu převzal na výstavě Země Živitelka v  Českých Budějovicích prof. Zdeněk Žalud.

  Více k přečtení na webu MZe ZDE
  Fotografie z předání ZDE
  Oceněná metodika k přečtení ZDE

 • 16. 8. 2019

  Stav půdního sucha v České republice

  Česko je méně suché než před měsícem, déšť nasytil vrchní vrstvu půdy. Jak je to však se suchem v hlubších vrstvách a jaký je stav podzemních vod vysvětluje klimatolog Pavel Zahradníček.
  Reportáž pro Studio ČT24 ke zhlédnutí ZDE (stopáž 15:14).

 • 14. 8. 2019

  Mapy Intersucha v hlavní Předpovědi počasí ČT24

  V pořadu Události za okamžik a počasí na ČT24 byly včera prezentovány stavy půdního sucha pro povrchovou a hlubší vrstvu. Mapy Intersucha nyní ukazují markantní rozdíl, kdy povrchová vrstva je v obvyklém či vyšším stavu, zatímco hlubší vrstva je v záporné odchylce.
  Počasí ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 1:17).

   

 • 13. 8. 2019

  Pavel Zahradníček hostem hlavních zpráv ČRo Radiožurnál

  Po řadě horkých týdnů přišlo v Česku ochlazení. Deště a s nimi zřejmě i konec nejintenzivnějšího suchého období. Také mimořádně dlouhého, protože fakticky navázalo na extrémní sucha z loňského léta a podzimu, která výrazně nepřerušily ani následující měsíce. Tento vývoj dlouhodobě mapuje odborný tým Intersucho, na němž se podílejí Ústav výzkumu globální změny AV ČR, Mendelova univerzita a Státní pozemkový úřad. Právě zveřejněnou novou prognózu projektu InterSucho komentoval Pavel Zahradníček.

  Rozhovor je k poslechnutí ZDE (stopáž od 0:38).

 • 7. 8. 2019

  Rozhovor Miroslava Trnky pro Týdeník Rozhlas

  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka komentuje současný stav sucha. Jaké jsou hlavní důvody sucha, jak je sucho vnímáno obyvateli a politiky?
  Nejen na toto bylo odpovězeno, celý rozhovor k přečtení ZDE.