Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 11. 5. 2020

  Zemědělské sucho se rozšířilo na 98 procent území. Deště mnoha regionům nepomohou

  „Ode dneška nás ovlivní výrazná studená fronta, která přinese více srážek a také zásadní ochlazení. V následujících deseti dnech modely předpokládají úhrny nejčastěji od 15 do 30 milimetrů, lokálně i okolo 50 milimetrů. Očekávané deště budou mít pozitivní efekt na půdní sucho, ale prakticky jen do vrstvy 40 cm, kde se převážně v Čechách dosytí půdní profil na obvyklé hodnoty. Naopak na Moravě bude přetrvávat snížená dostupnost půdní vláhy a místy i výrazně. V hlubších vrstvách se stav prakticky nezmění a bude v nich převládat výrazné až extrémní sucho,“ uvedl Pavel Zahradníček.
  Celý článek k přečtení na ČTK ZDE.
  Zpráva byla převzata i dalšími médii:
  lidovky.cz,
  24zpravy.com,
  idnes.cz.
   

 • 9. 5. 2020

  Debata na téma Vyprahlé Česko

  Prof. Miroslav Trnka, Tomáš Etzler a Daniel Pitek debatují o katastrofickém suchu a jeho dopadech.
  Celá debata ke zhlédnutí na Meltingpotu ZDE.
   

 • 7. 5. 2020

  Stream přednášky "Sucho - hrozba naší krajiny"

  Co je vlastně sucho? Jak vzniká? A co může proti suchu udělat každý z nás? V přednášce odpovídá profesor Zdeněk Žalud z Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.

  Záznam přednášky ke zhlédnutí ZDE.

 • 6. 5. 2020

  Rozhovor s Lenkou Bartošovou

  „Relativní nasycení půdy se pohybuje na maximálních hodnotách 20 až 30 procent, což pro rostlinu znamená již nyní v dubnu vystavení stresu suchem. I z hlediska dopadů sucha se například v okresu Břeclav dostáváme k až extrémnímu poškození plodin suchem, a pokud nedojde k obdobné situaci jako v roce 2019 (studený a deštivý květen), můžeme očekávat výrazné ztráty na výnosech,“ přibližuje Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR situaci na jižní Moravě.

  Celý rozhovor pro časopis Euro k přečtení ZDE.

 • 5. 5. 2020

  Zdeněk Žalud ve vysílání Českého rozhlasu

  Profesor Zdeněk Žalud hovoří o aktuální úrodě u plodin. Jak probíhá jejich vzcházení a kolik je potřeba vody, aby rostlina vzešla? Co musí udělat agrární sektor, aby se dalo sucho eliminovat?
  Rozhovor zaměřený na téma sucho v pořadu Vysíláme vesele i vážně na Českém rozhlasu k poslechnutí ZDE (čas 15:27:30 hod).

 • 4. 5. 2020

  Sucho v Česku

  Večerní program na ČT24 dne 3. 5. 2020 se věnoval tématu Sucho v Česku. 
  V pořadu jsou prezentovány i výsledky našeho týmu (stopáž 28:36 graf, 40:05 intenzita sucha, 43:40 prognóza dosažení půdní vlhkosti v červnu, 45:10 vodní bilance za 5 let, 1:03:50 odhadované dopady sucha na výnos plodin.
  Pořad ke zhlédnutní ZDE.

 • 29. 4. 2020

  Základem obrany proti suchu je starost o půdu. Klíč od krize má agrární sektor, říká bioklimatolog Zdeněk Žalud

  V Česku je aktuálně podle vědeckého výzkumu a sledování největší sucho za posledních pět stovek let. Odborníci navíc hovoří o tom, že může být ještě hůř. „Platíme daň za neuvěřitelný rozvoj, který přírodu, půdu, lesy i klima těžce poznamenal,“ říká profesor Zdeněk Žalud, z brněnské Mendelovy univerzity.

  Celý článek pro e15.cz k přečtení ZDE.

 • 29. 4. 2020

  Expert: V budoucnosti nás může čekat víc než 20 let dlouhé megasucho

  Množství vody, které nyní proudí v řekách, odpovídá létu. Podobná situace nemá v měsíci dubnu obdoby. Sucho je horší než v předchozích letech, a to proto, že se akumuluje. Deficit srážek dlouhodobě narůstá. „Když k tomu připočítáte, o kolik stoupl výpar, pak na našem území chybí celkem 800 litrů vody na metr čtvereční,“ líčí v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
  Celý rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.

 • 29. 4. 2020

  Reportáž v Události v regionech

  Dr. Pavel Zahradníček komentuje situaci na jižní Moravě v pořadu Události v regionech na ČT24.
  Reportáž o suchu ke zhlédnutí ZDE (začíná v 0:39, Pavel Zahradnáček mluví od 1:22)

 • 29. 4. 2020

  Michal V. Marek hostem Událostí komentářů ČT24

  Pět let stará předpověď profesora Michala V. Marka, ředitele CzechGlobe, o vysychání lesů a úrodě na jižní Moravě tzv. na nic se vyplnila. Co předpovídá pro další léta? Poslechněte si rozhovor pro Události komentáře ČT24, který se týká současného kritického sucha.
  Rozhovor na ČT24 ke zhlédnutí ZDE.