Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 25. 3. 2020

  Výhled je poměrně pesimistický. Zemědělské sucho se podle vědců začne v Česku rychle rozšiřovat

   „Výhled je poměrně pesimistický, protože v předpovědi na devět dnů slibuje trochu srážek jen jeden model, ostatní jsou bez nich. A dlouhodobá předpověď na jeden měsíc počítá s průměrnými teplotami a průměrnými až podprůměrnými srážkami,“ říká Miroslav Trnka z CzechGlobe.

  Do jaké míry se sucho rozvine v dalších týdnech a během jara, záleží na množství srážek. „Nyní není nasycení a deficit nijak tragický. Ale vegetace začala letos kvůli teplé zimě a brzkému příchodu jara spotřebovávat vodu brzy, a zásoby se tak velmi rychle vyčerpají,“ upozorňuje Miroslav Trnka.

  Článek k přečtení na irozhlas.cz ZDE.

 • 21. 3. 2020

  Mapy intersucha v Událostech ČT24

  Na mapách intersucha byl prezentován stav sucha v únoru a nyní na počátku astronomického jara. 
  Reportáž ke zhlédnutí v Událostech na ČT24 dne 20.3.2020 ZDE.

 • 9. 3. 2020

  Rozhovor Pavla Zahradníčka pro Radio R

  Rozhovor s klimatologem Pavlem Zahradníčkem v pořadu České Bahno o podobách, jaké bude mít změna klimatu v České republice v dalších několika desetiletích, jak se na dopady můžeme připravit, ale také o změnách klimatu v celé historii Země je poslechnutí ZDE.

 • 9. 3. 2020

  Přednášky na veřejných i odborných akcích

  I na začátku roku 2020 proběhla řada přednášek pro praxi se zaměřením na sucho a dopady klimatické změny.

  Profesor Zdeněk Žalud vystoupil dne 14.1. na Ovocnářských dnech v Hradci Králové, dále na dvou akcích (21.1. a 4.2.) pro veřejnost na Masarykově demokratické akademii v Praze, na dvou seminářích (5.2. a 6.2.) pro pěstitele cukrové řepy v Bezně a Smiřicích, 11.2. na semináři VURV v Praze Ruzyni pro agronomy, 13.2. na semináři České společnost rostlinolékařské zaměřeného na ochranu rostlin v Opavě, 20.2. na šlechtitelsky zaměřeném semináři Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost Olomouc, 26.2. a 27.2. na dvou akcích zaměřených na nejširší veřejnost pořádaných Městskou knihovnou ve Zlíně a poslancem Marianem Jurečkou v Olomouci, 4.3. pro pěstitele cukrové řepy v Opavě a ten den i na semináři pro rostlinolékaře v Dolních Dunajovicích a 5.3. na semináři organizovaným ZD Mrákov.

  Dr. Pavel Zahradníček vystoupil dne 9. 1. s prezentací pro STUŽ Hradec Králové (Společnost pro trvale udržitelný život) „Očekávaná změna klimatu v České republice se zaměřením na Královéhradecký kraj“, 25. 2. prezentace pro studenty MU Geografický ústav Brno „Očekávaná změna klimatu v České republice", 3. 3. prezentace pro studenty VUT geodézie Brno „Očekávaná změna klimatu v České republice".

  Mgr. Monika Bláhová vystoupila dne 21. 1. v Jihlavě na Setkání GIS krajů a měst - prezentace portálu Intersucho zástupcům měst, 13. 2. v Bystřici nad Pernštejnem - prezentace portálu intersucho na Školkařských dnech 2020 a 3. 3. v Brně na Geodetických informačních dnech.

 • 29. 2. 2020

  Vláha v půdě a předpověď počasí na březen, zpravodajství ČT24

  Bioklimatolog Miroslav Trnka hovořil s  meteorologem Michalem Žákem v živém přenosu na Špilberku na téma Vláha v půdě. 
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE.

  Dr. Pavel Zahradníček hovořil na téma Předpovědi počasí na březen.
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 17:56).

 • 29. 2. 2020

  Česko vysychá. Už teď je jasné, že na léto chybí miliardy litrů vody

  Na horách je sněhu poskrovnu, nížiny ho letos skoro neviděly. Vodu, která teď protéká řekami a potoky, a zdá se, že je jí dostatek, máme „na dluh“. Pokud nebude jaro chladné a deštivé, bude tato voda v létě chybět a Česko bude závislé jen na srážkách.

  „Půda i povrchové toky jsou momentálně dobře nasycené, některé jsou nad únorovým normálem. Ale je to jen důsledek toho, že nám odtéká voda, která měla odtékat až v březnu, dubnu až květnu,“ upozorňuje Miroslav Trnka z CzechGlobe. Kombinace toho, že za sebou Česko má čtyři suché roky, a nedostatku sněhu, který by na jaře mohl doplnit stavy podzemních vod, nedělá výhled na letošní léto moc optimistický.

  Článek je ke stažení ZDE.

 • 24. 2. 2020

  Rozhovor pro čtenáře Blesku

  Rozhovor o dopadech změny klimatu se zaměřením na zimní měsíce pro čtenáře Blesku poskytl prof. Zdeněk Žalud. Najdete ZDE.

 • 24. 2. 2020

  Tuzemskou úrodu budou častěji poškozovat jarní mrazy

  Tuzemskou úrodu zemědělských plodin budou v příštích letech kvůli dřívějším příchodům jara stále častěji poškozovat jarní mrazíky. Už nyní způsobují značné ztráty zejména pěstitelům ovoce a zeleniny. Na semináři Šlechtění a charakterizace šlechtitelských materiálů v éře genomiky to dnes v Olomouci řekl bioklimatolog Zdeněk Žalud z týmu projektu InterSucho.

  Článek k přečtení na ČTK ZDE.

 • 21. 2. 2020

  Zdeněk Žalud vystoupí v Olomouci

  Dne 27. 2. v 18:30 vystoupí prof. Zdeněk Žalud v aule Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Přednáška bude na téma Změna klimatu a naše krajina.

  K chystané přednášce vyšel s panem profesorem rozhovor v místních novinách, k přečtení ZDE.

  Pozvánka ZDE a více informací ZDE.

 • 20. 2. 2020

  K požáru jako v Austrálii může dojít i v Česku, varuje odborník. Je na vině klimatická změna?

  Způsobila požáry v Austrálii klimatická změna? Ano i ne, odpovídá profesor Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, který o klimatické změně vyučuje na brněnské Mendelově univerzitě. O co svá slova opírá? A mělo by se začít bát i Česko?
  Podcast Budoucnost R pro Český rozhlas k poslechnutí ZDE.