Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 22. 7. 2021

  Klimatolog varuje: Stoupne hladina oceánů a smrtící horko způsobí migraci

  Hladina oceánů vzroste o desítky centimetrů, v ČR se oteplí až o 4 stupně, bude více tropických dnů, přijdou intenzivnější bouřky i povodně a kvůli nedostatku vody hrozí i migrace lidí z tropických oblastí. To vše může nastat, pokud lidstvo nesníží do roku 2050 množství vypouštění emisí do ovzduší. V Rozstřelu to řekl klimatolog Pavel Zahradníček.
  Článek k přečtení a ke zhlédnutí na idnes.cz ZDE.

 • 21. 7. 2021

  Klimatická změna je šance mít technologickou revoluci, říká člen vědeckého týmu

  Na jižní Moravě tornádo, v Německu, Belgii a Lucembursku katastrofické záplavy. Jinde na planetě sucho. Máme si na to zvykat a čekat ještě horší klimatický vývoj? Co s tím? „Určitě by třeba pomohlo omezení globální dopravy a soustředění se více na regionální výrobu. Nebýt závislý jen na produktech, které se vyrábí v Asii a pak se k nám vozí přes půlku světa, a samozřejmě to zatěžuje životní prostředí,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Pavel Zahradníček, člen vědeckého týmu Klimatická změna, který spojuje vědecké osobnosti a skupiny z oblastí zemědělství, lesnictví, klimatologie, socioekonomie a klimatického modelování.
  Celý článek pro deník metro.cz k přečtení ZDE.

 • 20. 7. 2021

  Povodně v Německu se vymykaly zkušenostem

   „Tragédie v Německu – to jsou důsledky mimořádných srážek ve velmi krátkém časovém úseku na hustě zalidněném území a s velkou zástavbou. A současně s omezenými odtokovými poměry v některých místech v poměrně úzkých údolích,“ zmiňuje v rozhovoru pro Novinky.cz Miroslav Trnka z CzechGlobe.
  Celý článek k přečtení na novinky.cz ZDE.

 • 19. 7. 2021

  Extrémy budou častější

  „Stále má smysl snažit se globální změny klimatu především zastavit nebo aspoň omezit. A samozřejmě to volá i po systémových řešeních třeba v oblasti záchranných systémů, protože pokud budeme tak, jak odhadujeme, mít extrémů čím dál víc, tak začne být často nad rámec možností jednotlivých zemí poradit si s extrémy samostatně,“ říká pro Mladou frontu Dnes bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe. 
  Článek pro idnes.cz k přečtení ZDE.
   

 • 17. 7. 2021

  Za sílu a četnost obřích povodní může člověk. Pohromy budou jen extrémnější

  Zvykejme si, že povodně podobné těm německým nás budou postihovat častěji, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS klimatolog Pavel Zahradníček. Podobné pohromy tu sice podle něj byly vždycky, s klimatickou změnou k nim však bude docházet hojněji, mohou být navíc extrémnější.
  Celý rozhovor pro cnn.iprima.cz k přečtení ZDE.

 • 13. 7. 2021

  Ve městech je nebezpečná hlavně kombinace horkého dne a horké noci

  Kvůli horku zemřelo letos v Severní Americe několik set lidí, téměř se nedalo vycházet na ulici a vlna veder vyvrcholila ničivými lesními požáry. Odborník na scénáře klimatické budoucnosti Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR mluví o tom, nakolik v budoucnu hrozí podobná vedra i Česku.
  Celý rozhovor pro respekt.cz k přečtení ZDE.

 • 12. 7. 2021

  Do roku 2050 se už s oteplováním nedá nic dělat. Když do té doby omezíme skleníkové plyny, můžeme klima ovlivnit

  Jestli přijdou další ničivá tornáda jako bylo to červnové na jihu Moravy, předpovědět nedokážeme. Co ale víme přesně, je podle Pavla Zahradníčka to, že se bude Česko oteplovat do roku 2050. Co bude poté, je na vládách a nás všech.
  Více k přečtení na webu refresher.cz ZDE.

 • 12. 7. 2021

  Informace z Intersucha v polské zprávě o suchu

  Mapové podklady a publikace členů Intersucho byly zahrnuty do zprávy o suchu v Polsku.
  Zpráva k přečtení v polštině ZDE, brzy bude dostupná i v angličtině. 

 • 8. 7. 2021

  Klimatické změny trojnásobně navýšily počty tropických dnů, říká klimatolog

  Na Moravě budou ve čtvrtek opět vládnout vysoké teploty. Meteorologové hlásí, že může znovu padnout i hranice 37 stupňů. Na západě země bude naopak o několik stupňů chladněji, rtuť teploměru tam vyšplhá na zhruba 23 stupňů. „Momentálně platí, že i v západní Evropě je chladněji než na východě,“ říká v rozhovoru klimatolog Pavel Zahradníček z Intersucha.
  Celý rozhovor pro idnes.cz k přečtení ZDE.

 • 30. 6. 2021

  Pavel Zahradníček v Událostech na ČT

  Klimatolog Pavel Zahradníček v hlavních zprávách komentuje situaci ohledně letního a extrémního počasí.
  Reportáž na ct24.cz ke zhlédnutí ZDE.