Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 27. 11. 2018

  Podzimní sucho už sužuje skoro celé Česko, na třetině území je to extrém (iDNES.cz)

  Sucho se rozšířilo už na devadesát pět procent území České republiky. Nejhůře jsou na tom oblasti kolem Labe a Lužnice, Plzeňsko či jihovýchodní Morava. Uvádějí to ve své zprávě výzkumníci z týmu InterSucho při Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky a Mendelovy univerzity v Brně.


  Článek k přečtení: zde.

 • 22. 11. 2018

  Zvýšení povědomí o suchu

  Studenti Vysoké školy ekonomické v Praze se rozhodli v rámci semestrálního projektu zvýšit povědomí lidí o problematice sucha, které naši republiku sužuje rok od roku více. Pro tuto příležitost vytvořili krátké animované video a webové stránky, kde naleznete zajímavá fakta, ale i rady, jak ušetřit a lépe využít alespoň část vody, s kterou hospodaříme.

 • 16. 11. 2018

  Riziko požárů roste i v Česku

  Zajimavý rozhovor na DV TV o probíhajících požárech v Kalifornii a o vzrůstajícím riziku požárů v České republice s bioklimatologem profesorem Miroslavem Trnkou.

  Rozhovor ke zhlédnutí zde.

 • 15. 11. 2018

  Přednáška na odborném semináři

  Dne 14. 11. 2018 vystoupil profesor Zdeněk Žalud s přednáškou o dopadech změny klimatu na české zemědělství v rámci odborného semináře pro specialisty na ochranu rostlin z koncernu společnosti Agrofert, a. s.
  Přednáška se uskutečnila na farmě Čapí hnízdo v Olbramovicích.

  Přednáška ke zhlednutí zde

 • 15. 11. 2018

  Mapy dopadů na zemědělství v projektu DriDanube

  V rámci projektu DriDanube byla spuštěn mapový portál DroughtWatch. Na portálu naleznete mimo jiné i mapy dopadů na zemědělství pro Českou a Slovenskou republiku, ale také pro celý region podílející se na projektu DriDanube. Mapy jsou aktualizovány v každém týdnu.

  Portál DroughWatch a mapy dopadů vznikají díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

   

 • 14. 11. 2018

  Setkání na poradě ředitelů

  Dne 13. 11. 2018 vystoupila Moniká Bláhová na setkání ředitelů OAK, RAK a KAK s přednáškou týkající se Projektu Intersucho, současného stavu a potřeb.

  Prezentace ke zhlédnutí zde.

 • 12. 11. 2018

  Intersucho tweetuje

  Dne 7. 11. 2018 byl na Twitteru uveřejněn příspěvěk „Na Moravě probíhá druhé jaro. Alespoň tak reaguje vegetace na současný průběh počasí. Pokud přijde náhlý zlom do nízkých teplot, může se jednat po letošním suchu o další ránu, jak pro ozimy, tak i stromy.“, doplněný o tuto mapu.
  Na tweet reagovalo velké množství zpravodajských kanálů a byl doplněn o další informace:
  ČTK
  ČT24
  Tyden.cz
  Eurozpravy.cz

  Enviweb
  Zemědělec
  Aktualnizpravy.cz
  Denik.cz

  Ekolist
  Agris
  Televizní noviny (stopáž od 21:15)
  tn.cz

 • 9. 11. 2018

  Přednáška na konferenci mladých agronomů

  Na konferenci mladých agronomů dne 9. 11. 2018 vystoupil profesor Zdeněk Žalud s přednáškou na téma "Zemědělství a klimatická změna".

  Prezentace ke zhlédnutí zde.

 • 8. 11. 2018

  O suchu na Českém rozhlasu Radiožurnál

  Hostem hlavních zpráv Českého rozhlasu Radiožurnál byl Dr. Pavel Zahradníček z CzechGlobe, který odpovídal na otázky související se suchem v průběhu letošního roku, kdy jsme prakticky celé jaro a léto slýchali o nedostatku vody v důsledku podprůměrného výskytu srážek. S příchodem podzimu se situace příliš nezměnila.

  Jak se změnila situace od konce srpna, kdy portál InterSucho upozorňoval, že sucho zasáhlo 92% území ČR? Může letošní sucho překonat doposud historický rok 2015? Jaká je situace, pokud jde o povrchové a podpovrchové vody? Odpovědi Pavla Zahradníčka si poslechněte zde, cca od 12:20 hod.

 • 8. 11. 2018

  Zvýšení hladiny Nových Mlýnů na ČT24

  Rozhovor ke zhlédnutí zde (stopáž od 5:40)
  Bioklimatolog profesor Zdeněk Žalud ve Studiu ČT24 hovoří o situaci týkající se zvýšení hladiny Nových Mlýnů a možných závlahách.