Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 25. 4. 2019

  Sucho na východní Moravě nepolevuje. Bude až 28 stupňů. Déšť a ochlazení přijde až o víkendu

  Zlínský kraj v dalších dnech podle bioklimatologů zasáhnou extrémní teploty. Na některých místech vystoupá rtuť teploměru v pátek až na 28 stupňů Celsia. Sucho se tak bude prohlubovat, už teď je horší než vloni, pokračuje Pavel Zahradníček z Ústavu globální změny Akademie věd.

  „Vlhkost nám bude čím dál více klesat a sucho se nám bude rozšiřovat na čím dál větší území. Máme sucho v kategorii výrazné sucho až extrémní sucho na většině území České republiky, což nebývá v dubnu příliš časté a není to určitě dobrá vyhlídka do dalších týdnů,“ uvedl Zahradníček.
  Článek k přečtení ZDE.

 • 25. 4. 2019

  Letošní sucho se podobá roku 2012, říká klimatolog Zahradníček. Výnosy plodin tehdy byly nejnižší za 50 let

  Extrémní sucho, požáry a nedostatek vody ve studních zasáhly Česko oproti loňsku o několik týdnů dříve. Rok 2018 byl přitom velmi suchý. Nejhorší situace je podle vědeckého portálu Intersucho na střední a jižní Moravě, také v části Moravskoslezského kraje, v Polabí a Poohří. Sucho ale vadí i na jiných místech České republiky. O současné situaci mluvil v pořadu Radiožurnálu klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
  Článek k přečtení ZDE.

 • 25. 4. 2019

  Národní seminář k projektu DriDanube

  Praha, 24. 4. 2019
  Na Státním pozemkovém úřadu v Praze se včera v rámci pracovního setkání „Aktuální stav sucha a jeho výhled“ uskutečnil také národní seminář projektu DriDanube (Drought Risk in the Danube Region). V rámci zasedání se sešli zástupci z akademické sféry, státní správy a z firemního prostředí. Tato akce zapadá do série seminářů konaných v těchto dnech ve všech deseti státech zapojených do projektu DriDanube financovaného z Danube Transnational Programme.
  Projekt DriDanube je spolufinancovám Evropskou uníí (ERDF, IPA). Více informací o projektu naleznete ZDE. Praktické výstupy projektu naleznete v aplikaci DroughtWatch.

  Informace o suchu a jeho dopadech v celé oblasti Střední Evropy poskytují kontext pro zvládání sucha - tisková zpráva k přečtení ZDE.

 • 24. 4. 2019

  Zemědělci jsou stále pesimističtější, sucho se stupňuje

  Zemědělci, kteří jsou zároveň reportéry vědeckého projektu InterSucho, začínají být ve svých krátkých zprávách velmi pesimističtí a někteří až zoufalí. Na většině území republiky kvůli extrémnímu nedostatku srážek za posledních pět týdnů nevzcházejí jařiny, ozimy zasychají a neodnožují se, neroste ani tráva či vojtěška, vyplývá z desítek hlášení.

  Hlavní vegetační sezona je přitom teprve na začátku.
  Celý článek na ČTK je k přečtení ZDE.

  Zprávu převzala i další média:
  ct24.cz,
  aktualne.cz,
  novinky.cz.

 • 24. 4. 2019

  Sucho se stupňuje a voda dochází. Situace je výjimečná

  Sucho přišlo o měsíc dříve než loni. Ve třetině Česka je už teď extrémní, nebo výjimečné. Alespoň nejmírnějším stupněm sucha je postiženo 99 % území republiky.
  V pořadu Události, komentáře na ČT24 byla prezentována aktuální situace sucha na mapách z portálu intersucho.cz (stopáž od 14:17).
  Článek a pořad ke zhlédnutí ZDE.

 • 24. 4. 2019

  Sucho v Česku - Večerní zprávy seznam.cz

  Suchu byla věnována reportáž ve Večerních zprávách, kde situaci komentoval i klimatolog Pavel Zahradníček.
  Reportáž o suchu ke zhlédnutí ZDE (komentář Pavla Zahradníčka stopáž od 3:03).

 • 24. 4. 2019

  Třetina Česka už je bez vody, nová předpověď ale dává naději

  V pátek večer by se mělo ochladit a začít pršet, otázkou zůstává, jak vydatné srážky budou, píšou seznam.zpravy.cz.
  Předpověď sucha na následujících 9 dní a animace vývoje sucha na mapách z portálu intersucho.cz ke zhlédnutí ZDE.

 • 23. 4. 2019

  Z posledních čtyř let byla tři suchá. A teď se zdá, že jsme na počátku dalšího.

  Ve střední Evropě zažíváme zvláštní období. Máme za sebou několik suchých epizod, což dříve nebývalo, řekl v rozhovoru pro web ČT24.cz bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a profesor Mendelovy univerzity v Brně. Upozornil, že změna klimatu se nejvíc projevuje v oblasti, která leží na rozhraní mezi maritimním (mořským) a kontinentálním klimatem, a současně mezi vysychajícím jihem a na srážky bohatším severem Evropy.
  Článek k přečtení ZDE.

 • 23. 4. 2019

  Sucho už začíná být fakt průšvih, říkají zemědělci

  Zemědělce děsí ještě horší výhled než loni. Pokud nezaprší, voda v půdě dojde nejspíš už za pár týdnů. Situaci komentuje, člen týmu Intersucho, Monika Bláhová.
  Článek pro usti.idnes.cz k přečtení ZDE.
  Článek k přečtení také online ZDE.
  Informace byly použity i na webu regiony.impuls.cz (k přečtení ZDE), a také na 24zpravy.com (k přečtení ZDE).
   

 • 18. 4. 2019

  Rekordně suché jaro? 90´ ČT24

  Nezvykle suchý duben a vodní rezerva v půdě výrazně nižší než před rokem ve stejnou dobu. Pokud nebude víc pršet, voda v půdě dojde již během května či června, vypočítávají odborníci. Zemědělci v nejpostiženějších oblastech jsou nervózní a letos víc než kdy dřív musejí zvažovat, jak intenzivně budou hospodařit, jaké plodiny a odrůdy zvolí. 
  Pořad ke zhlédnutí ZDE. Profesor Miroslav Trnka komentuje situaci od 8:13, 53:26 a 1:13:45).