Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 8. 7. 2019

  Extrémní sucho je na polovině území republiky, bude se šířit

  Extrémním suchem je zasažena polovina České republiky. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho jím trpí celé Čechy a severovýchodní Morava. Extrémním a výjimečným suchem je dohromady postiženo 63 procent území.
  Článek k přečtení na ČTK ZDE.

 • 8. 7. 2019

  S Miroslavem Trnkou o aktuálním suchu ve Studiu ČT24

  Extrémní sucho trápí polovinu území České republiky. O aktuální situaci v rozhovoru pro Studio ČT24 hovoří Miroslav Trnka. Současně uvádí, že situace se bude v nejbližších dnech zhoršovat a zlepšit by ji mohla studená fronta, která by o víkendu měla přinést očekávané srážky.

  Kolik v půdě chybí vody? Co způsobuje relativně dobrou kondici plodin? Jak dopadne zemědělské sucho na zemědělce? Které území je nejohroženější? Jak se určují stupně sucha a kdy začíná extrémní sucho? Jak letošní rok vypadá ve srovnání s tím loňským?
  Rozhovor je zhlédnutí ZDE (stopáž od 8:20 min).

 • 8. 7. 2019

  Pavel Zahradníček pro Zprávy ČT24

  Extrémním suchem je aktuálně zasažena víc než polovina našeho území. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho jím trpí celé Čechy a severovýchodní Morava. Situaci pro Zprávy ČT24 komentuje dr. Pavel Zahradníček.

  Komentář je ke stažení ZDE (stopáž od 5:52 min).

 • 5. 7. 2019

  Chybí nám osm měsíců srážek, letošek je ochutnávka toho, jak by to mohlo vypadat v roce 2050, říká vědec

  Předpověď, kterou ve čtvrtek vydal Český statistický úřad, se může zdát optimistická. Ukazuje, že sklizeň obilovin letos vzroste až o 8,5 procenta. Růstu obilí pomohly květnové deště. Na stavu sucha to však nic nemění, naopak se bude dál prohlubovat. "Na většině území máme v řádu několika desítek milimetrů méně vody, než by tam v tuto chvíli mělo být," říká Miroslav Trnka z Ústavu globální změny. Aby se stav podzemních vod vrátil do normálního stavu, muselo by přijít několik stovek milimetrů setrvalých mírných srážek.
  Článek k přečtení ZDE.

 • 3. 7. 2019

  Komentář Pavla Zahradníčka: Vlna veder je ukázkou, jak Česko postihne změna klimatu

  Pojďme lidem vysvětlovat změnu klimatu formou příkladu. Neříkejme, že se otepluje o 1 až 2 °C za 100 let. Ale ukazujme změnu právě na příkladu vlny veder. Poté budou lidé z měst problém více chápat. Lidé z praxe, jako zemědělci či lesníci, už nápovědu nepotřebují − vidí sami, co se děje. Pozorují změny na polích a v lesích, sčítají škody a hledají možnosti adaptace. Pojďme tedy ukazovat tyto změny v přírodě i ostatním občanům, politikům a úředníkům namísto předvádění grafů se změnou o 1,5 °C. Poté možná budeme mít místo betonových náměstí krásné zelené plochy, kde se nám bude klimatická změna lépe přežívat.

  To uvádí na závěr svého komentáře k aktuální vlně veder, která postihla velkou část Evropy a na mnoha místech padaly historické rekordy.
  Komentář je k přečtení ZDE.

 • 2. 7. 2019

  Sucho trápí celou republiku

  Ve srovnání s dlouhodobým průměrem byl ke včerejšku nějaký stupeň sucha asi na 90 % území České republiky. Asi na 40 % území je extrémní sucho. Dopady sucha se dle zpravodajů portálu Intersucho projevují také na zemědělské produkci. Podrobný komentář k aktuálnímu stavu sucha naleznete v reportáži České televize odvysílané v rámci pravidelného večerního zpravodajství.

  Odkaz na zhlédnutí reportáže ZDE

 • 1. 7. 2019

  Čechy trápí silné sucho, tento týden se rozšíří i na Moravu. Bouřky nepomohou

   Málo srážek a tropické teploty mohou za to, že v převážné většině Čech je výrazné až extrémní sucho v půdě do jednoho metru. Naopak Morava s výjimkou Ostravska a Opavska je na tom lépe díky dešťům v týdnu od 16. do 22. června. Předpověď však hlásí v tomto týdnu suché a slunečné počasí, ač bez tropických teplot, a sucho se postupně rozšíří i na Moravu.
  Celý článek na ČT24 k přečtení ZDE.

 • 22. 6. 2019

  Přednáška pro komunální politiky Olomoucka

  Vegetační období v Česku se kvůli postupnému růstu průměrné roční teploty v příštích 30 letech podle vědců prodlouží až o měsíc. Dřívější nástup jara výrazně zvýší riziko letního sucha i poškození úrody zemědělských plodin jarními mrazíky. Na konferenci Klimatická změna a jak na ni můžeme reagovat z pohledu komunálního politika vystoupil profesor Zdeněk Žalud.

   

  Celý článek k přečtení ZDE

 • 19. 6. 2019

  Hostem Fokusu Václava Moravce na ČT24 byl Miroslav Trnka

  Jak se bude měnit klima v České republice, jak hospodaříme s vodou, jak je to se závlahovými systémy a jaké jsou dopady sucha? Nejen o tomto mluvil bioklimatolog prof. Miroslav Trnka v pořadu Fokus Václava Moravce dne 18. 6. 2019 na téma Farmáři.

  Pořad ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 1:14) 

 • 18. 6. 2019

  Do Česka se po deštivém květnu vrací sucho, není na třetině území

  Do české krajiny se po deštivém květnu vrací sucho. Červen totiž přináší tropické teploty a jen lokální bouřky. Podle věděckého portálu InterSucho, který sleduje zemědělské sucho, panovalo sucho v neděli na více než třetině území, počínající sucho bylo na 27 procentech území. Bez projevů sucha je 36 procent České republiky, vyplývá z dnes zveřejněných dat. Stejný tým provozuje i portál, který předpovídá výnosy plodin a je zřejmé, že sucho letos sníží výnosy ozimé pšenice, ozimého ječmene a řepky velmi významně.

  Celý článek, který vychází z informací a map dostupných na webu intersucho.cz a vynosyplodin.cz, k přečtení na webu ČTK - ZDE.
  Článek byl převzat i do dalšího média lidovky.cz.