Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 21. 3. 2020

  Mapy intersucha v Událostech ČT24

  Na mapách intersucha byl prezentován stav sucha v únoru a nyní na počátku astronomického jara. 
  Reportáž ke zhlédnutí v Událostech na ČT24 dne 20.3.2020 ZDE.

 • 9. 3. 2020

  Rozhovor Pavla Zahradníčka pro Radio R

  Rozhovor s klimatologem Pavlem Zahradníčkem v pořadu České Bahno o podobách, jaké bude mít změna klimatu v České republice v dalších několika desetiletích, jak se na dopady můžeme připravit, ale také o změnách klimatu v celé historii Země je poslechnutí ZDE.

 • 9. 3. 2020

  Přednášky na veřejných i odborných akcích

  I na začátku roku 2020 proběhla řada přednášek pro praxi se zaměřením na sucho a dopady klimatické změny.

  Profesor Zdeněk Žalud vystoupil dne 14.1. na Ovocnářských dnech v Hradci Králové, dále na dvou akcích (21.1. a 4.2.) pro veřejnost na Masarykově demokratické akademii v Praze, na dvou seminářích (5.2. a 6.2.) pro pěstitele cukrové řepy v Bezně a Smiřicích, 11.2. na semináři VURV v Praze Ruzyni pro agronomy, 13.2. na semináři České společnost rostlinolékařské zaměřeného na ochranu rostlin v Opavě, 20.2. na šlechtitelsky zaměřeném semináři Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost Olomouc, 26.2. a 27.2. na dvou akcích zaměřených na nejširší veřejnost pořádaných Městskou knihovnou ve Zlíně a poslancem Marianem Jurečkou v Olomouci, 4.3. pro pěstitele cukrové řepy v Opavě a ten den i na semináři pro rostlinolékaře v Dolních Dunajovicích a 5.3. na semináři organizovaným ZD Mrákov.

  Dr. Pavel Zahradníček vystoupil dne 9. 1. s prezentací pro STUŽ Hradec Králové (Společnost pro trvale udržitelný život) „Očekávaná změna klimatu v České republice se zaměřením na Královéhradecký kraj“, 25. 2. prezentace pro studenty MU Geografický ústav Brno „Očekávaná změna klimatu v České republice", 3. 3. prezentace pro studenty VUT geodézie Brno „Očekávaná změna klimatu v České republice".

  Mgr. Monika Bláhová vystoupila dne 21. 1. v Jihlavě na Setkání GIS krajů a měst - prezentace portálu Intersucho zástupcům měst, 13. 2. v Bystřici nad Pernštejnem - prezentace portálu intersucho na Školkařských dnech 2020 a 3. 3. v Brně na Geodetických informačních dnech.

 • 29. 2. 2020

  Vláha v půdě a předpověď počasí na březen, zpravodajství ČT24

  Bioklimatolog Miroslav Trnka hovořil s  meteorologem Michalem Žákem v živém přenosu na Špilberku na téma Vláha v půdě. 
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE.

  Dr. Pavel Zahradníček hovořil na téma Předpovědi počasí na březen.
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 17:56).

 • 29. 2. 2020

  Česko vysychá. Už teď je jasné, že na léto chybí miliardy litrů vody

  Na horách je sněhu poskrovnu, nížiny ho letos skoro neviděly. Vodu, která teď protéká řekami a potoky, a zdá se, že je jí dostatek, máme „na dluh“. Pokud nebude jaro chladné a deštivé, bude tato voda v létě chybět a Česko bude závislé jen na srážkách.

  „Půda i povrchové toky jsou momentálně dobře nasycené, některé jsou nad únorovým normálem. Ale je to jen důsledek toho, že nám odtéká voda, která měla odtékat až v březnu, dubnu až květnu,“ upozorňuje Miroslav Trnka z CzechGlobe. Kombinace toho, že za sebou Česko má čtyři suché roky, a nedostatku sněhu, který by na jaře mohl doplnit stavy podzemních vod, nedělá výhled na letošní léto moc optimistický.

  Článek je ke stažení ZDE.

 • 24. 2. 2020

  Rozhovor pro čtenáře Blesku

  Rozhovor o dopadech změny klimatu se zaměřením na zimní měsíce pro čtenáře Blesku poskytl prof. Zdeněk Žalud. Najdete ZDE.

 • 24. 2. 2020

  Tuzemskou úrodu budou častěji poškozovat jarní mrazy

  Tuzemskou úrodu zemědělských plodin budou v příštích letech kvůli dřívějším příchodům jara stále častěji poškozovat jarní mrazíky. Už nyní způsobují značné ztráty zejména pěstitelům ovoce a zeleniny. Na semináři Šlechtění a charakterizace šlechtitelských materiálů v éře genomiky to dnes v Olomouci řekl bioklimatolog Zdeněk Žalud z týmu projektu InterSucho.

  Článek k přečtení na ČTK ZDE.

 • 21. 2. 2020

  Zdeněk Žalud vystoupí v Olomouci

  Dne 27. 2. v 18:30 vystoupí prof. Zdeněk Žalud v aule Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Přednáška bude na téma Změna klimatu a naše krajina.

  K chystané přednášce vyšel s panem profesorem rozhovor v místních novinách, k přečtení ZDE.

  Pozvánka ZDE a více informací ZDE.

 • 20. 2. 2020

  K požáru jako v Austrálii může dojít i v Česku, varuje odborník. Je na vině klimatická změna?

  Způsobila požáry v Austrálii klimatická změna? Ano i ne, odpovídá profesor Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, který o klimatické změně vyučuje na brněnské Mendelově univerzitě. O co svá slova opírá? A mělo by se začít bát i Česko?
  Podcast Budoucnost R pro Český rozhlas k poslechnutí ZDE.

 • 18. 2. 2020

  Zimy bez sněhu budou pravidlem

  Dosud jsme žili rytmem čtyř ročních období, jejichž charakter klimatická změna poměrně výrazným způsobem přetváří. Nejvíce je to patrné právě na zimě, říká bioklimatolog profesor Miroslav Trnka. Celkové zásoby vody ve sněhu jsou letos v porovnání s loňskem přibližně desetkrát nižší. Vědec upozorňuje, že žijeme v nejdelší epizodě sucha, zimy budou v budoucnu kratší a léta naopak delší.

  Jak se v posledních letech charakterově změnily zimy v Česku? Jaký bude mít letošní zima dopad na zemědělství? Proč Česko stále častěji čelí extrémním jevům?
  Rozhovor je k přečtení ZDE.