Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ
V následujícím období (od 20.9.2021) budeme nejdříve pod vlivem přílivu chladného vzduchu od severovýchodu, ale s tím jak se začne prosazovat tlaková výše, tak se proudění stočí na západní až jihozápadní a oteplí se. V pátek ještě přejde přes naše území slabá studená fronta. Srážky se očekávají ve středu v severní polovině republiky a pak v slabé v pátek. Potenciálně vydatnější déšť by měl přijít v polovině příštího týdne. Na většině území v tomto týdnu buď nebude pršet anebo spadne jen několik milimetrů, na severovýchodě to může být okolo 10 mm. Srážky v polovině příštího týdne mají potenciál přinést dalších 15 mm. Do středy budou maximální teploty okolo 15 °C, ale poté se oteplí a dostaneme na hranici 20 °C. V první polovině týdne budou i dosti chladné noci a mohou klesat i pod 3 °C. Od čtvrtečního dne klesne riziko pomrznutí a minima budou na 8-12 °C. Vzhledem k tomu, že se neočekávají zásadní srážky, tak se nadále bude vysušovat svrchní vrstva půdy do 40 cm a tam už budeme pozorovat významnější odchylku od dlouhodobých hodnot. V Čechách bude situace horší a v některých místech se začne objevovat mírné či výrazné sucho, ale pouze v té svrchní vrstvě, kterou rychle může dosytit významnější déšť. V celém profilu do 1 m budou hodnoty půdního sucha buď normální anebo jen slabě snížené.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 6. října se předpokládá, že teploty budou dosti podprůměrné v první polovině týdne, poté se dostanou na obvyklé hodnoty. V predikci panuje prakticky od konce tohoto týdne dost velká nejistota a delší předpověď se pravděpodobně ještě několikrát změní. Srážky by mohly být častější až počátkem října.
Od čtvrtečního dne čekáme výraznější oteplení a to jak přes den, tak i v noci. Naopak v první polovině týdne se mohou objevit i přízemní mrazíky. V dalších 10 dnech se bude postupně vysušovat svrchní vrstva do 40 cm a začneme pozorovat v tomto profilu místy mírné či výrazné sucho, které ale bude pravděpodobně přerušeno prvním významnějším deštěm.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

10 denní přehled

stáhnout zavřít
10 denní přehled