Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 14.9.2020) nás čeká stále slunečné počasí s malým výskytem srážek. Ze středy na čtvrtek přes nás sice přejde studená fronta, ale srážky na ní budou spíše lokální. V následujících 10 dnech tedy na většině území nebude pršet. V místě, kde se srážky vyskytnou, tak půjde o úhrny do 15 mm. Teploty vzduchu budou do středy včetně vysoké a to okolo 25-28 °C. Poté se ochladí na maxima nejčastěji okolo 18-22 °C. Výrazněji se nám ale ochladí v noci, kdy čekáme minima i okolo 5 °C. Díky průběhu uplynulého počasí a i toho co očekávají modely, tak se logicky začíná postupně vysušovat hlavně svrchní vrstva půdy do 40 cm a to v západní polovině republiky. V hlubších vrstvách zůstane stav většinou setrvalý. Zhruba na 40 % území republiky bude za 10 dnů pozorována snížená půdní vlhkost a okolo 10 % území bude trpět mírným suchem.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 30 září, se předpokládá, že od čtvrtka se vrátí teploty k průměrným zářiovým hodnotám a tak vydrží až do konce měsíce. Srážky se čekají až po 25. září.
V dalších 10 dnech bude pokračovat sušší a relativně teplé počasí. To bude znamenat, že se nám bude snižovat půdní vlhkost hlavně ve svrchní vrstvě do 40 cm v západní polovině republiky.


DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 06. 09. 2020–14. 02. 2021

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech nadprůměrné. Postupně budou teploty klesat, jak bude přicházet podzim, ale teploty budou stále nad normálem. Srážkově by v ČR mělo být toto období průměrné, více srážek je očekáváno v dalších týdnech. Tento týden bude typické babí počasí.
Do poloviny října je cca 70–90% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na Moravě a ve Slezsku.
Krušnohoří, Poohří, okolí Prahy, Plzeňsko, Krkonoše však takto příznivou prognózu nemají. Zde jsou vypočítány pravděpodobnosti na dosycení půdního profilu do cca 10–50 %. Do konce listopadu je přibližně 30–50% pravděpodobnost, že se dosytí právě zmíněné oblasti. Deficit v severozápadních Čechách přetrvá s velkou pravděpodobností do konce roku, pravděpodobnost pro dosycení je nyní cca 30–50 %. Na zbytku území je pak za toto časové období zhruba 50–70% pravděpodobnost dosycení půdního profilu.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

10 denní přehled

stáhnout zavřít
10 denní přehled