Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujících dnech bude zásadní frontální rozhraní během úterý a středy. Poté začne od jihovýchodu k nám kolem rozsáhlé tlakové níže proudit teplejší vzduch. Nejvíce srážek očekáváme právě od úterý do čtvrtka a pak by mělo místy pršet i o víkendu. Srážky budou na většině území republiky, ale směrem na východ bude jejich množství přibývat. Na Moravě tedy spadne mezi 25 až 50 mm deště do počátku příštího týdne. V Čechách budou úhrny slabší a to mezi 10–25 mm za týden. Díky frontálnímu rozhraní budou zpočátku teploty v republice velice rozdílné. V Čechách se budou jak v noci, tak i během dne pohybovat okolo bodu mrazu. Naopak na Moravě bude teplejší noci i den a to okolo 5-7 °C. Během dne zcela na východě může být místy i přes 10 °C, ale celkově je nutné v republice počítat s chladným počasím. V pátek se nám pak oteplí na celém území a maxima se budou pohybovat od 8–12 °C a minimální teploty okolo 5 °C. Díky vydatnějším srážkám se bude relativní nasycení půdní vláhy stále zvyšovat a hlavně v povrchové vrstvě do 40 cm by měla být půda prakticky zcela nasycena s výjimkou severozápadně od Prahy (Rakovník, Kladno, Litoměřice, Beroun atd.). Na východní Moravě by se měla dobře doplnit i spodní vrstva 40–100 cm. Naopak v Čechách na mnoha místech (opět severozápad) bude nasycení i pod 40 %.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 27. listopadu, se předpokládá, že teploty vzduchu o tomto víkendu se dostanou nad dlouhodobou hodnotu a vydrží takto až do 22. listopadu, kdy se mírně ochladí k průměrným hodnotám. Nejvíce srážek za celé období by mělo spadnout právě od úterý do čtvrtka.
V úterý a ve středu čekáme vydatné srážky a to hlavně na Moravě. To by mělo znamenat nasycení půdního profilu do 40 cm ve východní polovině republiky. Teploty vzduchu budou většinou na dané období lehce nadprůměrné.

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 10. 11. 2019 –12. 4. 2020

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech průměrné až slabě nadprůměrné. Průměrný by měl být tento týden, další týdny budou pravděpodobně mírně nadprůměrné až průměrné. Srážkově by v ČR měly být toto období průměrné případně slabě podprůměrné. Do konce listopadu je cca 10% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na většině území nejprodukčnějších regionů (tj. řepařské a kukuřičné oblasti) Čech. O něco lepší je situace na jihovýchodě území a na střední Moravě. Deficit v části střední Moravy, severních Čech a v oblasti mezi středem Čech a Poohřím a také v některých regionech jižních Čech přetrvá s velkou pravděpodobností do konce prosince. Do února pak je jen přibližně 50% naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy v již jmenovaných regionech a pro některé lokality čekáme přetrvávání deficitu až do dubna příštího roku.
Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě tak nadále bude zasahovat výraznou část území zvláště v severních Čechách a v Poohří i podél toku Labe. (Dlouhodobá předpověď – mapa prognózy na 2 měsíce, mapa prognózy na 6 měsíců).


Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.

 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 4. - 6. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 4. - 6. den