Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 29.11.2021) přes nás v úterý přejde teplá fronta a vzápětí ve čtvrtek studená. Poté bude vládnout nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Srážky čekáme hlavně v úterý a pak i o víkendu s tím, že jich více bude pravděpodobně v neděli. S víkendovými srážkami se modely zatím celkem liší, takže převládá nejistota. Celkově může spadnout okolo 10-25 mm v dalších 10 dnech, lokálně i 40 mm. Část srážek bude ve formě sněžení anebo deště se sněhem. Není vyloučeno, že napadne až okolo 30 cm nového sněhu během dalších 10 dnů, ale bude to hodně lokální a bude převážně záviset na konci tohoto týdne. Ve středu se začne přechodně od západu oteplovat a maxima se dostanou až k 6 °C. Poté se se studenou frontou opět ochladí k bodu mrazu. O víkendu by teplota mohla povyskočit na 4 °C. Noční teploty budou padat až k -5 °C s výjimkou středy a čtvrtku, kdy se udrží nad bodem mrazu. Půdní vlhkost bude nejnižší vůči dlouhodobým hodnotám stále na Českomoravské vrchovině, i když se tam bude situace postupně zlepšovat. Svrchní vrstva do 40 cm bude i za 10 dnů na většině území právě kromě Českomoravské vrchoviny zcela nasycena. Naopak v hlubších vrstvách se bude udržovat stále nízká půdní vlhkost díky suchému podzimu a zatím k zásadnímu doplňování nedojde.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 15. prosince se předpokládá, že teploty vzduchu budou po většinu období pod dlouhodobým průměrem a to i o 8 °C. Na druhou stranu od konce tohoto týdne roste v předpovědi velká nejistota a v týdnu od 6. prosince mohou být teploty i výrazně pod bodem mrazu, ale nebo také i nad 10 °C. Model počítá, že v celém období se mohou prakticky každý den objevovat aspoň přeháňky.
V uplynulém týdnu jsme zažili první významné sněžení letošní sezóny, ale to hlavně na Moravě. Tento týden bude sněžení pokračovat a to i v Čechách. Na příští týden je zatím velká nejistota v předpovědi, může být jak výrazně chladná, tak i teplá epizoda.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.