The soil saturation deviation of average condition in 1961-2010


  • no drought occurence
  • S0 lowered soil mositure stage
  • S1 starting drought
  • S2 moderate drought
  • S3 significant drought
  • S4 abnormal drought
  • S5 extreme drought

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 10.03.2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 03.03.2019 do neděle 10.03.2019 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (3.3. – 9.3.2019) přes nás přecházelo několik frontálních systémů. Srážkově bohaté ale příliš toto období nebylo. Významné srážky přišly až v neděli, které budou součástí vyhodnocení dalšího týdne. Nejvíce srážek spadlo tradičně na horách a to i přes 20 mm/týden, ale na většině území republiky to bylo jen do 5 mm/týden. Teploty vzduchu byly na současné období nadprůměrné, i když byly během týdne výrazně rozkolísané. Pokračovalo rozšiřování oblastí postižených suchem, jak na severozápadě Čech, tak na jižní a střední Moravě. Srážky v neděli 11. a pondělí 12. března situaci zlepšily na většině území, bohužel ne zásadním způsobem.
V uplynulém týdnu převažovalo jarní počasí i s rekordními teplotami nad 20 °C. Tento týden se sice ochladilo, ale o víkendu bude zas teplotně nadprůměrné. Zhruba do konce měsíce čekáme průměrné teploty vzduchu. Nejvíce srážek spadne tento týden. Rozsah sucha se tedy mírně zmenší, ale po zbytek března bude spíše stagnovat nebo se možná lehce opět vracet k současnému stavu.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?:
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

HLAVNÍ TEXT ISSS
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části “Předpověď” ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Intenzita sucha v povrchově vrstvě (0-40 cm) je na většině území nepříznivá. Na více jak 75 % území se nachází kategorie počínající sucho. Oblast jižní Moravy a Podkrušnohoří je zasáhnuto výrazným až extrémním suchem. V oblasti Střední Moravy je evidováno mírné sucho.
Situace Intenzity sucha v hlubší vrstvě (40-100 cm) je o mnoho nepříznivější. Nejvyšší kategorie, extrémní sucho, se vyskytuje v oblasti povodí Labe, na jihovýchodní Moravě a ve Slezsku. Další oblasti sucha jsou v Podkrušnohoří a na Plzeňsku.
V minulém týdnu došlo ke zhoršení stavu intenzity sucha, sucho je pozorováno zhruba na 36 % území, oproti minulému týdnu se sucho rozšířilo o 6 %. Na 5 % území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné. Lze očekávat, že srážky na přelomu tohoto týdne zlepší sucho v povrchové vrstvě.
I nadále platí, že se jedná o znepokojivý údaj v kontextu dosavadního průběhu roku i s ohledem na fakt, že podzim a zima patří dlouhodobě mezi období, která jsou na srážky spíše chudší.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území vlhkosti půdy mírně stouply v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 6 % stanic, v 10 až 50 cm je na 18 % stanic a v 50-100 cm na 29 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 23 % stanic, 10-50 cm a 50-100 cm na 10 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na jihu a východě Čech, nižší především v nížinách v severních a středních Čechách a na střední a jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (3.3. – 9.3.2019) přes nás přecházelo několik frontálních systémů. Srážkově bohaté ale příliš toto období nebylo. Významné srážky přišly až v neděli, které budou součástí vyhodnocení dalšího týdne. Nejvíce srážek spadlo tradičně na horách a to i přes 20 mm/týden, ale na většině území republiky to bylo jen do 5 mm/týden. Teploty vzduchu byly na současné období nadprůměrné, i když byly během týdne výrazně rozkolísané. Nejteplejším dnem bylo pondělí a čtvrtek, kdy maxima vystupovaly nejčastěji k 18 °C, lokálně dokonce i nad hranici 20 °C. Noční a ranní teploty se pohybovaly většinou od 3-5°C, jen ve středu klesaly často pod bod mrazu do -5 °C. Během celého týdny bylo větrnější počasí. To bylo hlavně vázáno na přechody fronty. Na mnoha místech řádila vichřice, která způsobila škody na majetku a odstávky elektrické energie.

Více informací