The soil saturation deviation of average condition in 1961-2010


  • no drought occurence
  • S0 lowered soil mositure stage
  • S1 starting drought
  • S2 moderate drought
  • S3 significant drought
  • S4 abnormal drought
  • S5 extreme drought

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 10. 10. 2021 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 03. 10. 2021 do neděle 10. 10. 2021 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (3.10.–9.10.2021) nás nejvíce ovlivnil přechod zvlněné studené fronty. Pršelo hlavně v úterý a ve středu. Nejvyšší úhrny okolo 25-50 mm za týden byly zaznamenány v Krkonoších a jižně od nich až k řece Labi. Dále celkem pršelo i na jižní Moravě, kde místy byly srážky okolo 20 mm za týden. Jinak na zbytku území napršelo jen do 10 mm za týden. Do úterý včetně byly ještě zaznamenány vysoké teploty, které místy překročily i hranici 25 °C. Se zvlněnou studenou frontou se pak výrazněji ochladilo na maxima mezi 12-15 °C.
V dalším období nás čeká chladné, ale na srážky málo bohaté období. Nižší půdní vláha bude pozorována převážně ve svrchní vrstvě na velké části území republiky.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď , ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se v minulém týdnu mírně prohloubila převážně v Čechách, kde i nadále sledujeme stav počínající sucho, místy mírné sucho. Jižní a východní Morava je na tom nyní o trochu lépe.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) zůstává i nadále ve velmi dobrém stavu a v minulém týdnu nedošlo k žádné významné změně. Zůstává i nadále jedna drobná lokalita na Jesenicku, kde je sledováno počínající až mírné sucho.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje cca na 9 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území k mírnému poklesu vlhkosti půdy ve vrstvě 0-20 cm, v 20-100 cm vlhkosti stagnovali. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 14 % stanic, v 10 až 50 cm je na 12 % stanic a v 50-100 cm na 11 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 18 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 19 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především v nížinách na Moravě a v severozápadních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (3.10.–9.10.2021) nás nejvíce ovlivnil přechod zvlněné studené fronty. Pršelo hlavně v úterý a ve středu. Nejvyšší úhrny okolo 25-50 mm za týden byly zaznamenány v Krkonoších a jižně od nich až k řece Labi. Dále celkem pršelo i na jižní Moravě, kde místy byly srážky okolo 20 mm za týden. Jinak na zbytku území napršelo jen do 10 mm za týden. Do úterý včetně byly ještě zaznamenány vysoké teploty, které místy překročily i hranici 25 °C. Se zvlněnou studenou frontou se pak výrazněji ochladilo na maxima mezi 12-15 °C. Noční minimální teploty byly nejčastěji mezi 5-10°C, ale od pátku spadly i pod tuto hranici a například v sobotu ráno spadly na mnoha místech i pod bod mrazu. V neděli a úterý bylo celkem větrné počasí.

3. October 2021 / 39. week

previous next stáhnout close