Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2019 do 22.07.2019

 

Po neobvykle chladném květnu zasáhly v červnu území Evropy intenzivní vlny veder doprovázené nadprůměrnými teplotami. Rekordně vysoké teploty byly naměřeny během vlny horka hlavně na konci června. Počátkem července teploty výrazně poklesly. Následovalo období chladnějšího počasí, které vykazovalo převážně negativní teplotní anomálie. Zájmové období bylo na mnoha územích provázeno deficitem srážek (např. Francie, Německo, Polsko, Itálie, Česká republika, Rakousko, Slovensko, … ). Ve Francii, Belgii a Nizozemí byla na některých místech dokonce zavedena opatření k omezení užívání vody (např. zákaz závlah). Vysoké červnové teploty se na mnohých místech časově shodovaly s vývojovou fází plněním zrna obilovin. Zrychlený vývoj, tedy zkrácení doby plnění zrna v důsledku vysokých teplot, v kombinaci s omezeným přísunem vody má za následek nižší hmotnost zrna a snížení celkové prognózy výnosu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

 • 22. 1. 2019

  Sucho na Slovensku v roku 2018

  V nasledujúcej analýze prinášame predbežné hodnotenie vývoja sucha (meteorologického a pôdneho) a jeho dopadov v kontexte teplotných a zrážkových pomerov na Slovensku v roku 2018. Ako sme informovali v predošlej správe o stave klímy, rok 2018 skončí na Slovensku z hľadiska teploty vzduchu ako mimoriadne až extrémne teplý a je veľmi pravdepodobné že bude 1. až 2. najteplejší od začiatku 20. storočia (v Hurbanove od roku 1871). Viac informácií sa dočítate na stránke.

   

 • 28. 6. 2018

  Sucho sa nevyhlo Slovensku ani na jar 2018

   Na vlahovú bilanciu počas jari výrazne vplývala aj vysoká teplota vzduchu v mesiacoch apríl a máj, ktorá podmieňovala vysoké hodnoty potenciálnej evapotranspirácie (PET). Detailnejšie zhodnotenie klimatologických a fenologických podmienok nájdete na stránke SHMÚ.