Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01. 05. 2019 do 10. 06. 2019

 

Povětrnostní podmínky během zájmového období byly pro plodiny příznivé. V průběhu zájmového období bylo množství napadených srážek průměrné až nadprůměrné. Po suchém dubnu přinesl květen velmi potřebné četné srážky, které doplnily chybějící obsah vody v půdě a zmírnily tak sucho. Květen byl také podstatně chladnější než obvykle. Během první poloviny května byly teploty podprůměrné (dokonce se vyskytly i noční mrazy). Pak oscilovaly kolem dlouhodobého průměru k první vlně horka na začátku června, která končila lokálními bouřkami. V důsledku chladnějších květnových teplot mnohé země hlásily zpomalení vývoje a růstu plodin a také zvýšený tlak škůdců a chorob. Zimní obilniny jsou však ve vývoji stále mírně napřed a obecně se dobře zotavily ze suchých podmínek.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

 • 22. 1. 2019

  Sucho na Slovensku v roku 2018

  V nasledujúcej analýze prinášame predbežné hodnotenie vývoja sucha (meteorologického a pôdneho) a jeho dopadov v kontexte teplotných a zrážkových pomerov na Slovensku v roku 2018. Ako sme informovali v predošlej správe o stave klímy, rok 2018 skončí na Slovensku z hľadiska teploty vzduchu ako mimoriadne až extrémne teplý a je veľmi pravdepodobné že bude 1. až 2. najteplejší od začiatku 20. storočia (v Hurbanove od roku 1871). Viac informácií sa dočítate na stránke.

   

 • 28. 6. 2018

  Sucho sa nevyhlo Slovensku ani na jar 2018

   Na vlahovú bilanciu počas jari výrazne vplývala aj vysoká teplota vzduchu v mesiacoch apríl a máj, ktorá podmieňovala vysoké hodnoty potenciálnej evapotranspirácie (PET). Detailnejšie zhodnotenie klimatologických a fenologických podmienok nájdete na stránke SHMÚ.

2. jún 2019 / 22. týždeň

previous next close