Index půdní vláhy

                    
0102030405060708090100
Modelovaná půdní vlhkost v %

Aktuální stav sucha ve střední Evropě


v neděli 21.05. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 15.05. do neděle 21.05. ráno)

 

Většina regionu střední Evropy, který monitorujeme, zaznamenal pokles nasycení půdního profilu. V České republice je nejvíce postižena jižní a střední Morava, kam zasahuje výrazná oblast snížené půdní vlhkosti s epicentrem v Panonii. Zajímavý je i vývoj západně od Prahy ve východních Čechách. Na západě území dochází ke zhoršení situace, které je patrné také ve velké části Německa.

 

Sbírejte s námi data

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 22. 4. 2017

  Den Země - Společné prohlášení o klimatické změně

  U příležitosti Dne Země z popudu Královské meteorologické společnosti a po jednání s Americkou meteorologickou společností, Evropskou meteorologickou společností a Mezinárodním fórem národních meteorologických společností bylo vydáno Společné prohlášení o klimatické změně, ke kterému se připojila i Česká meteorologická společnost. Toto prohlášení (originální znění, český překlad) podporujeme.

 • 24. 3. 2017

  Jak na sucho? Jaká je situace nyní a jaké jsou dopady v současné době

   Záznam reportáže

  Ve speciálním vysílání ČT24 o suchu a jeho dopadech na zemědělskou produkci hovořila řada odborníků a zástupců praxe. Ministr životního prostředí Richard Brabec hovořil o možných adaptacích a projektech, které mají pomáhat v době výskytu suchých epizod. Ve vysílání dále vystoupili zástupci zemědělské praxe a komentovali průběh sucha v posledních letech. K situaci podal vyjádření také zástupce projektu Intersucho profesor Zdeněk Žalud.