Index půdní vláhy

                    
0102030405060708090100
Odchýlka od dlhodobého priemeru (nasýtenie v %)

Aktuální stav sucha ve střední Evropě

v neděli 11.03.2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 04.03.2018 do neděle 11.03.2018 ráno)

 

Aktuální hodnoty INDEXU PŮDNÍ VLÁHY (SWI) dokládají zhoršní nasycení půdy na většině území ČR a současně mírný úbytek sněhové pokrývky na většině území, což se týká i střední Evropy. Celé území ČR nyní spolu s Polskem, Německém, západní Ukrajinou, Běloruskem ale také většinou jihovýchodní Evropy vykazují nadále poměrně uspokojivé hodnoty nasycení půdního profilu. (V řadě míst se nadále nachází sněhová pokrývka, která determinaci SWI znemožňuje a je označena šedě). Naopak nedostatek vláhy nadále panuje na většině území Itálie, na jihovýchodě Francie a na Chorvatském pobřeží. Zhoršení oproti minulému týdnu je patrné na většině sledovaného území zvláště pak v západní polovině ale také v ČR a ve středu Balkánského poloostrova.

Více informací

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

  • 7. 3. 2018

    Seminár "Monitoring sucha a jeho dopadov"

     Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou (SPPK) zorganizoval 22. februára 2018 vo Zvolene seminár „Monitoring sucha a jeho dopadov“. Viac o seminári si môžete prečítať na oficiálnej stránke SHMÚ, ako aj SPPK.

  • 8. 11. 2017

    Monitoring dopadov sucha

     Snahou SHMÚ je od odborníkov z praxe – poľnohospodárov, ovocinárov, vinárov, či lesníkov, získať spätnú väzbu o aktuálnej situácii porastov a vodnej bilancii v týždennom kroku. V snahe rozšíriť reportovaciu sieť nás podporuje aj Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky prostredníctvom oznamu na svojej oficiálnej web stránke.