Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2015


 • bez rizika sucha
 • S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
 • S1 začínajúce sucho
 • S2 mierne sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výnimočné sucho
 • S5 extrémne sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice


v neděli 21. 07. 2024 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 14. 07. 2024 do neděle 21. 07. 2024 ráno)


Shrnutí:

V uplynulém týdnu (14.7 – 20.7.2024) jsme byli většinou pod vlivem tlakových výší, což přineslo sušší a horké počasí. Na většině území nepršelo. Místy se objevily přeháňky s pár milimetry, více jich bylo pak na západě republiky. Nejčastěji se maximální teploty pohybovaly mezi 25-30°C. Nejtepleji bylo v pondělí, kdy stouply teploty i nad hranici 30°C.
Tento týden bude teplota jako na houpačce. Po teplejším začátku se ochladí, aby o víkendu byly zase tropické teploty. Půdní vlhkost bude stále zůstávat na obvyklých hodnotách.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.


Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď , ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) oproti minulému týdnu v některých oblastech znatelně stoupla. Aktuálně pozorujeme počínající až mírné sucho na jihu Moravy, také v okolí Prahy, zejména na východ od ní a také na jih od Plzně a na východ od Karlových Varů.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) je oproti minulému týdnu víceméně stejná. I nadále pozorujeme lokálně sucho na východ od Prahy po Havlíčkův Brod a v Krkonoších.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje na max 20 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území klesly vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 na 16 % stanic, 10-50 cm na 12 % stanic a v 50-100 cm na 8 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 11 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 14 % stanic a v 50-100 cm na 30 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách na Šumavě, Vysočině a Beskydech, nižší lokálně ve středních a severozápadních Čechách a na jihu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu

V uplynulém týdnu (14.7 – 20.7.2024) jsme byli většinou pod vlivem tlakových výší, což přineslo sušší a horké počasí. Na většině území nepršelo. Místy se objevily přeháňky s pár milimetry, více jich bylo pak na západě republiky. Nejčastěji se maximální teploty pohybovaly mezi 25-30°C. Nejtepleji bylo v pondělí, kdy stouply teploty i nad hranici 30°C. Naopak nejchladnější den byla středa s denními teplotami pod 25°C. Větrné počasí bylo prakticky jen lehce v úterý.

Více informací ZDE.
 

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

 • 24. 7. 2024

  Tutoriál k monitorovaniu dopadov sucha na Slovensku

  Vážení poľnohospodári, ovocinári, vinohradníci a lesníci, pripravili sme pre vás tutoriál (návod na reportovanie) ako a prečo sa zapojiť do reportovacej siete monitoringu dopadov sucha.

 • 18. 3. 2024

  Stretnutie s reportérmi

   V marci sa uskutočnilo 4. odborné stretnutie s reportérmi národnej reportovacej siete z poľnohospodráskej, ovocinárskej a vinárskej praxe.