Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2010


 • bez rizika sucha
 • S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
 • S1 začínajúce sucho
 • S2 mierne sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výnimočné sucho
 • S5 extrémne sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 14. 08. 2022 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 07. 08. 2022 do neděle 14. 08. 2022 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (7.8.–13.8.2022) jsme byli ovlivněny nejdříve tlakovou výši, kterou začala v druhé polovině týdne narušovat výšková tlaková níže. Toto počasí znamenalo jen velmi malé množství srážek. Pršelo převážně v sobotu a to hlavně na severu republiky. V Jeseníkách a na Karvinsku spadlo okolo 20 mm srážek. Na zbytku republiku nepršelo nebo jen lokálně pár milimetrů. Teploty vzduchu byly většinou typicky letní, tedy mezi 24-27 °C, místy stoupaly k 30 °C.
Razantní změnu v půdním suchu by měla udělat zvlněná studená fronta, která bude přecházet od čtvrtka do soboty přes naše území. Modely zatím slibují aspoň na části území vydatné srážky až ke 100 mm. Samozřejmě situace se může ještě změnit.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se oproti minulému týdnu zhoršila na většině území ČR. Situace je nepříznivá především v západních a severozápadních Čechách, kde v této vrstvě sledujemě převážně výrazné až extrémní sucho. Na zbytku území převažuje spíše počínající sucho.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se mírně zhoršila. Došlo k mírnému zhoršení a nadále zůstává sucho v oblastech, kde nebyly sledovány intenzivní srážky v posledních týdnech. Jedná se o západní a severozápadní Čechy, částečně Vysočina, Polabí, Morava a Slezsko.
Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na 76 % území (půdní profil 0–100 cm), oproti minulém týdnu došlo zhruba o polovinu zmenšení rizika sucha (prostorově). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Bude doplněno.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (7.8.–13.8.2022) jsme byli ovlivněny nejdříve tlakovou výši, kterou začala v druhé polovině týdne narušovat výšková tlaková níže. Toto počasí znamenalo jen velmi malé množství srážek. Pršelo převážně v sobotu a to hlavně na severu republiky. V Jeseníkách a na Karvinsku spadlo okolo 20 mm srážek. Na zbytku republiku nepršelo nebo jen lokálně pár milimetrů. Teploty vzduchu byly většinou typicky letní, tedy mezi 24-27 °C, místy stoupaly k 30 °C. Noční teploty klesaly k 8-13 °C. Více pofukovalo na Moravě než v Čechách.

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

 • 27. 7. 2022

  Prejavy sucha na lesných porastoch

  Pretrvávajúci nedostatok atmosférických zrážok v kombinácii s mimoriadne až extrémne vysokými hodnotami teploty vzduchu si v tomto roku začínajú vyberať svoju daň v podobe zhoršujúceho sa stavu vegetácie lesných porastov. Viac sa dozviete na stránkach SHMÚ. 

 • 19. 7. 2022

  Nový produkt - percento zasiahnutého územia

   V stránke www.intersucho.sk v časti Intenzita sucha pribudol nový produt - grafické znázornenie percenta zasiahnutého územia vybranými kategóriami sucha.