Agrometeorologické podmínky - průběh
- data nejsou dostupná
- negativní
- normální
- pozitivní
Agrometeorologické podmínky v Evropě
Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 21.03.2022 do 26.04.2022
Zájmové období bylo charakteristické chladnějšími podmínkami s častými mrazy. Některé země však zaznamenaly nejsušší a nejslunečnější březen od roku 1979 (Německo, Rumunsko, Dánsko, Belgie a Nizozemí). V březnu byl také zaznamenán výrazný srážkový deficit. Duben přinesl proměnlivější počasí, kdy teploty silně kolísaly a mnohdy lokálně spadly až k -8 °C. V první dubnové dekádě napadlo nejvíce srážkových úhrnů, díky čemuž se částečně podařilo snížit deficit půdní vláhy v orniční vrstvě. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu. Studené období na začátku dubna na chvíli zpomalilo jejich vývoj a růst. Pro zachování výnosového potenciálu by bylo zapotřebí deště. Aktuální prognózy výnosů plodin většinou odpovídají historickým trendům. Nutno ale brát v potaz, že sezóna je teprve na začátku.
Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).
AT
BA
BE
BG
BY
CZ
CH
DE
DK
FR
HU
HR
IT
LT
MD
ME
NL
PL
RO
RS
SK
SI
UA
Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.
Aktuality
-
20. 1. 2022
Sucho v roku 2021
Zhodnotenie sucha na Slovensku v roku 2021 aj dopady sucha na poľnohospodárov, ovocinárov aj lesníkov nájdete na stránkach SHMU .
-
20. 10. 2021
Ocenenie lesníkov 2021
Ocenili sme reportérov z Národnej monitorovacej siete v oblasti lesníctva. Viac sa dozviete na stránke SHMÚ.