Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

 Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 13.5. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 6.5. do nedele 13.5. ráno)

 

Mapa intenzity sucha vyjadruje porovnanie aktuálneho nasýtenia pôdy s rovnakým obdobím za posledných 50 rokov a hodnotí mimoriadnosť vzniknutej situácie.

Miera INTENZITY SUCHA (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) v povrchovej vrstve dosahuje úroveň extrémneho sucha na severozápade (okolie Žiliny a Martina). Ešte väčšia plocha je na východe, najmä v oblasti Volovských a Slanských vrchov, Vihorlatu, Zemplína a Polonín. Situácia sa zlepšila na Záhorí a v okolí Bratislavy, kde to je zatiaľ v tejto časti pôdy bez rizika sucha. Bez rizika sucha je aj oblasť Popradu a Banskej Bystrice. V hlbšej vrstve výraznejšie zmeny nenastali. Extrémne sucho zasahuje veľkú časť severozápadného a severného Slovenska, a tiež krajný východ, najmä Poloniny a Vihorlat. V celom pôdnom profile je podobná situácia ako minulý týždeň. Zlepšenie nastalo len na malých plochách, kde boli intenzívne búrky. Približne 14 % celkovej plochy je zasiahnutých extrémnym suchom. Bez rizika sucha sú len malé plochy v okolí Popradu, Bratislavy a Malaciek.

Viac informácií

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 30. 4. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem podcastu

    Jak nedávná vlna veder souvisí se změnou klimatu? Co je klima? Co je počasí? Budou přibývat požáry podobné těm v Českém Švýcarsku? Budeme v Česku ještě někdy lyžovat? Jak se bránit vlnám veder ve městech?
    Podcast s Pavlem Zahradníčkem pro Rádio 1 je k poslechnutí ZDE.

  • 29. 4. 2024

    Ohrožovat nás na jihu Moravy bude sucho, říká bioklimatolog Zdeněk Žalud

    Nebývale brzy se v letošním roce začalo na jihu Moravy ozývat jaro. Mandloňový sad v Hustopečích na Břeclavsku dokonce vykvetl již začátkem března. Mnozí hovoří o posunu sezóny až o měsíc dopředu. „Další roky budeme mít velmi teplé, možná ještě teplejší než extrémní loňský rok, který byl vůbec nejteplejším od doby, kdy měříme teploměrem,“ říká v rozhovoru pro Deník bioklimatolog Zdeněk Žalud.

    Jak by z hlediska počasí měl ideální duben vypadat?

    Rozhovor pro denik.cz k dispozici ZDE.