Předpověď srážek

Bonusová předpověď - mapa denních úhrnů srážek

Bonusová předpověď - mapa maximálních teplot

Bonusová předpověď - mapa minimálních teplot

Tyto předpovědi jsou dostupné pouze registrovaným a aktivním uživatelům, kteří pravidelně vyplňují dotazník expertního posouzení sucha. Máte-li zájem o tuto desetidenní, denně aktualizovanou předpověď, přihlaste se, nebo se registrujte.


Předpověď

V následujícím období (od 3.6.2024) bude synoptická situace dosti dynamická. Ve středu a ve čtvrtek pak přejde přes naše území studená fronta. Hodně srážek bude díky lokálním bouřkám, takže se čekají velké prostorové rozdíly. Nejvíce srážek se čeká v pondělí, pak se nějaké objeví ke konci týdne a počátkem toho dalšího. Modely se celkem liší a nejvíce srážek očekává model ECMWF. Úhrny v dalších 10 dnech budou okolo 25-50 mm, v místech s velmi intenzivními bouřkami i okolo 70 mm/10 dnů. Teploty vzduchu se během dne budou pohybovat většinou mezi 20-25°C. Noční teploty pak okolo 12-15°C. Vzhledem k vysokým úhrnům srážek se v dalších 10 dnech nečeká žádný problém okolo půdního sucha. V povrchové vrstvě do 40 cm bude půda většinou hodně nasycena. V hlubších vrstvách 40-100 cm bude půda s nižší vlhkostí nad Moravou a na severu Moravy to bude významně níže, než je obvyklé.
Střednědobý výhled do 19. června předpokládá, že teploty vzduchu spíše oscilovat kolem dlouhodobých hodnot. Zhruba do 10. června mohou být mírně vyšší, poté naopak mírně chladnější.
Navazující dlouhodobý výhled až do 15. července předpokládá teploty v druhé polovině června a v první polovině července budou průměrné.
Máme za sebou srážkově bohatý týden hlavně díky častým bouřkám. V tomto týdnu bude vlhké počasí pokračovat. Půdní vlhkost bude i v dalších 10 dnech stále na vysokých hodnotách a to převážně v hloubce do 40 cm.

Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 7. - 9. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 7. - 9. den