Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ 

Tento týden (8.7.-15.7.2019) budeme většinou pod vlivem přílivu studeného vzduchu od severozápadu. V pátek se k nám rozšíří tlaková níže, která přinese srážky. Víkend bude tedy deštivější. Nejčastěji spadne za týden mezi 10-25 mm srážek, lokálně se může vyskytnout i okolo 40 mm. Tento týden bude poměrně chladný a to i během nočních hodin. Maxima čekáme většinou jen okolo 20-23 °C a v noci budou klesat teploty k 10 °C. Díky předpokládaným srážkám koncem týdne by se měla výrazně zlepšit situace v povrchové vrstvě 0-40 cm, kde by se měla přechodně vrátit situace k běžným hodnotám. V hlubších vrstvách 40-100 cm se zatím stav sucha měnit nebude. Před příchodem víkendových srážek může v okresech Mělník Litoměřice a Kladno klesnout relativní nasycení půdy v hloubce do 40 cm i pod 10 %. Pokud vezmeme v potaz celý profil 0-100 cm tak sucho bude vrcholit v pátek 12.7.2019, kdy výjimečné až extrémní sucho se rozšíří na 80 % území. Poté by mělo dojít ke zlepšení, kdy sice snížená úroveň půdní vláhy bude prakticky na celém území republiky, ale nejhorší kategorie sucha by se měly vyskytovat pod 20 % území.
Střednědobý výhled ensemble modelu GFS, který předpovídá počasí do 24. července předpokládá, že nejchladněji bude v tomto týdnu. Po víkendu by se mělo postupně oteplovat na obvyklé letní hodnoty a ke koci období i nad ně. Srážek by mohlo spadnout nejvíce právě o tomto víkendu, poté má pouze občasné přeháňky. Lze tedy předpokládat, že po víkendu se začne sucho opět rozšiřovat.
Tento pátek by měl vrcholit rozsah sucha na území republiky, kdy výjimečné až extrémní sucho se může vyskytovat až na 80 % území. Díky víkendovým dešťům se nám zlepší výrazně situace v povrchové vrstvě, ale v hlubších vrstvách bude panovat dále výrazné sucho. V dalších týdnech příliš deště modely zatím nevidí, a proto se bude opět situace zhoršovat.

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 14.7. 2019 – 22.12. 2019

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v tomto a přespříštím týdnu spíše pod obvyklými hodnotami zatímco další dva týdny budou nejspíše teploty blízké průměru. Srážkově by ČR mělo v následujících čtyřech týdnech spíše pod normálem. Do počátku srpna je cca 10% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na většině území nejprodukčnějších regionů (tj. řepařské a kukuřičné oblasti) Čech. O něco lepší je situace na východě území s výjimkou severu Moravskoslezského kraje. Deficit v části střední Moravy, severu Slezska a v oblasti mezi středem Čech a Poohřím a také v některých regionech jižních Čech přetrvá s velkou pravděpodobností do počátku září. Do konce září pak je jen přibližně 20-30% naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy v již jmenovaných regionech a pro některé lokality čekáme přetrvávání deficitu až do zimních měsíců.
Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě tak nadále bude zasahovat výraznou část území zvláště na Moravě a v Poohří i podél toku Labe. Naopak na jihu Čech a na Vysočině a lokálně v řadě dalších míst (Dlouhodobá předpověď – mapa prognózy na 2 měsíce, mapa prognózy na 6 měsíců) je situace relativně dobrá, jak naznačují mapy.


Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 6 měsíců

stáhnout zavřít
Prognóza na 6 měsíců