Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 10.8.2020) nás bude ovlivňovat nedříve slábnoucí tlaková výše a od pátku vyplňující se brázda nízkého tlaku vzduchu. V pátek tedy čekáme mírnou změnu charakteru počasí, kdy budou častější srážky a mírně se ochladí. Většina srážek bude z bouřek, proto budou značné prostorově proměnlivé úhrny. Nejčastěji čekáme, že spadne mezi 10-30 mm v dalších 10 dnech, ale v místech s častějšími bouřkami i přes 50 mm za 10 dnů. Teploty vzduchu budou slabě klesat v následujících 10 dnech. Většinou se budou pohybovat tedy mezi 26-30 °C. Rozsah sucha se v dalších 10 dnech nebude zásadně měnit. Zhruba na 15 % území republiky bude snížená dostupnost půdní vláhy a jen na malém procentu bude pozorováno sucho a to hlavně na severozápadě republiky. Na zbytku území budou hodnoty odpovídající obvyklému stavu.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 26. srpna se předpokládá, že teploty vzduchu budou nad dlouhodobým průměrem a to zhruba o 2 °C. Srážky budou sice častější, ale většinou formou přeháněk z bouřek.
Dalších 10 dnů by mělo být teplotně nadprůměrné počasí a čekají nás intenzivní přeháňky, což bude znamenat výrazné prostorové rozdíly v jejich úhrnech a i horší předpověditelnost, kde přesně zaprší.

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 16. 08. 2020–24. 01. 2021

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech nadprůměrné až průměrné. Srážkově by v ČR mělo být toto období průměrné až slabě podprůměrné.
Do konce srpna je cca 50–90% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na Vysočině, v Jihomoravském kraji či Jeseníkách..
Krušnohoří, Poohří, okolí Prahy, Plzeňsko, Krkonoše však takto příznivou prognózu nemají. Zde jsou vypočítány pravděpodobnosti na dosycení půdního profilu do cca 10–50 %. Do začátku října je přibližně 30–50% pravděpodobnost, že se dosytí právě zmíněné oblasti. Deficit v severozápadních Čechách přetrvá s velkou pravděpodobností do konce roku, pravděpodobnost pro dosycení je nyní cca 30–50 %. Na zbytku území je pak za toto časové období zhruba 50–70% pravděpodobnost dosycení půdního profilu.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 6 měsíců

stáhnout zavřít
Prognóza na 6 měsíců