Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

Tento týden (16-23.9.2019) přinese srážky opět dnešní (pondělí 16.9.2019) fronta, ale po zbytek období bude pokračovat epizoda bez významných srážek. Celkový jejich úhrn bude na většině území do 5 mm/týden, lokálně okolo 10 mm. Naopak bude dominovat spíše slunečné počasí. Zpočátku týdne díky přílivu studeného vzduchu od severozápadu a západu se ochladí na maxima okolo 15°C. O víkendu se začne postupně oteplovat a počátkem příštího týdne se vyhoupnou teploty nad 20°C. Od středy do soboty budou klesat minimální teploty i pod 5°C. Díky pokračování suchého a slunečného počasí způsobí, že sucho se začne postupně nad republikou objevovat. Zhoršení bude viditelná hlavně v povrchové vrstvě do 40 cm, kde se relativní nasycení půdní vlhkostí zhorší zhruba o 10-20 %. Sucho se bude tedy v počátečním až mírném projevu vracet hlavně do Čech. Konkrétně nejhorší situace bude v jižních Čechách a v Libereckém kraji.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 2. října by se měly teploty vzduchu, s výjimkou poloviny tohoto týdne, vyšplhat nad dlouhodobý průměr a takto vydržet až do konce měsíce. Častější přeháňky se mohou začít objevovat po 24. září, ale zatím to nevypadá na vysoké úhrny.
I během dalších 10 dnů bude počasí navahovat na předchozí týden a půjde většinou o sušší období, kdy se nám začne zhoršovat situace hlavně v povrchové vrstvě 0-40 cm.

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 22. 9. 2019 – 1. 3. 2020

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech průměrné. Mírně nadprůměrný by měl být příští týden, poté budou teploty pozvolna klesat. Srážkově by v ČR mělo v následujících čtyřech týdnech také spíše průměrně. Do začátku října je cca 10 % pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na většině území nejprodukčnějších regionů (tj. řepařské a kukuřičné oblasti) Čech. O něco lepší je situace na jihovýchodě území a na střední Moravě. Deficit v části střední Moravy, severních Čech a v oblasti mezi středem Čech a Poohřím a také v některých regionech jižních Čech přetrvá s velkou pravděpodobností do poloviny listopadu. Do prosince pak je jen přibližně 50% naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy v již jmenovaných regionech a pro některé lokality čekáme přetrvávání deficitu až ledna příštího roku.
Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě tak nadále bude zasahovat výraznou část území zvláště v severních Čechách a v Poohří i podél toku Labe. (Dlouhodobá předpověď – mapa prognózy na 2 měsíce, mapa prognózy na 6 měsíců).

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.

 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 6 měsíců

stáhnout zavřít
Prognóza na 6 měsíců