Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 25.1.2021) se bude počasí celkem dynamicky měnit. Nejdříve se k nám bude dostávat studený a vlhký vzduch od severozápadu, ale se čtvrteční frontou se i oteplí, aby v sobotu se začalo opět ochlazovat a celkově to bylo doprovázeno občasnými srážkami. Nejvíce jich čekáme ve čtvrtek a v pátek. V dalších 10 dnech čekáme nejčastěji úhrny mezi 10-30 mm. Při tom v nížinách může spadnout okolo 10 cm nového sněhu, ve středních polohách od 15 do 20 cm a na horách i více než 30 cm. Denní teploty vzduchu budou většinou do 2°C, ale v pátek a sobotu se nám přechodně oteplí až na 5°C. Poté se nám začínají modely zásadně rozcházet. Dlouhodobě nejlepší model ECMWF IFS předpokládá výrazné ochlazení a to na denní maxima okolo pouhých -5°C a v noci až k -15°C. Naopak GFS předpokládá s teplou variantou přes 5°C během dne. Je nutné tedy dále sledovat předpověď směrem ke konci týdne, jak se situace bude vyvíjet. Relativní půdní vlhkost bude i nadále dobrá a na většině území bude i za dalších 10 dnů půda většinou nasycena. V místech, kde není půda ještě nasycena, tak se bude dále dosycovat.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 10. února, se předpokládá, že teploty vzduchu budou spíše oscilovat oběma směry kolem dlouhodobých hodnot. Největší výkyvy budou tento týden, poté by mělo dojít k ustálení teplot i když převládá celkem velká nejistota i v rámci samotného modelu, kdy předpovídá pro začátek příštího týdne, jak velmi chladné, tak i velmi teplé varianty (od -10 po +5°C).
V dalších 10 dnech bychom se měli dočkat sněhu i v nižších polohách, i když může odtávat. Na přelom týdne je velká nejistota mezi modely a existují varianty od tuhých mrazů až po nadprůměrně teplé počasí. I taková může být bohužel předpověď počasí.


DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 31. 01. 2021–04. 07. 2021

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech průměrné. Srážkově by v ČR mělo být toto období také průměrné, s tím že nejvíce srážek by mělo být v tomto týdnu.
Do konce února je pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího nasycení půdního profilu velmi rozmanitá. Na území jižní Moravy a západně od Prahy je cca 70–90% a větší pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu. Na Plzeňsku, v severozápadních Čechách a dalších menších oblastech v jižních a východních Čechách je pravděpodobnost dosycení do 20 %.
Lokality v západních a severozápadních Čechách mají vypočítanou pravděpodobnosti na dosycení půdního profilu do cca 50 %, případně i méně a to do konce dubna.
V prognóze stavu sucha do konce června 2021 jsou počítány pravděpodobnosti dosycení zhruba mezi 30–50 % pro většinu území, podrobněji v níže uvedených odkazech.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 6 měsíců

stáhnout zavřít
Prognóza na 6 měsíců