Předpověď srážek

Bonusová předpověď - mapa denních úhrnů srážek

Bonusová předpověď - mapa maximálních teplot

Bonusová předpověď - mapa minimálních teplot

Tyto předpovědi jsou dostupné pouze registrovaným a aktivním uživatelům, kteří pravidelně vyplňují dotazník expertního posouzení sucha. Máte-li zájem o tuto desetidenní, denně aktualizovanou předpověď, přihlaste se, nebo se registrujte.


PŘEDPOVĚĎ NA 9 DNÍ 

Tento týden (4.2-11.2.2019) budeme hlavně pod vlivem tlakové výše a přes naše území budou přecházet většinou jen slabé frontální systémy. Srážek by tedy mělo být málo. Predikované úhrny jsou často jen do 5 mm. To znamená, že nejvyšší úhrny byly tedy ze včerejška na dnešek a přeháňky dnešního dne. Zpočátku budou dosti chladné noci, kdy budou moci klesat až k -10°C. Během dne se budou teploty pohybovat okolo bodu mrazu (-1 až +3°C). K většímu oteplení dojde pak o víkendu, kdy teploty vystoupají i nad 8°C (hlavně v neděli). V druhé polovině týdne začnou i ochabovat noční mrazy a místy nebudou padat ani pod bod mrazu. Půdní vlhkost se příliš měnit nebude. V povrchové vrstvě nebude sucho prakticky vůbec pozorováno, v hlubších vrstvách zůstane stav konstantní.
Ve střednědobém výhledu dochází k dost výrazným změnám v jednotlivých bězích modelů, takže převládá větší nejistota. Před pár dny ještě model GFS sliboval chladné počasí, ale nyní až do 20. února predikuje nadprůměrné teploty vzduchu. Nejteplejší období měla být období od 9-12.2.2019. Poté (12-20.2.2019) by měly být teploty o 4°C nad dlouhodobým průměrem, ale rozptyl jednotlivých členů ensemblu je dosti velký. Na dalších 10 dní modely slibují spíše suché období.
Modely nyní často mění v různých bězích své předpovědi, takže převládá větší nejistota v následujícím vývoji. Momentálně se předpokládá, že bude postupně nadprůměrně teplé počasí s velmi nízkými úhrny srážek.


DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 3.2. 2019 – 24.3. 2019

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 4 týdnech průměrné podobně jako srážky. Pouze v příštím týdnu jsou očekávány mírně nad průměrem. Aktuálně neočekáváme výraznou změnu situace. Čas na doplnění srážkového deficitu v klíčových produkčních oblastech se tak krátí, byť pondělní sněžení na Moravě situaci od jisté míry zlepšit může. Lze očekávat, zlepšení ve svrchní vrstvě půdy při tání sněhu, nicméně to nebude postačovat na zlepšení situace v nížinách, kde je zásoba vody ve sněhu minimální.
Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě nadále zasahuje výraznou část území zvláště na Moravě a v Polabí. Naopak ve většině Jihočeského kraje a Vysočiny, jihu Středočeského kraje a východu Moravskoslezského kraje je situace relativně dobrá. Tyto čtyři oblasti spolu s pohraničními horami vykazují relativně příznivou prognózu. V případě severozápadních Čech a některých oblastí východních Čech, většiny Moravy a velké části Moravskoslezského kraje a částí krajů Plzeňského se setkáváme s negativní prognózou až do konce druhé březnové dekády.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.