Předpověď srážek

Bonusová předpověď - mapa denních úhrnů srážek

Bonusová předpověď - mapa maximálních teplot

Bonusová předpověď - mapa minimálních teplot

Tyto předpovědi jsou dostupné pouze registrovaným a aktivním uživatelům, kteří pravidelně vyplňují dotazník expertního posouzení sucha. Máte-li zájem o tuto desetidenní, denně aktualizovanou předpověď, přihlaste se, nebo se registrujte.


Předpověď
V následujícím období (od 27.6.2022) nás nejdříve bude ovlivňovat opět zvlněná studená fronta. V pátek poté přijde další studená fronta a za ní se ochladí. Srážky se očekávají celkem často, ale formou velmi intenzivních bouřek, takže půjde často o lokální záležitosti. Větší srážkové úhrny by měly být v Čechách než na Moravě. V dalších 10 dnech může spadnout v Čechách 50-100 mm. Na Moravě poté nejčastěji do 30 mm za 10 dnů. Do pátečního dne díky frontálního rozhraní by mělo být tepleji na Moravě, kde čekáme maxima i nad hranicí 35°C. Naopak v Čechách většinou budou teploty během dne do 30°C. V sobotu se pak nám ochladí na maxima mezi 25-30 °C na velké části území. V dalších 10 dnech bude půdní sucho se dále zmenšovat, ale vzhledem k tomu, že se čekají srážky na podobných místech, jako v minulém týdnu, tak celková rozloha půdního sucha nebude dramaticky klesat. Dobrá situace bude ve svrchní vrstvě do 40 cm, naopak hlavně na Moravě bude přetrvávat půdní sucho od 40-100 cm. V celém profilu tedy čekáme sníženou půdní vlhkost na 50 % území republiky a mírné a horší na 40 %.
Střednědobý výhled do 13. července předpokládá, že teploty vzduchu budou až do 7. července teplotně nadprůměrné, a hlavně v tomto týdnu až o 10°C. Poté by se mělo postupně ochladit na průměrné či lehce vyšší teploty.
Dlouhodobá předpověď do 8. srpna předpokládá, že v týdenních odchylkách budou teploty vzduchu do 18. července většinou průměrné či v tomto týdnu nadprůměrné. V druhé polovině července a začátkem srpna se čekají teploty nadprůměrné.
Tento týden se čekají vyšší úhrny srážek hlavně v Čechách, kde může spadnout i více než 100 mm. Teploty vzduchu budou hodně nadprůměrné hlavně tento týden, a to převážně na Moravě. Půdní sucho se zatím bude udržovat v hlubších vrstvách a převážně na Moravě.


Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.

 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.