Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2010


 • bez rizika sucha
 • S0 snížená úroveň půdní vláhy
 • S1 počínající sucho
 • S2 mírné sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výjimečné sucho
 • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 26. 03. 2023 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 19. 03. 2023 do neděle 26. 03. 2023 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (19.3 – 25.3.2023) nás nejdříve ovlivňovala tlaková výše, ale v druhé polovině týdne začaly přecházet jednotlivé frontální systémy. Srážky proto byly hlavně od pátku do neděle, ale celkově jich bylo relativně málo. Nejvíce spadlo v Krkonoších a na Šumavě a to okolo 20 mm/týden. Ve zbytku republiky napršelo většinou jen 1-3 mm/týden. Uplynulý týden byl poměrně dosti teplý, kdy se objevily i první teploty nad 20°C.
Tento týden čekáme zvýšené riziko škod vzniklých pozdními jarními mrazy, jelikož v úterý a ve středu budou klesat minima pod bod mrazu. Toto riziko se pravděpodobně objeví znovu i příští týden.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se minulý týden mírně prostorově změnila, ale situace zůstála v minulém týdnu stále nepříznivá. Nejintenzivnější sucho spíše v jižní polovině republiky, kde je sledováno místy až výjimečné sucho.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) není nijak dramatická a počínající sucho je sledováno jen na pár drobných lokalitách.
Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na max 32 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území mírně klesly vlhkosti půdy ve vrstvě 0-20 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 2 % stanic, v 10 až 50 cm je na 8 % stanic a v 50-100 cm na 10 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 20 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 24 % stanic a v 50-100 cm na 16 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především na jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (19.3 – 25.3.2023) nás nejdříve ovlivňovala tlaková výše, ale v druhé polovině týdne začaly přecházet jednotlivé frontální systémy. Srážky proto byly hlavně od pátku do neděle, ale celkově jich bylo relativně málo. Nejvíce spadlo v Krkonoších a na Šumavě a to okolo 20 mm/týden. Ve zbytku republiky napršelo většinou jen 1-3 mm/týden. Uplynulý týden byl poměrně dosti teplý, kdy se objevily i první teploty nad 20°C. Noční teploty se pak pohybovaly nejčastěji okolo 5°C, ale v pátek byla dosti teplá noc s minimem na 8-10°C. Vítr byl slabý až na pátek a sobotu, kdy se nám rozfoukalo.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 31. 3. 2023

  Krajina v Česku opět začíná vysychat. Mapa Česka ukazuje, kde panují obavy

  Zatímco loni touto dobou byla v Česku situace týkající se sucha velmi vážná, letos zatím výrazné problémy nejsou. Zemědělci přesto hledí do budoucnosti s obavami.
  Mapy Intersucha a článek k přečtení na brnensky.denik.cz ZDE.

 • 29. 3. 2023

  Ovocnáři se bojí, že přijdou o celou sezonu

  Sněhová vánice, mráz - ovocnáři s obavami vyhlížejí další dny. V těchto situacích jim pomáhá portál AgroRisk. Ten na mapě zobrazuje míru různých rizik včetně mrazů. „Stále časnější nástup jara a dřívější rozkvět prodlužuje časové okno, kdy mohou nízké teploty udeřit,“ říká profesor Zdeněk Žalud z CzechGlobe.
  Celý článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.