Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Sledujte také
Předpověď sucha
2024-12-16T11:55:10.581113image/svg+xmlMatplotlib v3.8.0, https://matplotlib.org/
Obsah vody v půdě vyjádřeno v milimetrech
                  
1530456080100120140
Česko

Aktuální obsah dostupné vláhy v půdním profilu

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Denně aktualizován graf vývoje zásoby vody v půdě za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny kategorie zásoby vody v půdě a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se stav zásob vody v půdě v poslední době vyvíjel a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

popis k neděli 13. 07. 2025 v 7 hodin ráno

(textové informace odrážejí změny od neděle 06. 07. 2025 do neděle 13. 07. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Intenzita sucha, Deficit vláhy, Nasycení půdy, Zásoba vody v půdě, Kumulovaný stres a Předpověď. Ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se vážou i všechny doprovodné texty.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2015. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace (jako relativní kondici vegetace vůči dlouhodobému průměru let 2000–2024) a také dopady sucha na jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Shrnutí

V uplynulém týdnu (6.7. – 12.7.2025) bylo chladnější a vlhčí počasí způsobené tlakovou níží a studenou frontou. Srážky se na území republiky objevovaly každý den. Nejvíce napršelo na severovýchodě a to od 60-110 mm/týden. Dále vyšší úhrny byly v jižních Čechách (až 60 mm/týden) či Krkonoších a Jeseníkách. Celkově více pršelo na Moravě než v Čechách. Tam byly úhrny většinou jen do 15 mm/týden. Celý týden byl chladnější. Nejčastěji byla denní maxima na 20-23 °C, ale například v úterý a ve středu jen mezi 16-20 °C. Větrnější počasí bylo hlavně ve středu.

Tento týden nás čekají teploty spíše jako na houpačce, ale celkově bude spíše jen průměrně teplé. Budou se objevovat častější přeháňky a tentokrát by mělo být více srážek v Čechách. Půdní sucho se bude vyskytovat výhradně v hlubších vrstvách půdy.

Aktuality

Komentář Miroslava Trnky k aktuálnímu stavu sucha v Česku

Na velké částí území Česka pozorujeme extrémní sucho. Miroslav Trnka ve Studiu ČT24 komentuje aktuální stav, to jaké jsou vyhlídky na změnu v příštích dnech a mluví i o tom, jaké adaptační opatření jsou v krajině nutná do budoucna. Rozhovor je v archivu televize od 6:20 minuty dostupný tady.

Jak se v Česku hospodaří s vodou?

Horké dny bez deště zhoršují půdní sucho. Jak je Česko připraveno na delší období sucha? Umíme rozumně hospodařit s vodou? I na tyhle otázky odpovídali odborníci v pořadu 90´ČT 24, kde byl hostem i Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý díl je v archivu televize dostupný tady.

O vlivu sucha na výnos plodin v Česku

Jaký vliv má letošní horko a sucho na výnos hlavních plodin? U které plodiny očekáváme zatím nejvyšší propady? A můžou se odhady ještě změnit? I na tyto otázky odpovídala v pořadu ČT Události v regionech Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Rozhovor je v archivu televize od 3:22 minuty dostupný tady.

Tropy zchladil déšť. Jeho výskyt může ovlivnit i efekt „tepelných ostrovů“

Českou republiku v posledních dnech trápilo vedro. Kvůli efektu „tepelných ostrovů“ jej snášeli špatně zejména lidé ve městech. Nyní přišlo ochlazení a deště, těch ale může být v důsledku jevu ve městech méně. V horkém dni může lokalizaci dešťů ovlivnit tzv. efekt „tepelného ostrova“. Jedná se o stav, kdy v městských zastavěných oblastech vznikají výrazně vyšší teploty než v jejich okolí. Negativa jevu se projevují především v noci - v nahřátých ulicích teplo zůstává, zatímco mimo město srazí teploty větší proudění vzduchu. Jak tento efekt může ovlivnit lokalizaci dešťů vysvětluje Miroslav Trnka pro seznamzpravy.cz tady.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Sledujte také