
Denně aktualizován graf vývoje deficitu půdní vláhy za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny kategorie deficitu půdní vláhy a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se deficit půdní vláhy v poslední době vyvíjel a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
popis k neděli 06. 07. 2025 v 7 hodin ráno
(textové informace odrážejí změny od neděle 29. 06. 2025 do neděle 06. 07. 2025 ráno)
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Intenzita sucha, Deficit vláhy, Nasycení půdy, Zásoba vody v půdě, Kumulovaný stres a Předpověď. Ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se vážou i všechny doprovodné texty.
JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2015. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace (jako relativní kondici vegetace vůči dlouhodobému průměru let 2000–2024) a také dopady sucha na jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
Shrnutí
V uplynulém týdnu (29.6. – 5.7.2025) bylo území Česka pod vlivem tlakové výše, kterou ve čtvrtek narušil přechod studené fronty se srážkami. Těch ale nebylo příliš moc, většinou byly lokalizované v jižních Čechách (10-20 mm/týden). Na zbytku republiky nepršelo nebo to bylo jen pár milimetrů. Maximální teploty se pohybovaly nejčastěji mezi 25-30°C. V nižších polohách ale často přesahovaly nad hranici 30°C a dokonce i nad 35°C.
Tento týden bude chladný a vlhký, což zvýší půdní vlhkost. Výrazné srážky se čekají na Moravě. Na severovýchodě republiky nejsou vyloučeny ani srážky nad 200 mm/týden, což by zcela nasytilo půdu a místy zvedlo toky. Půdní sucho se bude vyskytovat na méně než 20 % území republiky.
Deficit půdní vláhy
-
V povrchové vrstvě (0–40 cm) došlo oproti minulému týdnu opět k prohloubení deficitu půdní vláhy na téměŕ celém území, s výjimkou jihu Čech, jihu Vysočiny a Moravy, kde je naopak v této vrstvě v důsledku uplynulé srážkové situacie deficit nižší, nebo ho lokálně nepozorujeme. Na většině území aktuálně ale i nadále pozorujeme v této vrstvě deficit v rozmezí –5 až –20 mm. Na Plzeňsku, KLatovsku, podél severních hranic, v okolí Prahy, v severních Čechách, ve Slezsku a na Vsetínsku je deficit vyšší, a to v rozmezí –20 až –40 mm.
-
V hlubší vrstvě (40–100 cm) zůstávají hodnoty víceméně stejné. Téměř celá republika se i nadále nachází v deficitu půdní vláhy, přičemž odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě se pohybuje převážně v rozmezí od –5 do –20 mm. Na Klatovsku, Šumavě, Českobudějovicku, v pásu od Prahy po Jindřichův Hradec, na Vysočině, Pardubicku, severně od Brna, na Zlínsku, v Beskydech, ve Slezsku a v okolí Moravské Třebové je lokálně odchylka výraznější, v intervalu od –20 do –40 mm.
-
V rámci půdního profilu (0-100 cm) se deficit půdní vláhy ve srovnání s předchozím týdnem také prohloubil v západní polovině území a ve Slezsku a naopak se o něco situace zlepšila na jihu Moravy. Nejvýraznější deficit, v rozmezí -40 až -60 mm (32 %) pozorujeme na Šumavě, Klatovsku, Plzeňsku, Karlovarsku, Mostecku, v Lužických horách, Jizerských horách, v Krkonoších, na severu a severozápadě Vysočiny, jihovýchodně od Prahy, částečně ve východních Čechách, ve Slezsku, na Zlínsku a v Beskydech. Na jihu Čech, Mostecku, Bruntálsku a Ostravsku může být deficit lokálně i vyšší. Na zbylém území (57 %) pozorujeme převážně hodnoty v rozmezí od -20 do -40 mm, na jihu Moravy se hodnoty aktuálně pohybují v intervalu od -5 do 20 mm.
-
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ pozorujeme na většině toků v západní polovině území a ve Slezsku převážně podnormální vodnost až sucho, místy i extrémní (Plzeňsko, Karlovarsko, Písecko, Jesenicko). Na severovýchodě Čech pozorujeme vodnost podnormální a na Moravě normální až podnormální vodnost. Hladiny vodních toků jsou setrvalé nebo po srážkách slabě až mírně kolísají. Průtoky jsou v porovnání s dlouhodobými hodnotami pro červenec podprůměrné až výrazně podprůměrné, nejčastěji v rozmezí od 10 do 60 % červencových hodnot, výjimečně dosahují i průměrných hodnot. Stále se četně vyskytují vodní toky, kde evidujeme stav sucha, počet profilů se stavem sucha od včerejšího dne ale již poklesl, a to zejména na Moravě. Hladiny vodních toků budou zpočátku týdne nadále setrvalé nebo jen slabě až mírně rozkolísané. Vzhledem k očekávaným vydatným srážkám bude od úterního pozdního odpoledne, nebo večera docházet k vzestupům hladin vodních toků, které odvodňují Beskydy, Javorníky a Bílé Karpaty. V zasažených oblastech očekáváme nejvýraznější vzestupy hladin v noci na středu a ve středu, a to i s možným překročením 1. SPA. Především v povodí Olše nelze vyloučit ani překročení 2. SPA.
-
V celém profilu do 1 m se k 06. 07. vyskytuje deficit půdní vláhy na 100 % území. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice Ústavu výzkumu globální změny (CzechGlobe).