Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ


V následujícím období (od 11.1.2021) přes nás přejde v úterý frontální oblačnost a za ní se k nám začne dostávat další studený vzduch od severu. Nejvíce srážek by se mělo objevit tedy hned během úterý. V dalších dnech pak budou převládat sněhové přeháňky. Nejistá situace je na přelom týdne, kdy by se mohly objevit v neděli a pondělí další srážky. Modely se na tomto zatím neshodují a postupně to vždy mění. Model, který předpokládá srážky i na přelomu týdne dává v dalších 10 dnech úhrny okolo 15–25 mm, naopak pesimistický model pouze do 10 mm za 10 dnů (pouze na horách podstatně více). Ve středních a vyšších polohách může spadnout okolo 30–50 cm nového sněhu, v nížinách do 10 cm v dalších 10 dnech. Teploty budou nízké a většinou pod bodem mrazu i během dne, tedy bude pozorován tzv. ledový den, který byl v minulém roce naopak dosti vzácný. Denní teploty okolo bodu mrazu budou do středy, poté spadnou k -3 °C. Noční teploty budou mezi -5 až -10 °C, od pátku pak i v nížinách budou klesat pod -10 °C. Půdní vlhkost se nám ve svrchní i spodní vrstvě příliš měnit nebude a i v dalších 10 dnech bude odpovídat spíše obvyklým hodnotám.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 27. ledna, se předpokládá, že teploty vzduchu budou dost pod dlouhodobým průměrem a to hlavně v tomto týdnu. Na počátku příštího týdne se může situace mírně zlepšit, ale zde se také modely dosti liší. Zatím je předpoklad, že celé období bude chladnější, ale srážkově chudší.
Do republiky se vrátila typičtější zima, kdy tento týden čekáme nízké teploty, které budou v noci klesat i pod hranici -10 °C. Do toho se objeví i sněžení. Modely se liší na přelom týdne, kde momentálně očekávají dva zcela rozdílné scénáře.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.