Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 27.11.2023) nás čeká chladnější období s větší oblačností. Během týdne nás budou doprovázet častější přeháňky. Nejvíce by mělo spadnout srážek v úterý a v pátek. Většinou budou ve formě sněžení, v nižších polohách jako smíšené. V dalších 10 dnech spadne nejčastěji mezi 15-25 mm a ve středních a vyšších polohách napadne více než 20 cm nového sněhu. V nižších polohách to bude většinou do 10 cm. Denní maxima se budou pohybovat většinou od -2 do +1°C a v noci mohou klesat teploty k -5 až -10°C. Půdní vlhkost bude i za 10 dnů stále hodně vysoká hlavně v povrchové vrstvě do 40 cm, kde bude prakticky v celé republice zcela nasycena. V hlubších půdních vrstvách bude zůstávat půda sušší hlavně v nižších polohách, ale není to stav, který by se nějak vymykal dlouhodobým hodnotám.
Střednědobý výhled do 12. prosince předpokládá, že teploty vzduchu budou po celé období teplotně podprůměrné, a to místy i výrazně. Ke konci období je velký nesoulad mezi modely a nejistota v předpovědi je dokonce větší než 20°C.
Navazující dlouhodobý výhled až do 8. ledna předpokládá, že teploty vzduchu po chladné vlně se opět otočí do těch teplejších a druhá polovina prosince a začátek ledna bude teplotně nadprůměrný.
V tomto týdnu nás čeká první ledový den, kdy teploty nebudou muset vystoupat ani nad hranici bodu mrazu. Objeví se nám i občasné sněžení. Půdní vlhkost bude stále velmi vysoká.

Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.