Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 21.11.2022) budeme pod vlivem mohutné tlakové výše na severovýchodě. Ke konci týdne by měla slábnout a začít ji nahrazovat brázda nízkého tlaku vzduchu. Měla by převládat zatažená obloha v celé republice. Srážek bude málo, objevovat se častěji mohou až koncem týdne a pak počátkem toho dalšího. Většinu těchto srážek čekají modely spíše na Moravě a to do 20 mm v dalších 10 dnech. Jinak většinou naprší do 5 mm. Na horách a místy ve středních polohách může napadnout pár centimetrů nového sněhu. Zpočátku budou maxima na 3-5°C, poté se nám ochladí od čtvrtka do soboty až k bodu mrazu. Od neděle by se mohlo mírně oteplovat. Noční teploty se budou pohybovat kolem bodu mrazu. Republika zůstane rozdělena v půdním suchu ještě tento týden, kdy půdní vlhkost do 40 cm bude nadále nižší, než je obvyklé na Moravě. Naopak v Čechách bude půda nasycena i za 10 dnů.
Střednědobý výhled do 14. prosince stále předpokládá, že teploty vzduchu budou průměrné nebo slabě podprůměrné. Denní maxima by se měla udržovat po celou dobu nad bodem mrazu a minima by neměly příliš klesat. Na druhou stranu nejistota začíná růst již od 4. prosince.
Dlouhodobá předpověď do 9. ledna předpokládá, že v týdenních odchylkách, že budou teploty vzduchu vesměs průměrné.
V tomto týdnu bude převládat velká oblačnost, ale s minimem srážek. Teploty vzduchu budou většinou průměrné či lehce nižší. Půdní vlhkost bude nadále nižší, než je obvyklé na Moravě a to ve vrstvě do 40 cm. Změnit by se to mohlo koncem tohoto a začátkem toho dalšího.

Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.