Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď


V následujícím období (od 26.9.2022) budeme většinou pod vlivem chladnějšího a vlhčího vzduchu od jihozápadu až severozápadu. Do konce týdne se počítá, že prakticky každý den se někde objeví přeháňky. Většinou naprší mezi 15-30 mm v dalších 10 dnech. Na východě republiky mohou srážky dosahovat až více než 40 mm/10 dnů. Maximální teploty vzduchu se budou pohybovat většinou mezi 13-16°C. Noční teploty budou hodně závislé na oblačnosti. Při vyjasnění mohou klesat pod 5°C, naopak při zvětšené oblačnosti se pohybovat okolo 10°C. Půdní vlhkost bude i nadále vysoká v dalších dnech. Na velké části území bude ve svrchní vrstvě prakticky zcela nasycena a naopak při větších srážkách by mohlo dojít k povodňovému ohrožení. Menší půdní vlhkost bude sice stále na jižní Moravě a v Polabí, ale hodnoty budou odpovídat dlouhodobým poměrům.
Střednědobý výhled do 12. října předpokládá, že teploty vzduchu budou nadále mírně podprůměrné. Maxima často budou mezi 12-17°C. Po celé období není vyloučeno, že se objeví dny s přízemními mrazíky. Větší nejistota v předpovědi narůstá od 3. října.
Dlouhodobá předpověď do 7. listopadu předpokládá, že v týdenních odchylkách budou teploty vzduchu od dalšího týdne většinou normální či lehce nadprůměrné. Zatím to příliš neodpovídá střednědobým výhledům.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.