Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 10.1.2022) budeme hlavně pod vlivem tlakové výše a to by mělo v tomto týdnu znamenat suché počasí. Na většině území republiky se žádné srážky vůbec neobjeví, jinde v řádu několika milimetrů. To by se mělo změnit až počátkem dalšího týdne. Do středy budou teploty celkem nízké a během dne čekáme maxima jen okolo bodu mrazu a v noci až pod -5°C. Ve čtvrtek se pak ochladí a to v průměru o 2-5°C během dne i noci. Půdní sucho se ani v dalších 10 dnech zásadním způsobem měnit nebude. Ve svrchní vrstvě bude vlhkost půdy vysoká, většinou zcela nasycena, i když na Moravě bude ke konci týdne mírně klesat.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 26. ledna se předpokládá, že budou většinou teploty podprůměrné. Objevit se má jen krátká nadprůměrná vlna mezi 13-15. lednem. Pak nastává větší nejistota mezi modely. GFS se kloní již několik dnů ke studené variantně, naopak ECMWF předpokládá průměrné hodnoty. Celkově je shoda, že toto celé období bude srážkově chudé.
V dalších dvou týdnech se příliš srážek nečeká. Tento týden by měl suchý a další srážky čekáme až počátkem příštího týdne, ale příliš jich nebude. Teplotně bude období podprůměrné nebo průměrné, převažuje dlouhodobější nejistota, jak bude vypadat období po 17. lednu.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.