Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 16.01.2023) nás bude ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu a ve středu bude přes naše území přecházet tlaková níže, která přinese srážky a to i sněhové. Celkově očekáváme v dalších 10 dnech nejvíce srážek právě z úterý na středu a poté o víkendu. Celkově spadne okolo 15 mm za 10 dnů, na severozápadě republiky to bude jen do 10 mm. Kromě nejnižších poloh republiky, tak by mělo jít většinou o srážky sněhové. Mělo by připadnout zhruba mezi 10-20 cm nového sněhu v dalších 10 dnech. Ke konci týdne by mohlo ležet v nižších polohách do 5 cm sněhu, ve středních polohách do 10 cm. Z horských oblastí by mělo být nejvíce sněhu v Jeseníkách (kolem 20 cm). Během tohoto týdne se výrazněji ochladí. V polovině týdne budou denní teploty již jen lehce nad bodem mrazu. O víkendu pak se budou pohybovat okolo bodu mrazu a v noci spadnou i pod -5°C. Půdní vlhkost bude stále vysoká v povrchové vrstvě do 40 cm. V hlubších vrstvách se bude nadále postupně doplňovat v místech, kde je nyní snížena, tedy hlavně v nižších polohách.
Střednědobý výhled do 1. února předpokládá, že teploty vzduchu budou do 24. ledna podprůměrné, a to až o 5 °C. Poté by se mělo oteplit na průměrné hodnoty pro dané období. To znamená, že maximální teploty budou lehce nad bodem mrazu. Na druhou stranu je nutné konstatovat, že od počátku příštího týdne roste v předpovědi celkem nejistota.
Dlouhodobá předpověď do 27. února předpokládá, že v týdenních odchylkách budou teploty vzduchu v únoru častěji inklinovat k nadprůměrným hodnotám.
Tento týden se nám vrátí zimní počasí. Teploty budou nižší dlouhodobý průměr, objeví se sněžení a půdní vláha se bude nadále doplňovat i v nižších vrstvách (40-100 cm).
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.