Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 17.2.2020) sice bude přes nás přecházet více frontálních systémů od západu. Ty budou přinášet většinou přeháňky, ale nějak významné srážky se příliš nečekají. Více by jich mohlo být na přelomu příštího týdne. V místech s častějším deštěm se může objevit v dalších 10 dnech 10-15 mm, jinde pod 10 mm. Tentokrát je více pesimistický model GFS. Nový sníh se předpokládá vesměs jen na horách a to v rozmezí 10-20 cm, ale zároveň bude i odtávat. Tento týden se mírně ochladí, kdy v noci a ráno budou klesat teploty lehce pod bod mrazu. Denní maxima pak budou od 6-9°C. Koncem týdne by mělo dojít opět k teplotnímu skoku, kdy maxima mohou jít až k 15°C a noční teploty mezi 7-10°C. Rozsah půdního sucha se příliš měnit nebude. V povrchové vrstvě nebudeme pozorovat významnou odchylku od dlouhodobých hodnot pro toto období a v hlubších vrstvách bude pokračovat setrvalý stav.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 4. března se očekávají většinou průměrné hodnoty pro dané období. Výjimku bude tvořit období 22-26. února, kdy bude teplota významně nadprůměrná.
Srážky za uplynulý týden odpovídaly spíše pesimistické verzi předpovědních modelů a ani na dalších 10 dnů se nečekají vyšší úhrny, i když přeháněk bude větší množství. Sníh čekáme pouze na horách, i když zároveň bude odtávat. Půdní vlhkost se příliš měnit nebude.

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 23. 02. 2020–02. 08. 2020

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 2 týdnech nadprůměrné, první dva týdny v březnu by měly být průměrné. Srážkově by v ČR měly být toto období nadprůměrné především v prvních dvou týdnech, poté spíše průměrné. Do konce února je cca 10% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na většině území nejprodukčnějších regionů (tj. řepařské a kukuřičné oblasti) Čech. O něco lepší je situace na jihovýchodě území. Deficit v části střední Moravy, severních Čech a v oblasti mezi středem Čech a Poohřím a také v některých regionech jižních Čech přetrvá s velkou pravděpodobností do poloviny března. Do konce června pak je jen přibližně 30-50% naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy v již jmenovaných regionech a pro některé lokality čekáme přetrvávání deficitu až do července letošního roku.
Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě tak nadále bude zasahovat výraznou část území zvláště v severních Čechách v Poohří, na Třeboňsku i podél toku Labe. (Dlouhodobá předpověď – mapa prognózy na 2 měsíce, mapa prognózy na 6 měsíců).
Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.