Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 17.1.2022) bude mít asi největší vliv na počasí přechod studené fronty ze středy na čtvrtek, za kterým začne k nám proudit studený vzduch. Nejvíce srážek čekáme v pondělí odpoledne a během čtvrtečního dne. V pondělí to bude většinou déšť, tak ve čtvrtek převáží sněžení. V nižších polohách se většinou objeví srážky do 5 mm za týden. Ve středních a vyšších pak mezi 10-20 mm za týden. Nového sněhu napadne na horách nejčastěji mezi 15-30 cm za týden. Ve středních polohách okolo 10 cm a v nížinách řádově několik centimetrů. Do čtvrtka se budou maxima pohybovat většinou okolo 3°C. Poté dojde k mírnému a přechodnému ochlazení, kdy denní teploty budou okolo bodu mrazu. Noční teploty budou klesat k -3°C, v sobotu i k -5°C. V dalším horizontu 10 dnů se zásadně půdní vlhkost nezmění. Ve svrchní vrstvě bude méně půdní vláhy na závětrné straně Krušných hor a v nížinách na Moravě, ale nebude to významná odchylka od dlouhodobých hodnot. V hlubších vrstvách bude půda nasycena hlavně ve středních a vyšších polohách.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 2. února se předpokládá, že budou většinou teploty vzduchu podprůměrné až průměrné. Chladnější počasí bude hlavně 20-24. ledna, poté se více přiblíží obvyklým hodnotám. Maxima se tedy budou pohybovat na 0-3 °C. Noční teploty budou většinou do -3°C, tedy zatím neočekáváme velké mrazy. Srážek celkově příliš nebude.
Po zbytek ledna by mělo vládnout celkem typické počasí aspoň, co se týká teplot vzduchu. Srážek bude méně.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 1. - 3. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 1. - 3. den