Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď
V tomto týdnu (od 17.6.2024) k nám většinou bude proudit teplý vzduch od jihu, ale budou přes nás přecházet i studené fronty. Během týdne se budou objevovat hlavně bouřky a díky tomu tedy i intenzivní přeháňky. Ty by se měly vyskytovat hlavně v pondělí, ve středu a v pátek. Samozřejmě půjde většinou o prostorově lokalizované události. Nejčastěji se budou objevovat celkové úhrny okolo 10-30 mm/10 dnů. Do pátku budou teploty vysoké s výjimkou čtvrtka, kdy se přechodně ochladí. Maxima se budou dostávat až k 30°C a na jižní Moravě se mohou dostat až k 34°C. V dalších 10 dnech se půdní vlhkost celkově příliš nezmění. Díky bouřkám se vždy dosytí svrchní vrstva, ale vysokými teplotami se zase bude vysušovat. V hlubších vrstvách zůstane setrvalý stav.
Střednědobý výhled do 2. července předpokládá, že teploty vzduchu budou tento týden výrazněji nad dlouhodobým průměrem, ale poté se ochladí na obvyklé hodnoty, a to vydrží pravděpodobně až do začátku prázdnin.
Navazující dlouhodobý výhled až do 29. července předpokládá teploty vzduchu budou v červenci spíše lehce nadprůměrné.
I přes nadprůměrné teploty vzduchu, které nás v tomto týdnu čekají, by nemělo dojít k výraznému snížení půdní vláhy, protože se občas budou objevovat intenzivní bouřky. Také máme slušný start do dalších týdnů díky deštivému počasí v týdnech uplynulých.


Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 1. - 3. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 1. - 3. den