Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 30.3.2020) nás čeká pokračování suššího a slunečnějšího počasí. Malé množství spadne v úterý a poté v pátek. V následujících 10 dnech to bude ale znamenat, že někde nebude pršet vůbec a pokud už budou srážky zaznamenány, tak nejčastěji jen okolo 5 mm za 10 dnů. První polovina tohoto týdne bude chladná, kdy nám v noci budou klesat teploty pod bod mrazu a tedy hrozí poškození zemědělských plodin. I během dne se budeme dostávat na maxima jen okolo 5-7°C. Před víkendem se začne oteplovat, noční teploty se dostanou lehce nad bod mrazu a maxima nad 10°C. Počátkem příštího týdne pak čekáme maxima nad hranicí 15°C. Tento nepříznivý vývoj v počasí bude mít za následek v následujících 10 dnech vyšší ztrátu vody z půdy a až 80 % území republiky bude trpět sníženou půdní vlhkostí a dokonce až 60 % území mírným suchem. K výraznějšímu zhoršení dojde hlavně v povrchové vrstvě do 40 cm.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 15. dubna předpokládá, že do tohoto víkendu budou teploty podprůměrné, ale poté se dostanou o 1-3°C nad dlouhodobý průměr. Častější srážky slibuje tento model, až od poloviny příštího týdne.
Procházíme momentálně další sušší periodou, kdy minulý týden prakticky nepršelo a ani v dalších 10 dnech srážky nečekáme významné úhrny. Spíše naopak slunečné a postupně teplé počasí. Bohužel pro zemědělce a ovocnáře jsou nepříjemné noční teploty, které klesají pod bod mrazu.

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 05. 04. 2020–13. 09. 2020

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech průměrné až slabě podprůměrné. Srážkově by v ČR měly být toto období průměrné. Do poloviny dubna je cca 20% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na většině území nejprodukčnějších regionů (tj. řepařské a kukuřičné oblasti) Čech. Deficit v části střední Moravy, severních Čech a v oblasti mezi středem Čech a Poohřím a také v některých regionech jižních Čech a jižní Moravy přetrvá s velkou pravděpodobností do poloviny června. Do poloviny července pak je jen přibližně 30-50% naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy v již jmenovaných regionech a pro některé lokality čekáme přetrvávání deficitu až do září letošního roku.
Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě tak nadále bude zasahovat výraznou část území zvláště v severních Čechách v Poohří, na Třeboňsku i podél toku Labe a na jižní Moravě. (Dlouhodobá předpověď – mapa prognózy na 2 měsíce, mapa prognózy na 6 měsíců).
Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.

 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 1. - 3. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 1. - 3. den