Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 5.6.2023) budeme hlavně pod vlivem mělké brázdy nízkého tlaku vzduchu. Oproti minulému týdnu se předpověď změnila, kdy slunečné a suché počasí vystřídá to deštivé. Nejvíce srážek by mělo být v první polovině týdne, ale až do soboty se budou objevovat časté bouřky, které budou způsobovat místní vydatnější deště. Celkový úhrn srážek bude tedy dosti prostorově proměnlivý a bodovou předpovědí srážek se nebude moci příliš řídit. V místech s vydatnějšími srážkami lze čekat úhrny i okolo 50 mm/10 dnů. Tam kde bude bouřek méně, tak budou úhrny okolo 20 mm/10 dnů. Teploty vzduchu spadnou během dne na 18-23°C. Od neděle je pak zase šance na „letní den“. Půdní vlhkost se bude zvyšovat, a to hlavně v povrchové vrstvě do 40 cm. V místech s vyššími úhrny může dojít k úplnému nasycení. Je velká šance, že i na severozápadě a západě republiky, kde nyní panuje největší sucho, tak dojde ke zlepšení. Za 10 dnů podle současného odhadu měla být snížená půdní vlhkost jen na velmi malé části republiky (do 10 %).
Střednědobý výhled do 21. června předpokládá, že teploty budou nejdříve průměrné či lehce nadprůměrné, ale od příští týdne by se mělo ještě více oteplit a teploty budou moci se dostávat nad 25°C. Srážky budou pravděpodobně častější.
Navazující dlouhodobý výhled až do 17. července předpokládá, že teploty vzduchu budou většinou nadprůměrné.
Předpověď na dalších 10 dnů se otočila a místo suchého a slunečného počasí nás čeká hlavně deštivý týden. Srážky budou prostorově nevyrovnané, jelikož se čekají většinou lokální bouřky. Půdní vlhkost bude růst a hlavně ve vrstvě do 40 cm čekáme výrazné zlepšení.

Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 7. - 9. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 7. - 9. den