Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 27.9.2020) budeme stále pod vlivem tlakové níže, která se bude přesouvat směrem na východ. O víkendu by přes nás měla přecházet zvlněná studená fronta. Nejvíce srážek by mělo spadnout hned v pondělí a úterý. Další významnější srážky lze očekávat během soboty. Podstatně více srážek čekají modely na východ Moravy a to dokonce i okolo 50 mm za 10 dnů. Naopak na zbytku zemí většinou jen do 15 mm. Teplota vzduchu bude po chladném začátku postupně růst s maximy přes 15°C a v sobotu dokonce i přes 20°C. Poté se opět má mírně ochladit na 12-15°C. Noční teploty budou ještě na přijatelných 7-10°C. Díky výrazným srážkám v minulém týdnu sucho ve svrchní vrstvě do 40 cm není pozorováno a ani v dalších 10 dnech se tato situace nezmění. I v hlubších vrstvách v místech se sníženou půdní vlhkostí se budou většinou dostávat na obvyklé hodnoty. Proto pro následující 10 denní období bude na celém území normální stav.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 14. října, se předpokládá, že teploty vzduchu budou naprosto odpovídat dlouhodobému průměru. Od počátku příštího týdne by mohly být srážky opět častější.
Díky vydatným srážkám v uplynulém týdnu nebude ani v dalších 10 dnech pozorována snížená půdní vlhkost prakticky nikde v celé republice.


DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 27. 09. 2020–07. 03. 2021

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech průměrné až slabě nadprůměrné. Postupně však budou teploty klesat, jak bude přicházet podzim. Srážkově by v ČR mělo být toto období průměrné ( v prvním týdnu nadprůměrné).
Do konce října je cca 70–90% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na Moravě a ve Slezsku.
Krušnohoří, Poohří, okolí Prahy, Plzeňsko, Krkonoše však takto příznivou prognózu nemají. Zde jsou vypočítány pravděpodobnosti na dosycení půdního profilu do cca 10–50 %. Do poloviny prosince je přibližně 30–50% pravděpodobnost, že se dosytí právě zmíněné oblasti. Deficit v severozápadních Čechách a ve středu Čech přetrvá s velkou pravděpodobností do února 2021, pravděpodobnost pro dosycení je nyní cca 30–50 %. Na zbytku území je pak za toto časové období zhruba 50–70% pravděpodobnost dosycení půdního profilu.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 7. - 9. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 7. - 9. den