Předpověď
V následujícím období (od 25.09.2023) budeme hlavně pod vlivem tlakové výše nad severovýchodem, která přinese jak nízkou oblačnost a mlhy, tak i suché a slunečné počasí. Z pátka na sobotu bude přecházet slabší frontální systém a pak začne zase vládnout tlaková výše. Tento týden by se srážky zatím podle předpovědi neměly prakticky vyskytovat. Šance je pak z pátku na sobotu, pokud by fronta zesílila. Maximální teploty vzduchu budou šplhat k 25°C. V sobotu se nám pak mírně ochladí na teploty okolo 20°C. Noční teploty budou nižší v Čechách, kde se mohou dostat i pod 10°C, naopak na Moravě se budou udržovat i na 15°C. V dalších 10 dnech se bude hlavně vysušovat svrchní vrstva půdy do 40 cm, kde budou první náznaky sucha. V celém horizontu do 100 cm nebude půdní vlhkost příliš rozdílná oproti obvyklým hodnotám. Pouze zhruba na 20 % území budou hodnoty mírně nižší, než je standardní.
Střednědobý výhled do 11. října předpokládá, že teploty vzduchu budou stále nadprůměrné, ale od 1. října stoupá v předpovědi výrazně nejistota. Počátkem října už by se měl už častěji vyskytnout déšť.
Navazující dlouhodobý výhled až do 6. listopadu předpokládá, že teploty vzduchu budou i během října a počátku listopadu teplotně nadprůměrné.
V tomto týdnu nás čeká tzv. „babí léto“. Bude většinou nadprůměrně teplo bez srážek, ale s občasnými mlhami či nízkou oblačností. Půdní vlhkost bude místy nižší, než je obvyklé v povrchové vrstvě do 40 cm, ale zatím nic neobvyklého.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců
Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.