Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 22.4.2024) bude k nám proudit stále chladný a vlhký vzduch. Od pátku se bude situace postupně měnit, kdy začne proudit teplý vzduch od jihu. Nejvíce srážek by mělo spadnout do čtvrtka s tím, že nejvíce bohatý den na srážky bude středa. Není ani vyloučeno, že se bude vyskytovat větší sněžení. Modely v tomto stále nemají příliš jasno a situace se rychle mění. Nejvíce srážek spadne nad Moravou a to okolo 20-30 mm/týden. Většinou napadne do 5 cm nového sněhu během úterý a středy, ale lokálně to může být i více než 20 cm. Do čtvrtka včetně budou teploty stále velmi nízké s maximem do 10°C a noční teploty mohou padat pod bod mrazu a tím ohrozit vegetaci. Poté dojde k celkem prudkému oteplení a v neděli mohou být teploty kolem 20°C a počátkem dalšího týdne i na 25°C. Půdní vlhkost se bude zvyšovat hlavně na Moravě do konce týdne, poté by mělo dojít ke změně a s vyššími teplotami opět docházet k vysušování na celém území republiky. Horší situace se čeká v Čechách než na Moravě, protože tam je dlouhodobější deficit srážek.
Střednědobý výhled do 8. května předpokládá, že teploty vzduchu budou do konce týdne podprůměrné, ale postupně se dostanou na obvyklé hodnoty a v dalším týdnu budou nadprůměrné či postupně zase průměrné.
Navazující dlouhodobý výhled až do 3. června předpokládá, že teploty vzduchu budou v květnu průměrné nebo lehce nadprůměrné.
Tento týden bude ještě velmi chladno, a dokonce není vyloučena nová sněhová pokrývka i ve středních polohách. S koncem týdne se situace obrátí a výrazně se oteplí a půdní vlhkost začne opět klesat, i když na Moravě by mezitím mělo dojít k úplnému doplnění.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 4. - 6. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 4. - 6. den