Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 19.4.2021) nás bude ovlivňovat hlavně tlakové níže či její brázda. Ve čtvrtek by pak měla přejít přes naše území studená fronta. Počasí bude opět „aprílové“. Srážky budou hlavně formou přeháněk v první polovině týdne. Ve čtvrtek pak půjde srážkový pás od severozápadu na jihovýchod. V dalších dnech by mělo být deště už jen málo. Nejčastěji v dalších 10 dnech nám naprší od 5 do 15 mm. Místy to může být až 25 mm/10 dnů. Teploty budou zase jako na houpačce. Do středy se nám bude oteplovat na maxima až okolo 17 °C. Ve čtvrtek se opět ochladí a maxima budou nejčastěji jen okolo 10 °C. Od čtvrtka do pondělí hrozí slabší noční mrazy. Od čtvrtka do neděle bude i větrnější počasí s tím, že v pátek budou rychlosti větru nejvyšší. Půdní vlhkost bude na velké části území odpovídat dlouhodobým hodnotám. Snížené hodnoty budou za 10 dnů zhruba do 20 % území a pouze do 5 % území by se dalo hovořit o mírném suchu.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 5. května se čeká, že teploty vzduchu budou po celé období mít tendenci k podprůměrným hodnotám. Tedy delší oteplení se zatím nepředpokládá. Maximální teploty se budou tedy nejčastěji pohybovat do 15 °C po celé období a nejsou vyloučeny ani noční mrazy i ke konci dubna či začátkem května. Srážek bude spíše podprůměrné množství.
Průběh jara zatím odpovídá zatím dlouhodobým hodnotám a je vzdálený oproti minulým letům. I v dalších dnech se nečeká výrazná změna. Půdní vlhkost bude většinou na obvyklých hodnotách, ale díky menšímu množství srážek se v některých oblastech bude rozvíjet počáteční sucho (cca 20 % území republiky).


DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 25. 04. 2021–26. 09. 2021

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech podprůměrné. Srážkově by v ČR mělo být toto období průměrné.
Do konce dubna je pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího nasycení půdního profilu velmi nízká. Na většině území je pravděpodobnost dosycení zhruba do 20 %. Na zbytku území je pravděpodobnost dosycení mezi 50–90 %. Do konce května je pravděpodobnost dosycení mezi 30–50 % pro většinu území.

Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 4. - 6. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 4. - 6. den