Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 11.10.2021) k nám bude hlavně proudit chladný vzduch od severozápadu. V pátek čekáme přechod fronty. Nejvíce srážek se čeká v úterý a ve středu, ale i přesto půjde spíše o menší přeháňky s úhrny do 5 mm za týden, v místech s větší intenzitou okolo 10 mm za týden. Vzhledem k nízkým teplotám se může na horách objevit i slabší sněžení. Noční teploty se budou pohybovat často pod 5°C a místy budou klesat k bodu mrazu. Během dne čekáme maxima okolo 8-13°C. Díky očekávanému suššími počasí bude pokračovat počínající či mírné sucho ve svrchní vrstvě do 40 cm. Hlouběji bude situace stále odpovídat vesměs dlouhodobým hodnotám. Celkově se situace tedy příliš nezmění.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 27. října se předpokládá, že teploty budou v tomto celkem hluboce (až o 6°C) pod dlouhodobým průměrem. K teplejší vlně by mohlo dojít na počátku příštího týdne, poté se vrátí teploty na obvyklé hodnoty. Větší nejistota stoupá hlavně po 21. říjnu.
V dalším období nás čeká chladné, ale na srážky málo bohaté období. Nižší půdní vláha bude pozorována převážně ve svrchní vrstvě na velké části území republiky.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 1. - 3. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 1. - 3. den