Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 25.3.2024) k nám začne proudit postupně teplý vzduch od jihu. Sice ve středu a ve čtvrtek přes nás přejde studená fronta, ale za ní se ještě více oteplí. Pršet bude hlavně díky studené frontě, ale mělo by jít o celkové úhrny 5-15 mm/týden. Do čtvrtka včetně se budou pohybovat teploty během dne většinou kolem 15°C. poté se oteplí a od soboty do pondělí mohou se dostávat nad 20°C. Noční teploty budou většinou mezi 5-10°C, jen úterý ráno mohou spadnout i místy pod bod mrazu. Půdní vláha bude hodně závislá na množství srážek ze studené fronty, protože se zatím odhady modelů mezi sebou liší. Předpokládá se nyní, že i díky teplému počasí bude půda více vysychat. Začátkem dubna může být na 60 % území snížená půdní vláha a na 30 % mírné a horší kategorie sucha. Horší situace bude v Čechách a ve vrstvě do 40 cm. Hlubší vrstvy půdy na tom budou i za 10 dnů lépe.
Střednědobý výhled do 9. dubna předpokládá, že teploty vzduchu budou zhruba do 3. dubna vysoce nadprůměrné, ale pak se ochladí na obvyklé hodnoty.
Navazující dlouhodobý výhled až do 6. května předpokládá, že teploty budou během dubna a počátku května zpočátku lehce nadprůměrné a pak průměrné.
V dalších dnech se má oteplovat, což povede k vyššímu výparu vody z půdy a na půdní vláha se začne dostávat do významnějšího deficitu. To bude platit hlavně pro vrstvy do 40 cm. Škody mrazem s nízkým rizikem hrozí v úterý ráno, jinak by měly být noci a rána celkem teplá.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.

 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 1. - 3. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 1. - 3. den