Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 6. 7. 2020) budou se vyskytovat spíše slabší přechody frontálních srážek. Modely většinou v následujících 10 dnech předpokládají úhrny do 15 mm. Teploty vzduchu nebudou nějak extra vysoké a většinou jen mezi 20–25 °C. Díky těmto podmínkám se nebude situace v půdním suchu významně zhoršovat. V povrchové vrstvě do 40 cm bude sice půdní vlhkosti ubývat, ale na snížené hodnoty se může dostat jen na západě republiky, kde budeme pozorovat stupeň intenzity sucha S0–S1. V hlubších vrstvách budeme sucho pozorovat stále jen na Litoměřicku.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 22. července se předpokládá, že teploty budou celkově spíše průměrné. V porovnání s dlouhodobým průměrem budou nižší od 11.–15. července. Naopak poté budou slabě nadprůměrné.
V uplynulém týdnu ještě doznívalo srážkově bohatší období. V dalších 10 dnech neočekáváme vysoké úhrny, ale teploty vzduchu budou oscilovat kolem průměru.


DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 05. 07. 2020–13. 12. 2020

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech průměrné a jsou očekávány kolem dlouhodobých průměrů. Srážkově by v ČR mělo být toto období průměrné až mírně podprůměrné.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 1. - 3. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 1. - 3. den