Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 26.7.2021) budeme pod vlivem postupujících zvlněných front. Ty by častěji měly přinášet přeháňky, místy i intenzivní. Zároveň se předpokládá, že předpověď srážek bude méně stabilní a hlavně prostorově hodně rozdílná. Model ECMWF předpovídá nejvíce srážek na neděli, kdy by přes Moravu měl přejít silný pás srážek, ale toto je ještě celkem nejisté. V dalších 10 dnech se tedy předpokládají většinou celkové úhrny do 25 mm, v místech se silnějšími bouřkami i více než 50 mm. Teploty vzduchu se budou nejčastěji pohybovat mezi 25-30 °C s tím, že na Moravě a v Polabí bude většinou tepleji než ve zbytku republiky. Od pátečního dne čekáme postupné ochlazování na maxima mezi 20-25 °C. Vzhledem k očekávaným srážkám by měla půdní vlhkost do 40 cm většinou odpovídat svým dlouhodobým hodnotám nebo být i vyšší. V hlubších vrstvách bude převládat i za 10 dnů slabé sucho na východě republiky.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 11. srpna se předpokládá, že teploty budou do 31. července nadprůměrné, ale s příchodem ochlazení spadnou lehce pod obvyklé hodnoty a tak vydrží až do konce období. Maximální teploty se tedy budou pohybovat většinou jen do 25 °C. Srážky budou častější, ale formou přeháněk.
Rozvoj sucha se v dalších 10 dnech nečeká, i když na východě republiky se může v hlubších vrstvách objevovat slabý deficit půdní vlhkosti.

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 01. 08. 2021–09. 02. 2022


Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech průměrné až slabě podprůměrné. Srážkově by v ČR mělo být toto období průměrné.
Do konce srpna je pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího nasycení půdního profilu na většině území republiky. Lepší pravděpodobnost je očekávána spíše v Čechách. Ve východní části republiky je pravděpodobnost dosycení o hodně nižší, zde se jedná o pravděpodobnost cca mezi 10–30 %.

Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 7. - 9. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 7. - 9. den