Předpověď
V následujícím období (od 29.5.2023) budeme stále hlavně pod vlivem tlakové výše. V úterý přes nás přejde velmi slabá studená fronta a další by se měla objevit v pátek, ale neměly by se na ni vyskytovat významné srážky. Nějaký déšť se může objevit počátkem příštího týdne, ale celkově půjde o velmi malé úhrny. Celkově v dalších 10 dnech může napršet okolo 20 mm na jihu republiku, ale směrem na sever pravděpodobnost deště klesá. Na druhou stranu více srážek má být v Rakousku blízko hranic s naší republikou, takže menší změna může znamenat najednou podstatně více srážek, než se nyní čeká. Maximální teploty do pátku se mohou pohybovat mezi 22-25°C. Poté se ochladí zhruba o 2-5°C. Minimální teploty by měly klesat k 8-12°C. Půdní sucho se bude nadále zhoršovat a rozšiřovat. Půjde hlavně o problémy v povrchové vrstvě do 40 cm a více postižena bude oblast západních a severozápadních Čech. Naopak na jižní Moravě by měla být situace relativně stále dobrá. Snížená půdní vláha bude až na 60 % území a mírné sucho na 30 % v horizontu dalších 10 dnů.
Střednědobý výhled do 14. června předpokládá, že teploty budou většinou se pohybovat okolo průměru. V období po 9. červnu začíná více růst nejistota. Srážek by mělo být stále málo.
Navazující dlouhodobý výhled až do 10. července předpokládá, že teploty vzduchu budou většinou lehce nadprůměrné.
V dalších 10 dnech se zatím nečekají příliš srážky s výjimkou jižního okraje republiky. Zde převládá nejistota s ohledem možného posunu jejich výskytu. Půdní sucho by se mělo rozšiřovat a to hlavně ve vrstvě do 40 cm.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců
Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.