Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 5.12.2022) budeme hlavně pod vlivem tlakové níže nad Pobaltím a poté se k nám dostane brázda nízkého tlaku vzduchu od severu. Nejvíce srážek by mělo spadnout v pondělí v noci a poté během úterního dne. Další významnější srážky se čekají o víkendu. Celkově za týden čekáme prostorově velmi rozdílné úhrny. Na západě republiky může spadnout okolo 10 mm za týden, ale na severovýchodě republiky i více než 50 mm za týden. Srážky budou často sněhového charakteru, a to hlavně od středních poloh. Tam se očekává více než 10 cm nového sněhu. Není vyloučeno, že na severovýchodě spadne i více než 30 cm nového sněhu. Teplota vzduchu během tohoto týdne bude mírně padat dolů, ale během dne se bude stále držet do +5°C. V noci by mělo být většinou kolem bodu mrazu nebo lehce níže (podle oblačnosti). Ke konci týdne a počátkem dalšího se zatím čeká citelné ochlazení. Relativní půdní vláha se díky očekávaným srážkám a sněhu bude zvyšovat a situace bude tedy za 10 dnů z tohoto hlediska ještě více příznivá než nyní, a to i v oblastech, kde byl pozorován slabý deficit půdní vláhy.
Střednědobý výhled do 21. prosince začal více preferovat chladnější varianty, kdy teplota vzduchu bude podprůměrná či jen průměrná. Chladná epizoda by měla být převážně od začátku příštího týdne, kdy čekáme, že teploty nebudou příliš stoupat nad bod mrazu a vyskytne se více tzv. ledových dnů. Na druhou stranu modely mají velkou nejistotu od 13. prosince a tam se může výhled výrazně měnit.
Dlouhodobá předpověď do 16. ledna předpokládá, že v týdenních odchylkách, že budou teploty vzduchu vesměs průměrné, v lednu dokonce mírně nadprůměrné.
V dalších 10 dnech čekáme, že půdní vlhkost se bude nadále zvedat, a to hlavně díky očekávaným srážkám včetně těch sněhových. Teploty vzduchu budou postupně klesat a budou většinou průměrné či podprůměrné.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 7. - 9. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 7. - 9. den