Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 23.11.2020) nás opět bude čekat spíše inverzní charakter počasí, kdy ve výšce k nám bude proudit teplejší vzduch od jihu a jihozápadu. Koncem týdne by pak měla přejít slabá studená fronta a s ní spjatý déšť. Podle současných modelů by srážky měly spadnout hlavně na východě Moravy. Na většině území tedy bude srážek minimálně (0-5 mm/10 dnů), ale na východě může spadnout i okolo 15 mm v 10 dnech. Místy se může jednat i o sněžení. Maximální teploty vzduchu se budou často pohybovat okolo 3-6°C. V noci naopak budou klesat k bodu mrazu, při vyjasnění i níže. Vlhkost půdy bude nadále vysoká, ale díky přetrvávajícímu spíše suššímu období v posledních týdnech bude hodnota půdní vlhkosti ve svrchní vrstvě do 40 cm místy klesat pod obvyklé hodnoty pro toto období. To se bude týkat většinou vyšších nadmořských výšek.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 9. prosince, se předpokládá, že teploty od příštího týdne spadnou pod dlouhodobý normál a budou tedy mírně chladnější. Po celé období se čekají maxima pouze do 5°C a v noci okolo bodu mrazu. Srážek bude stále velice málo.
V dalších 10 dnech by mělo pokračovat spíše sušší počasí. Srážek by mohlo být relativně více na východě Moravy a Slovensku. Bude záležet, jak moc se nakonec fronta ke konci týdne posune. Dále tedy bude docházet spíše k úbytku půdní vlhkosti ve svrchní vrstvě půdy (do 40 cm).

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 29. 11. 2020–02. 05. 2021

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech průměrné až slabě nadprůměrné. Postupně však budou teploty klesat úměrně ročnímu období. Srážkově by v ČR mělo být toto období podprůměrné.
Do konce roku je cca 50–90% a větší pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na Moravě, ve Slezsku a převážně i v Čechách.
Lokality v západních a severozápadních Čechách, Krkonoše a Jeseníky však takto příznivou prognózu nemají. Zde jsou vypočítány pravděpodobnosti na dosycení půdního profilu do cca 30–50 %, případně i méně. Do konce února je přibližně 30–50% pravděpodobnost, že se dosytí právě zmíněné oblasti.
V prognóze stavu sucha do konce dubna 2021 jsou počítány pravděpodobnosti dosycení zhruba mezi 30–50 % pro většinu území, podrobněji v níže uvedených odkazech.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíce

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 2 měsíce

stáhnout zavřít
Prognóza na 2 měsíce