Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 16.5.2022) nás nejdříve ovlivní okluzní fronta přecházející přes nás v úterý. Za ní se přechodně ochladí, ale směrem k víkendu začne zase proudit teplejší vzduch od jihu. O víkendu nás opět ovlivní studená fronta a za ní k nám začne proudit chladnější a vlhčí vzduch. Srážky v dalších 10 dnech budou tedy časově i prostorově velice proměnlivé a i kvalita bodové předpovědi bude horší. Nejvíce srážek se čeká hlavně během úterý. Celkově modely očekávají, že spadne nejčastěji mezi 20-30 mm za 10 dnů, lokálně až 50 mm. Model GFS je optimističtější a ten čeká ještě o 10 mm více. V úterý a ve středu se nám ochladí na maxima okolo 20°C. Poté se nám opět oteplí na teploty nad hranicí 25°C, v pátek a sobotu dokonce k 28°C. Od neděle pak se začne ochlazovat a to až pod hranici 20°C. I přes očekávané srážky se díky jejich proměnlivosti očekává, že půdní sucho se bude nadále mírně rozšiřovat, i když vždy v době deštivých dnů se logicky zlepší. Za 10 dnů lze čekat sníženou půdní vlhkost na 85 % území republiky a minimálně mírné sucho (S2-S5) na 65 % území.
Střednědobý výhled do 1. června slibuje vesměs nadprůměrně teplé počasí do zhruba 24-25. května. Poté se ochladí na obvyklé hodnoty pro toto období. Srážky budou spíše formou přeháněk a nečekají se zásadně velké úhrny.
Dlouhodobá předpověď do 27. června předpokládá, že v týdenních odchylkách budou teploty vzduchu většinou nadprůměrné či průměrné. Ve srážkách nečeká model žádný významný signál a předpokládá průměrné hodnoty.
Uplynulý týden byl teplotně nadprůměrný a srážky byly většinou jen lokální a na většině území nezapršelo. Díky tomu se půdní sucho dále rozvíjelo a v dalších 10 dnech čekáme mírné zhoršování.

Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 2 měsíce

stáhnout zavřít
Prognóza na 2 měsíce