Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 8.8.2022) budeme nejdříve hlavně pod vlivem tlakové výše. Od čtvrtka se začne projevovat také výšková tlaková níže, která o víkendu zeslábne. Srážky se očekávají hlavně v pátek a sobotu. Mělo by jít o přeháňky z bouřek, což bude znamenat velké prostorové rozdíly v úhrnech. Na většině území buď nebude pršet vůbec a nebo jen řádově pár milimetrů. V místech, kde se objeví přeháňky (častěji Ostravsko), tak může napršet do 20 mm za týden. Během týdne se bude pomalinku oteplovat, kdy do víkendu čekáme maxima většinou na 23-27°C. V neděli a počátkem příštího týdne se pak čekají tropické teploty vzduchu. Kombinace malého množství srážek a vyšších teplot bude znamenat prohlubování půdního sucha. Zhoršovat se situace bude v povrchové vrstvě do 40 cm, kdy za 10 dnů bude špatná situace hlavně v oblasti severních a severozápadních Čech. V hlubších vrstvách 40-100 cm bude stav konstantně špatný pokračovat. To znamená, že na většině území republiky bude výraznější půdní sucho s výjimkou pásu od jižních Čech po Krkonoše. Snížená půdní vlhkost za 10 dnů by měla být na 80 % území republiky, mírné a horší sucho pak na 70 %.
Střednědobý výhled do 24. srpna předpokládá, že teploty vzduchu budou tento týden odpovídat dlouhodobým hodnotám. Od 14 do 18. srpna naopak vystoupají až o 5°C nad dlouhodobý průměr. Poté již roste výrazně nejistota v předpovědi, ale tendence je k návratu k obvyklým teplotám.
Dlouhodobá předpověď do 19. září předpokládá, že v týdenních odchylkách budou teploty vzduchu většinou nadprůměrné s výjimkou tohoto týdne a pak období 12-19. září.
V dalších 10 dnech čekáme málo srážek a postupný růst teplot vzduchu. Díky tomu se bude půdní sucho dále rozšiřovat.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.
 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 2 měsíce

stáhnout zavřít
Prognóza na 2 měsíce