Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 1.6.2020) nás začnou ovlivňovat okludující fronty putující přes naše území a na přelomu týdne by nás mohla zasáhnout zvlněná studená fronta, na které by mohly vypadnout i vydatnější srážky. V následujících 10 dnech by tak mohlo napadnout nejčastěji mezi 25-40 mm. Nejméně srážek zatím dávaí modely na závětrnou stranu Krušných hor, kde je momentálně i nejméně půdní vláhy ve srovnání s obvyklým stavem. Teploty vzduchu budou celkem vyrovnané a to nejčastěji mezi 18-21°C. V noci se budou pohybovat na 8-11°C. I v následujících dnech bude pokračovat podobná situace jako nyní, kdy v povrchové vrstvě bude půdní vláha na obvyklých hodnotách, ale dlouhodobé sucho bude přetrvávat v hlubších vrstvách (40-100 cm). Díky tomu se bude snížená půdní vláha v celém profilu pohybovat mezi 30-55 % území republiky. Výrazné až extrémní sucho tak bude na zhruba 10 %.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 17. června předpokládá, že teploty budou většinou okolo obvyklých hodnot. Po 11. červnu by pak měly být teploty vzduchu nadprůměrné.
V minulém týdnu nám pokračovalo srážkově bohatší období. To bude pokračovat i v dalších 10 dnech, kde čekáme prostorově proměnlivé přeháňky a na konci týdne by mohla přijít zvlněná studená fronta s vyššími úhrny.

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 07. 06. 2020–15. 11. 2020

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech průměrné. Příští týden by měl být z těchto týdnů pravděpodobně nejteplejší. Srážkově by v ČR mělo být toto období průměrné.
Do poloviny června je cca 10–30% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na většině území České republiky. Do konce června je přibližně 10–30% pravděpodobnost, že se dosytí nejprodukčnější regiony Čech a Moravy. Deficit v části střední Moravy, severních Čech a v oblasti mezi středem Čech a Poohřím a také v některých regionech jižních Čech a jižní Moravy přetrvá s velkou pravděpodobností do poloviny srpna. Do začátku listopadu je pak jen přibližně 30–50% naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy v již jmenovaných regionech a pro některé lokality čekáme přetrvávání deficitu až do listopadu letošního roku.
Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě tak nadále bude zasahovat výraznou část území zvláště v severních Čechách v Poohří, na Třeboňsku i podél toku Labe a na Hané. (Dlouhodobá předpověď – mapa prognózy na 2 měsíce, mapa prognózy na 6 měsíců).

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.

 

 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 2 měsíce

stáhnout zavřít
Prognóza na 2 měsíce