Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 06.12.2021) budeme nejdříve pod vlivem okluzní fronty a poté nás ovlivní brázda nízkého tlaku vzduchu. Nejvíce srážek by mělo spadnout ve čtvrtek a většinou půjde o sněžení. Celkově v dalších 10 dnech se větší množství srážek nečeká, i když převládá hlavně velká nejistota. Mělo by spadnout většinou okolo 10 mm za týden nebo 5 cm nového sněhu. Za týden může menší vrstva sněhu ležet i v nížinách a to díky nižším teplotám vzduchu. Maximální teplota vzduchu se bude pohybovat jen okolo bodu mrazu a noční teploty mohou klesat i pod -5 °C. Půdní vlhkost se v dalších 10 dnech příliš nebude měnit, bude se držet na podobných hodnotách jako je aktuální stav. Tedy horší situace je na Bruntálsku a i ve východních Čechách. Celkově díky sněhové pokrývce nebude tento stav znamenat žádný zásadní problém z pohledu půdního sucha.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 22. prosince se předpokládá, že teploty vzduchu budou do 13. prosince pod dlouhodobým průměrem, pak se mírně oteplí a naopak teploty se dostanou slabě nad očekávané hodnoty. S tímto zlomem ale roste v modelech i větší nejistota. Srážek by mělo být méně.

Tento týden bude poměrně chladný a mohou se objevit i ledové dny, kdy se nedostaneme během dne vůbec nad bod mrazu. Půdní vlhkost bude zůstávat na podobných hodnotách, jako je aktuální stav.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 2 měsíce

stáhnout zavřít
Prognóza na 2 měsíce