Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 15.4.2024) dojde ke změně charakteru počasí. V pondělí přes nás přejde studená fronta a za ní se k nám začne dostávat chladnější a vlhčí vzduch od severozápadu a severu. Nejvíce srážek očekáváme v pondělí a poté pravděpodobně i v sobotu. Po celé období se budou vyskytovat i častější přeháňky. Celkově se předpokládá, že spadne okolo 15-25 mm/10 dnů, v optimističtější verzi 25-50 mm/10 dnů. Díky prudšímu ochlazení nejsou vyloučeny ani sněhové přeháňky. Na horách dokonce může připadnou více než 10 cm nového sněhu. Od úterý se budou maximální denní teploty pohybovat nejčastěji mezi 9-13°C. V noci pak budou klesat i k bodu mrazu a mohou být významnou hrozbou pro vegetaci. Půdní vlhkost se bude díky očekávaným srážkám a nízkým teplotám zvyšovat, a tedy zastaví se negativní trend posledních týdnů. Zpočátku období bude ještě velké procento území se sníženou půdní vlhkostí, ale zhruba za 10 dnů bude většina území na obvyklých hodnotách. Hlavně situace ve svrchní vrstvě do 40 cm se zlepší.
Střednědobý výhled do 1. května předpokládá, že teploty vzduchu budou po celou dobu o 2-4°C nižší než je dlouhodobý průměr pro toto období. Maxima tedy by neměly příliš stoupat nad 15°C a noční mrazíky se mohou vyskytnout i ke konci dubna, i když ta pravděpodobnost je nižší.
Navazující dlouhodobý výhled až do 27. května předpokládá, že teploty vzduchu budou v květnu pouze průměrné.
Na začátku tohoto týdne dojde k výrazné změně charakteru počasí a teploty vzduchu spadnou pod dlouhodobé průměry a čeká nás do začátku května chladné období s rizikem poškození vegetace. Budou se ale objevovat častěji srážky, takže půda se dosytí na obvyklé hodnoty.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 2 měsíce

stáhnout zavřít
Prognóza na 2 měsíce