Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 10.5.2021) nás čeká opět další zvrat v počasí. V první polovině nás bude ovlivňovat tlaková výše s přílivem horkého vzduchu, ale od středy začne mít významný vliv frontální rozhraní, které přinese srážky a ochlazení. Déšť by měl být v několika vlnách. První od středy do pátku s tím, že ve čtvrtek by pršelo nejvíce a poté od neděle do úterý. V dalších 10 dnech má napršet okolo 50-70 mm, nejvíce na severovýchodě republiky, kde mohou být úhrny i nad 100 mm. Počátkem týdne budou teploty vzduchu přesahovat i hranici 30 °C, ale ve středu se začne už ochlazovat od západu. Teploty pak spadnou k 15-20 °C. S nočními mrazy se zatím nepočítá, i po ochlazení by měly být minimální teploty okolo 5°C. Půdní vlhkost by se měla po vydatných deštích prakticky zcela dosytit a to v celém profilu 0-100 cm.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 26. května se čeká, že po pár velmi teplých dnech se teploty vzduchu vrátí na obvyklé hodnoty pro současné období. Maximální teploty po většinu května by tedy měly být mezi 15-20°C. Noční mrazy již tento model nepřipouští. Srážek bude nejvíce právě v následujících 10 dnech.
V dalších 10 dnech modely slibují hodně srážek. Může spadnout i více než 50 mm. Počáteční tropické teploty vystřídá velice brzy hodnoty obvyklé pro současné období a to by mělo vydržet až do konce května.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 2 měsíce

stáhnout zavřít
Prognóza na 2 měsíce