Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 1.3.2021) budeme prvně pod vlivem tlakové výše a díky ní k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu, což bude znamenat pokračování inverzního charakteru počasí. Ve čtvrtek to bude narušeno přesunem studené fronty a za ní se k nám dostane spíše studenější vzduch od severu. Do příštího týdne by tedy mělo napršet většinou jen okolo 5 až 10 mm a to ve čtvrtek a pátek. V noci nelze vyloučit ani slabé sněžení. Teploty vzduchu budou šplhat do čtvrtka až k 15°C, poté se ochladí a předpokládáme maxima jen okolo 5°C. Během dalšího týdne by měla teplota postupně zase růst. Noční teploty budou před příchodem fronty okolo bodu mrazu, poté ke konci týdne budou klesat v průměru k -5°C. Půdní vlhkost byla nyní dotována hlavně roztávajícím sněhem, proto je relativně nasycení celkem vysoké. To se bude v dalších 10 dnech snižovat a to v povrchové vrstvě do 40 cm. To na některých místech bude znamenat již sníženou půdní vlhkost oproti normálu. Nejmenší půdní vlhkost bude v dalších 10 dnech pravděpodobně na Znojemsku.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 17. března očekává nadprůměrné teploty vzduchu hlavně v tomto týdnu, ale na víkend dojde k ochlazení. Poté v dalším období čekáme průměrné teploty vzduchu. To znamená, že od 6. do 17. března budou maxima růst od 5 do 10°C a minima se dostanou většinou nad bod mrazu a zatím zde nejsou očekávané žádné silné mrazy.
V dalších 10 dnech bude opět srážek spíše méně. Půdní vlhkost se bude postupně snižovat v hloubce do 40 cm, kde za 10 dnů by měl být nejnižší hodnota na Znojemsku.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

10 denní přehled

stáhnout zavřít
10 denní přehled