Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 18.3.2024) budeme nejdříve pod vlivem tlakové výše a bude k nám proudit chladnější vzduch od severu. Ve čtvrtek by měla přes nás přecházet okluzní fronta a poté tlaková níže. Srážky budou hlavně o víkendu a pak počátkem příštího týdne. Očekává se, že více srážek spadne na Moravě a to okolo 10-20 mm/10 dnů. V Čechách jich bude méně. Teploty vzduchu budou vyšší v druhé polovině týdne, kdy se dostanou i nad 15°C. V neděli se pak ochladí pod 10°C. Riziko nočních mrazu je do středy včetně. Do konce pracovního týdne bude půdní vlhkost nadále klesat, a to hlavně v povrchové vrstvě. O víkendu by se díky srážkám měla rychle doplnit hlavně na Moravě, kde by mohla být i zcela nasycena. Horší situace bude tedy v Čechách.
Střednědobý výhled do 2. dubna předpokládá, že teploty počátkem příštího týdne spadnou pod dlouhodobý průměr, ale od poloviny týdne se začne zase oteplovat a až do konce období by měly být nadprůměrné. To znamená denní maxima okolo 15°C. Riziko nočních mrazů modely zatím moc nepředkládají s výjimkou začátku tohoto týdne.
Navazující dlouhodobý výhled až do 29. dubna předpokládá, že teploty budou během dubna zpočátku lehce nadprůměrné a pak průměrné.
V tomto týdnu je zvýšené riziko pozdních mrazů v první polovině týdne. Zároveň bude klesat půdní vláha, ale o víkendu se čekají vydatnější srážky hlavně nad Moravou, což by zde mělo opět půdní vláhu doplnit.

Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

10 denní přehled

stáhnout zavřít
10 denní přehled