Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ

V následujícím období (od 14.6.2021) budeme nejdříve pod vlivem slábnoucí tlakové výše s tím, že ve středu přes nás přejde slabá studená fronta. Za ní převezme vliv opět tlaková níže a začne k nám proudit velmi teplý vzduch od jihu. Ten ukončí zvlněná studená fronta v neděli a pondělí, kdy na ni čekáme také silné bouřky. Srážky budou zase hodně proměnlivé. Nejčastěji naprší v dalších 10 dnech do 15 mm, ale v místech s intenzivními bouřkami mezi 20-50 mm. Ve čtvrtek by se měly dostávat teploty nad hranici tropických 30°C a příliv teplého vzduchu bude pokračovat o víkendu, kdy by mohly teploty šplhat k 35 °C. Po frontě se další týden ochladí k 25 °C. Noční teploty se budou pohybovat mezi 15-20 °C a není vyloučen výskyt tropické noci. Půdní vlhkost bude díky vysokým teplotám a minimálním srážkám po většinu týdne celkem rychle vysušovat a do 40 cm budeme pozorovat i horší stupně sucha. V hlubších vrstvách bude situace stále dobrá, i když se tam mírný deficit bude místy vyskytovat. Koncem týdne čekáme sníženou půdní vlhkost v celém profilu asi na 60 % území, ale mírné a horší sucho bude na méně než 30 % území republiky. Celkově horší situace bude na Moravě než v Čechách.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 30. června se očekává po celou dobu teplotně nadprůměrné počasí, které až do 27. června bude i dost výrazné (až o pět stupňů). Srážky budou hlavně vázány na bouřky.
Předpověď slibuje, že i zbytek června bude teplotně nadprůměrný a v tomto týdnu se budou objevovat i teploty nad hranicí 30°C. Srážky budou hlavně díky bouřkám, takže půdní vlhkost bude i dosti prostorově proměnlivá. Obecně se bude vysušovat hlavně povrchová vrstva do 40 cm.

Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

10 denní přehled

stáhnout zavřít
10 denní přehled