Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 22. 11. 2021

    Ocenění za komunikaci o změně klimatu pro Miroslava Trnku

    Profesor Miroslav Trnka, vedoucí vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe) a profesor v Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Mendelovy univerzity v Brně, převzal 18. listopadu 2021 v Akademii věd České republiky v Praze Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2021.

    Ocenění si klade za cíl přispívat k osvětě a kultivaci spolehlivé, věcné a na současném poznání založené diskusi o jedné nejvážnějších hrozeb současného světa. Chce také přispívat k přemosťování některých názorových rozdílů a podporovat kulturu kritické diskuse mezi různými obory. Cena je určena vědcům a expertům za jejich osvětovou činnost a společně ji organizují a zastřešují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.
    Podrobněji na webových stránkách osn.cz ZDE.
    Záznam z předání na youtube.cz ke zhlédnutí ZDE.

    Rozhovor prof. Miroslava Trnky pro ČT24 ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 19:22), dále byl poskytnut rozhovor pro Odpolední Plus k poslechu ZDE (časově od 17:34:45).
    Informace byla publikována i na dalších webových stránkách:
    enviweb.cz,
    mendelu.cz,
    denikn.cz,
    ekolist.cz.

  • 21. 11. 2021

    Lanýže místo pšenice? Klimatická změna zasáhne české zemědělství

    Budeme na jižní Moravě pěstovat pomeranče a olivy, nebo tam bude spíš poušť? Podle Pavla Zahradníčka, který se zabývá modelováním vývoje klimatu, se teploty nad jihomoravským územím skutečně mohou přiblížit třeba okolí Barcelony. Pomerančům ale nebude svědčit místní půda a jarní mrazíky. Naopak lanýže by se v místních poměrech uchytit mohly, uvádí klimatolog ojedinělý příklad přínosů oteplování.

    Můžou špatně vysázené stromy ve městě uškodit obyvatelům? Proč už nemůžeme ovlivnit, jak poroste teplota do roku 2050? Proč nás nicnedělání může nakonec přijít ještě dráž než modernizace energetiky? A hrozí v Česku další tornádo?

    Podcast pro energiebezemesi.cz s Pavlem Zahradníčkem si můžete přečíst a pustit ZDE.

  • 18. 11. 2021

    Počet tropických dnů v Česku roste

    „Nárůst teploty je důsledkem zvyšování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře,“ říká Miroslav Trnka z CzechGlobe. Předpokládá, že tento trend podle něj bude pokračovat minimálně několik příštích desetiletí, pokud nedojde k nějaké dramatické změně v klimatickém systému a emise dále porostou.
    Více k přečtení na facebookových stránkách Czechglobe ZDE anebo na novinky.cz ZDE.

  • 5. 10. 2021

    Pavel Zahradníček hostem Studia ČT 24

    Nobelovu cenu za fyziku si odnesla trojice vědců (Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, Giorgio Parisi) za modelování klimatu naší planety a za popis, jak se systémy zemského klimatu vzájemně ovlivňují. Pro Studio ČT24 k tématu hovořil Pavel Zahradníček z CzechGlobe.
    Rozhovor ke zhlédnutí ZDE.

  • 3. 10. 2021

    Pavel Zahradníček ve Víkendovém Radiožurnálu

    Kde chybí vláha a kde je nejvíce vody aktuálně? Hrozí někde půdní sucho?
    Pro Český rozhlas odpovídal klimatolog Pavel Zahradníček.
    Rozhovor k poslechnutí ZDE (stopáž od 11:21).

  • 24. 9. 2021

    Cenu rektorky získal Miroslav Trnka

    Sedm akademiků a studentů Mendelovy univerzity v Brně obdrželo Ceny rektorky MENDELU za mimořádné výsledky své práce. Prestižní ocenění za dlouhodobé a mimořádné výsledky získal  bioklimatolog Miroslav Trnka, leader týmu Intersucho. Ceny rektorky se udělovaly teprve potřetí.
    Více informací k přečtení ZDE

  • 23. 9. 2021

    Jižní Morava jako Chorvatsko. Česku hrozí nové extrémy, horší sucha i povodně

    V budoucích desetiletích by podle expertů mohla sucha zásadně změnit tvář české krajiny. Podle Miroslava Trnky z CzechGlobe se klima jižní Moravy stále více blíží Chorvatsku. Podle predikcí, které zveřejňuje web www.klimatickazmena.cz, by na místě mohly průměrné letní teploty do roku 2090 stoupnout na 22 až 23 stupňů, tedy o tři až čtyři stupně víc, než jaký byl normál mezi lety 1981 a 2010.

    Celý článek pro aktualne.cz k přečtení ZDE.

  • 31. 8. 2021

    S takovou rychlostí oteplování se nepočítalo. Horka mají více obětí než povodně

    "Od osmdesátých let teplota vzduchu na Slovensku a v Česku výrazně roste, křivka se zlomila směrem nahoru a intenzita oteplování se zvětšuje," zdůraznil ve slovenské HNtelevízii klimatolog Pavel Zahradníček. Rozhovor  ke zhlédnutí na science.hnonline.sk ZDE

  • 26. 8. 2021

    Nebýt klimatické změny, extrémní deště by byly míň časté i slabší, píše se v nové zprávě WWE

    Extrémní deště a s tím související povodně v Evropě mohou být častější než dřív. Pravděpodobnost jejich výskytu i intenzitu zvyšuje změna klimatu podněcovaná lidmi. Nová vědecká zpráva organizace World Weather Attribution (WWE) a Evropské klimatické nadace to dokazuje na červencových deštích a ničivých záplavách v Německu, Belgii, Lucembursku a Nizozemsku.

    Bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR oceňuje rychlé vydání vědecké zprávy a očekává, že ještě může dojít ke zpřesnění některých údajů.

    Podle Miroslava Trnky z CzechGlobe ale představuje varovnou zprávu i pro Česko.

    Článek pro plus.rozhlas.cz k přečtení a poslechnutí ZDE.

  • 25. 8. 2021

    Spojitost záplav s klimatickou změnou - Miroslav Trnka pro ČT24

    Velké povodně v západní Evropě budou podle nové studie mezinárodního týmu klimatologů častější. Přispívá k tomu zejména klimatická změna, která je příčinou častějších extrémů počasí a tedy i častějších přívalových dešťů. Ty jsou hlavním důvodem rozsáhlých záplav. Rozhovor ČT24 k tomuto tématu poskytl prof. Miroslav Trnka z CzechGlobe.(stopáž videa 9:53, případně od 15:44 hod).
    Video a rozhovor ke zhlédnutí ZDE.