Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 15. 7. 2020

    Zdeněk Žalud hostem v televizním kanalu DVTV

    Vyhráno určitě nemáme, nějaké dva měsíce deště z pohledu klimatologie rozhodně neříkají, že by suchá epizoda končila. V průběhu celého léta to vypadá s vláhou dobře, ale to je krátkodobý pohled, říká bioklimatolog profesor Zdeněk Žalud z portálu Intersucho. Sucho přináší klimatická změna, všechny scénáře naznačují, že vlhkých roků bude stále méně, dodává.
    Celý rozhovor s Emmou Smetanou ke zhlédnutí ZDE.

  • 13. 7. 2020

    Česko zachráněno. Sucho odeznělo na většině území

     „Není ani tak umění mluvit a psát o tom, že se musíme připravovat na sucho, když to sucho je, protože už se nedá nic moc dělat. Právě proto, že teď sucho není, je ideální doba změnit hospodaření a připravit se na sucho, které se vrátí, i na změnu klimatu, jež bude pokračovat. Ten paradox je v tom, že jen v období, kdy máme vodu, můžeme pomoci půdě obnovit půdní strukturu, vytvořit mulč organické hmoty na jejím povrchu, můžeme změnit krajinu a připravit ji na sucho. Ale nikomu se do toho najednou nechce“, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe.
    Celý článek k přečtení ZDE.

  • 1. 7. 2020

    Na červen je zásoba vody v půdě impozantní, do sklizně je vystaráno

    Od května zažívá Česko bohaté srážkové úhrny. Od roku 2016 je to poprvé, co Česko nebojuje na začátku léta s nedostatkem vody v půdě. „Do sklizně máme vystaráno,“ konstatuje Miroslav Trnka, profesor Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a pracovník portálu intersucho.cz. I tak podle něj stále zažíváme nejsušší období za posledních 500 let.
    Celý článek na idnes.cz vč. videa k dispozici ZDE.

  • 30. 6. 2020

    Půdní sucho v Česku téměř vymizelo, půda je mnohde zcela nasycená

    Půdní sucho do jednoho metru z Česka po intenzivních dvouměsíčních deštích prakticky vymizelo. Zůstává sice na malém území v okolí měst Slaný a Louny na hranicích Středočeského a Ústeckého kraje, v některých jiných oblastech je ale nasycenost půdy stoprocentní a v případě intenzivnějších dešťů hrozí povodně. Vyplývá to z údajů, které vědci zveřejnili na portálu InterSucho.
    Celý článek k přečtení na ČTK ZDE.
    Článek převzala i další média, případně rozšířila:
    seznamzpravy.cz.
    ekolist.cz
    idnes.cz.

  • 24. 6. 2020

    Vodní nádrže jsou po deštích naplněné, v boji s dlouhodobým suchem ale nestačí

    V některých oblastech je vody v povrchové půdě dokonce více, než je obvyklé. „Horší situace ale zůstává hlavně v podzemních vodách, kde pokračuje deficit,“ říká klimatolog a člen týmu Intersuho Pavel Zahradníček.
    Celý článek pro novinky.cz k přečtení ZDE.

  • 21. 6. 2020

    Prší nám na lepší časy?

    Dovolená nebude ani za mokra. Experti z týmu Intersucho i přes aktuální návaly srážek budou pokračovat v monitoringu vysychající krajiny. Celkový trend se nemění, byť mohou nastat třeba i vlhké roky, říká profesor Zdeněk Žalud.
    Doplnění nedělního tweetu k přečtení na seznamzpravy.cz ZDE.

    Tweet ke zhlédnutí ZDE.

  • 18. 6. 2020

    Prší, podzemí ale žízní dál

    Květnové srážky byly relativně pozvolné, voda se zvládla vsáknout a doplnit povrchovou půdní vlhkost a následně se mohla dostat i do hlubších vrstev. Červnové srážky byly většinou velmi intenzivní a velký podíl odtekl,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe.
    Celý článek pro Lidové noviny k přečtení ZDE.

  • 17. 6. 2020

    Pavel Zahradníček v Televizních novinách na Nově

    Pavel Zahradníček komentoval vliv přívalových dešťů na krajinu.
    Reportáž na tn.cz ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 10:35).

  • 17. 6. 2020

    Pavel Zahradníček v 360° Pavlíny Wolfové

    Pavel Zahradníček komentoval intenzitu sucha v hlubší vrstvě půdy pro CNN Prima News.
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 6:15).

  • 17. 6. 2020

    Think tank Jana Kubity: Co by měl stát dělat proti ničivému suchu

    Nenechme se zmást tím, že tři týdny prší a na několika místech máme povodně. Ve skutečnosti máme v Česku sucho, které tu nejspíš nebylo pět set let. Prší, ale půdě chybí podle odborníků asi tak rok deště. Zemědělci, vědci, ekologové to vědí už dlouho, politici zodpovědní za fungování státu si sucha všimli někdy před dvěma roky. Ale nezdá se, že by přicházeli s tak dramatickými změnami, jak dramatické jsou projevy sucha viditelné v krajině.

    Proto jim zkusme poradit: Co by měl stát udělat, aby zmírnil ničivé dopady sucha?Mezi osobnostmi, které se k této otázce vyjadřují jsou také profesor Zdeněk Žalud a Dr. Pavel Zahradníček z CzechGlobe a týmu Intersucho.
    K přečtení ZDE.