Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2015
- bez rizika sucha
- S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
- S1 začínajúce sucho
- S2 mierne sucho
- S3 výrazné sucho
- S4 výnimočné sucho
- S5 extrémne sucho
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 10. 12. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 03. 12. do neděle 10. 12. ráno)
Shrnutí
Minulý týden od 3. 12. do 10. 12. 2017 přinesl nejvíce srážek v horských oblastech – okolo 30 mm/týden. V Čechách byly pak větší úhrny zaznamenány v oblasti Vysočiny, na Moravě spíše lokálně. V Jihočeském kraji lze oproti minulému týdnu pozorovat rozšíření počínajícího sucha, dále pak lokálně v krajích Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém. Celkový vláhový deficit v půdě se oproti minulému týdnu mírně zvýšil, a ve výše uvedených krajích přetrvává výrazněji. Pozorovat ho můžeme i v kraji Plzeňském, severozápadně od Prahy a v oblasti Pardubicka. Předchozí nedostatek vláhy se negativně podepisuje na výši hladin podzemní vody, která zůstává podnormální v oblasti dolního toku Moravy a Dyje. Situace v povrchových je lepší než normál na většině toků, nicméně v povodí Dyje nadále přetrvávají podnormální stavy.
Aktuální intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části “Předpověď” ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Pokud jde o míru intenzity sucha, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace se oproti minulému týdnu mírně zhoršila. Stav půdní vlhkosti ale zůstává horší oproti obvyklým hodnotám pouze lokálně a to především na jihu Čech a na Moravě. V těchto regionech se setkáváme se suchem již několik měsíců, nicméně epizoda doznívá prakticky pouze v hlubší vrstvě. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5, pokrývají 0,2 % plochy ČR. Anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se aktuálně nevyskytují.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (3. 12. – 9. 12. 2017) byly srážky zaznamenány po většinu týdne, ale šlo o malé úhrny. Nejvíce srážek bylo v pondělí, kdy pršelo hlavně v Čechách. Zde byly úhrny většinou do 5 mm/den. Na Moravě pršelo pouze na několika lokalitách. Celkově za uplynulý týden nejvíce srážek spadlo v horských oblastech a to většinou okolo 30 mm/týden. Dále větší úhrny okolo 10 mm/týden byly naměřeny na Vysočině. Naopak v nížinách napršelo nejčastěji jen od 1-5 mm/týden. Během týdne docházelo k postupnému oteplování, ale po průchodu fronty se pak v sobotu opět ochladilo. Počátkem týdne se maxima ještě pohybovala na hranici 0-3°C, ale uprostřed týdne byly zaznamenány maxima od 6-8°C. V sobotu pak spadly maxima jen na 0-2°C. Minimální teploty byly po většinu týdne pod bodem mrazu a to až do -5°C. Výjimkou byla středa s minimální teplotou v rozmezí 0 až +4°C. Minulý týden můžeme považovat za spíš větrnější, kdy nejčastěji se pohybovaly průměrné denní rychlosti větru od 2-5 m/s.
týždeň
Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.
Aktuality
-
5. 11. 2024
Podiel verejnosti na vzniku požiarov je až 53 %
Problematika požiarov v lesných porastoch sa stáva čoraz aktuálnejšou, vzhľadom na vyskytujúce sa stále intenzívnejšie a dlhšie epizódy sucha v posledných desaťročiach. Uplynulé leto so sebou opäť prinieslo veľmi teplé a suché počasie, ktoré vytváralo podmienky pre vysoké riziko vzniku a šírenia požiarov. Viac informácií link SHMÚ
-
9. 9. 2024
Podcast o monitoringu sucha
Vypočujte si rozhovor o monitoringu sucha, ktorý prevádzkujeme na SHMÚ, kliknite na link SHMÚ.