Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2010

 • bez rizika sucha
 • S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
 • S1 začínajúce sucho
 • S2 mierne sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výnimočné sucho
 • S5 extrémne sucho
Vyjadrená stupňom sucha v pôdnej vrstve 0-40cm a 0-100 cm

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 18.06. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 11.06. do neděle 18.06. ráno)

Mapa intenzity sucha vyjadřuje srovnání aktuálního nasycení půdy se stejným obdobím za posledních 50 let a hodnotí mimořádnost vzniklé situace.

 

Shrnutí
Minulý týden od 11.6. do 18.6.2017 pokračovalo poměrně teplé a na srážky zvláště na západě a jihu Čech a na jižní Moravě chudé období. Vyšší teploty a dostupná půdní vlhkost umožnila dobrý vývoj vegetace na většině území, ale současně začíná docházet ke zpomalení jeho rozvoje a v některých místech (jihozápadně od Prahy a zejména na jižní Moravě) se na kondici vegetace projevuje suboptimální zásoba vody v půdě. Přestože stav v povrchové vrstvě je lepší zvláště na severní Moravě a ve Slezsku. , celkově zůstává situace nepříznivá. Díky průběhu minulého týdne panuje v povrchové vrstvě půdy mírně až výrazně zhoršené nasycení jak na jižní a střední Moravě tak v oblasti severozápadních, západních a jižních Čech, kde je zhoršení situace nejvíce patrné. Současně epizoda sucha nadále trvá v hlubší vrstvě v krajích Jihomoravském, Olomouckém, na východě Vysočiny a v některých regionech krajů Pardubického a Královéhradeckého. Navzdory případům s intenzivními lokálními srážkami se v krajině již naplno projevuje nedostatek vláhy, který není kompenzován dostatečnou zásobou v hlubší vrstvě. Celkový vláhový deficit v půdě se oproti minulému týdnu prohloubil,a to podstatně.. V celém profilu jsou nejvíce postiženy kraje Jihomoravský a Olomoucký a enkláva ve východních Čechách a také některé oblasti západně od Prahy a Novohradské hory. S tímto vývojem z větší části koresponduje neuspokojivá výše hladin podzemní vody na jižní i střední Moravě a zvláště ve východních či jižních Čechách a zejména obecně nízké stavy velké většiny toků napříč suchem postiženými regiony. V příštích dnech očekáváme pokračování tohoto typu vývoje a spíše zhoršení stavu.

Aktuální intenzita sucha
Pokud jde o míru intenzity sucha, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace se oproti minulému týdnu značně zhoršila a to na většině území. Pouze na severovýchodě sucho zčásti ustoupilo. Území ČR se nachází ve fázi, kdy stav půdní vlhkosti je převážně neuspokojivý a prozatím na menší části území, kde se se suchem setkáváme již několik týdnů v řadě se začal zhoršovat stav vegetace. Nižší než obvyklou zásobu vody v půdě, typickou pro toto období v roce, najdeme v celém profilu na více než 4/5 území. Hlubší vrstva je zasažena téměř ze ⅘ (oproti ⅔ v minulém týdnu), zatímco povrchová vrstva vykazuje horší než obvyklý stav na ⅘ oproti téměř 9/10 území před týdnem. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5, pokrývají 7/10 plochy ČR (oproti ½ v minulém týdnu). Anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se vyskytují na 31% území (oproti 12% před týdnem).

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území došlo k poklesu půdní vlhkosti v orniční vrstvě. Nízké vlhkosti se vyskytují především na jižní a střední Moravě a v západní a střední části Čech. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 28 % stanic, v 10 až 50 cm je na 29 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost (nad 80 VVK) se vyskytuje na 4 % stanic v 0-10 cm, v 10-50 cm na 7 % stanic a v 50-100 cm na 4 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách a na severní Moravě, nejnižší především v nížinách na jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (11.6 – 17.6.2017) pokračovalo slunečnější počasí, které se začalo kazit koncem týdne, kdy přes nás přecházela studená fronta. Ta sice přinesla srážky, ale většinou do severní poloviny republiky. Zaznamenány byly od čtvrtka do soboty a nejčastěji do 10 mm/den, při bouřkových situací i intenzivnější do 20 mm/den. Za uplynulý týden nejvíce srážek spadlo v Beskydech a to od 20-50 mm/týden. Dále nejvíce srážek bylo ve východních Čechách a to okolo 20 mm/týden. Naopak v jižních oblastech republiky napršelo nejčastěji jen mezi 3-8 mm/týden. V neděli a pondělí byly nejteplejší dny, kdy maximální teploty vzduchu se dostávaly i nad hranici 30°C. Poté došlo k ochlazení na 23-27°C. Ve čtvrtek před příchodem fronty vrcholil další příliv teplého vzduchu a maxima se opět dostala k 27-29°C. S příchodem fronty došlo k ochlazení, kdy v sobotu byly maxima jen mezi 17-20°C. Minimální teploty vzduchu se nejčastěji pohybovaly mezi 9-13°C. Větrnější dny byly v pondělí a v úterý a pak ke konci týdne v pátek až sobotu.
 

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

 • 13. 1. 2016

  O klimatických zmenách a ich prejavoch v rozhovore na spravodajskom serveri pravda.sk

   O extrémnych prejavoch počasia a najmä o suchu a vyšších teplotách vzduchu hovoril Pavol Nejedlík: "Krajina musí rátať s extrémami a včas na ne reagovať." Rozhovor na aktuálnu tému.